مردم نقاط مختلف استان تهران در پی وقوع زمین‌لرزه بزرگ در مرز ایران و عراق امشب زلزله را احساس کردند؛ تدابیر مدیریت بحران پایتخت نیز قابل توجه است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری فارس استان تهران، مردم نقاط مختلف استان تهران در پی وقوع زمین‌لرزه بزرگ در مرز ایران و عراق امشب زلزله را احساس کردند.

این زمین‌لرزه در نقاط مختلف استان تهران و عمدتاً شهرستان‌های جنوب این استان برای لحظاتی احساس شد.

مردم شهرستان‌های قرچک، پیشوا، ورامین، رباط‌کریم، پردیس و شهر تهران و برخی شهرهای حومه پایتخت شاهد این زمین‌لرزه خفیف بودند.

گزارشی در خصوص وقوع یا احساس زلزله در دماوند ارسال نشده است

مسؤول مدیریت بحران شهرستان دماوند به فارس گفت: تاکنون گزارشی در خصوص وقوع یا احساس زلزله در شهرستان دماوند ارسال نشده است.

هیچ خسارتی اعم از شهر و روستا در شهرستان ورامین اعلام نشده است

معاون سیاسی انتظامی فرمانداری ورامین نیز گفت: برآورد اولیه زلزله در منطقه با سرعت انجام شده است؛ تاکنون هیچ خسارتی اعم از شهر و روستا در شهرستان ورامین اعلام نشده است و مردم نگران نباشند.

عباسعلی سعیدیان افزود: هوشیاری لازم است اما با اعلام رسمی مرکز زلزله نگاری که مروز زلزله را کرمانشاه اعلام کرد، نگرانی در منطقه نداریم.

پرندی‌ها به خیابان آمدند

دقایقی پیش نیز برخی مناطق استان تهران برای بار دوم لرزش خفیف را تجربه کرد؛ مردم پرند به بیرون از منازل خود آمده‌اند.

مردم برخی مناطق ورامین از جمله مجتمع ادارات نیز در پی لرزش دوم به بیرون از منازل خود آمده‌اند.

ستاد مدیریت بحران شهرستان قرچک آماده‌باش شدند

اعضای ستاد مدیریت بحران شهرستان قرچک با دستور فرماندار و رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان به حالت آماده‌باش درآمده‌اند؛ تمام دستگاه‌های اجرایی و مدیریت بحران به صورت آماده‌باش هستند و تلفن‌هایشان باید در دسترس باشد.

مردم ایران نگران زمین لرزه نباشند

استاد پژوهشگاه زلزله می‌گوید: مردم ایران نگران زمین لرزه نباشند؛ کانون زمین‌لرزه عراق بوده است و هیچ خطری کشور را تهدید نمی‌کند.

لرزش در برخی مناطق تهران بسیار خفیف احساس شد

عیسی فرهادی، فرماندار تهران هم گفت: کانون زلزله در کشور عراق بوده است، لرزش در برخی مناطق تهران بسیار خفیف احساس شده لذا هیچ نگرانی‌ وجود ندارد و هیچ پیش‌بینی‌ نیز برای تداوم زلزله انجام نشده است.

وی تصریح کرد: تمامی نیروهای امدادی در تهران از جمله نیروهای مدیریت بحران شهرداری تهران و سازمان هلال‌احمر در آماده‌باش کامل هستند لذا مردم هیچ استرسی نداشته باشند.

با وجود وقوع زلزله اختلالی در پروازها ایجاد نشده است

شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: ا وجود وقوع زمین لرزه ٧.٦ ریشتری در مرز ایران و عراق که در استان‌های ایران از جمله تهران حس شد، اختلالی در پروازهای مسافربری ایجاد نشده و پروازها طبق برنامه در حال انجام است.

پرسنل اداره برق ورامین در آمادگی کامل برای وقوع هر حادثه‌ای هستند

مزدارانی، مدیر برق ورامین از آماده‌باش کامل پرسنل منطقه برق ورامین جهت مقابله با هرگونه حادثه غیرمترقبه در سطح شهرستان و اعزام به شهرستان های مجاور به عنوان نیروی معین خبر داد و افزود: تمهیدات لازم اتخاذ شده است.

نیروهای آب و فاضلاب شهرستان ورامین هم آماده‌باش هستند

الیکایی، مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان ورامین هم گفت: با توجه به وقوع زلزله،کلیه نیروهای امدادی این امور در حال آماده‌باش هستند.

پس‌لرزه خفیف ربطی به گسل‌های زلزله پایتخت ندارد

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران با اشاره به وقوع زلزله در کشور عراق و مناطق مرزی غرب کشور(استان کرمانشاه) گفت: با توجه به شدت بالای زمین لرزه، شاهد پس لرزه خفیفی در تهران بودیم؛ پس‌لرزه خفیف احساس شده در تهران ربطی به گسل های زلزله پایتخت ندارد و مردم در این باره نگران نباشند.

تهران در امنیت کامل به سر می‌برد

ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران هم گفت: تاکنون هیچ تماسی از سوی شهروندان مبنی بر درخواست کمک به سامانه 125 اعلام نشده است و پس لرزه های خفیفی در داخل شهر تهران و اطراف احساس شد اما تهران در امنیت کامل بسر می برد و شهروندان نگران نباشند.

اعزام کاروان دانش‌آموزی راهیان نور به غرب لغو شد

مهدی نیکبخت، مدیر آموزش و پرورش شهرستان قرچک نیز گفت: با توجه به وقوع زلزله در غرب کشور، اعزام دومین کاروان دانش‌آموزی راهیان نور شهرستان روز دوشنبه، 22 آبان ماه موقتا لغو شده و به زمان دیگری موکول شد.

مردم به شایعات توجه نکنند

یک کارشناس زمین‌شناسی نیز در گفت‌وگو با فارس گفت: انون زلزله در نزدیکی مرزهای ایران بوده که به علت شدت زمین لرزه، تکانه‌های آن در استان‌‌های همجوار احساس شده است؛ پس‌لرزه‌ها ممکن است وجود داشته باشد، مردم خونسردی خود را حفظ کنند و نگرانی خاصی نیست؛ احساس زلزله در استان‌های مختلف به معنای فعال شدن گسل‌ها نیست و مردم به شایعات توجه نکنند.

آماده‌باش فرمانداری‌ها و نیروهای امدادی در تهران/ مشکلی وجود ندارد

مدیرکل مدیریت بحران استان تهران از آماده‌باش فرمانداری‌ها و نیروهای امدادی در تهران خبر داد و گفت: مشکلی در استان تهران وجود ندارد.

حسین الماسی‌مفیدی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری فارس استان تهران اظهار داشت: زلزله امشب در کرمانشاه و قصر شیرین بیشترین اثر را داشته است و طبق اعلام مراجع رسمی، مرکز آن در کشور عراق بوده است.

وی تصریح کرد: به دلیل عمق و شدت زلزله در عراق، شاهد لرزش‌هایی در استان‌های زنجان، اصفهان و تهران هم بودیم.

مدیرکل مدیریت بحران استان تهران ادامه داد: فرمانداری‌های استان سمنان حسب دستور معاون امور عمرانی استانداری تهران به حالت آماده‌باش درآمده‌اند و نیروهای امدادی، اورژانس و هلال احمر نیز برای رعایت جانب احتیاط در آماده‌باش هستند.

الماسی‌مفیدی بیان داشت: جای هیچ نگرانی برای مردم وجود ندارد و مردم استان تهران به زندگی عادی خود ادامه دهند.

وی تصریح کرد: در استان تهران دچار مشکل خاصی نیستیم و گروه‌های مدیریت بحران نیز در حالت آماده‌باش قرار دارند.

اعضای کمیته‌های بحران قرچک و پاکدشت؛ در آماده‌باش کامل

اعضای کمیته‌های بحران شهرستان‌های قرچک و پاکدشت به حالت آماده‌باش کامل درآمدند.

فرماندار قرچک در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اجتماعی فارس استان تهران در خصوص زلزله امشب بیان کرد: هیچ مشکلی در شهر به وجود نیامده و شهر در آرامش کامل در شهر حکم فرماست.

مسعود مرسل‌پور اظهار داشت: در حال حاضر، اعضای کمیته بحران در شهرستان آماده‌باش هستند و تاکنون گزارشی خاصی در این خصوص انجام نشده است.

مرسل‌پور از همه شهروندان قرچک خواست تا آرامش کامل خود را حفظ کنند و از ایجاد تشنج در سطح شهر پرهیز کنند.

وی گفت: در حال حاضر همه دستگاه‌های امنیتی و خدمات رسان در آماده‌باش کامل به سر می‌برند.

وی در ادامه افزود: مرکز این زمین‌لرزه در کردستان عراق بوده و مرکز زمین‌شناسی و زلزله‌نگاری هم اعلام کرده که مشکل خاصی وجود ندارد.

هیچ گزارشی در خصوص زلزله ارسال نشده است

محسن شریف، سرپرست شهرداری قرچک هم به فارس گفت: خدا را شکر هیچ گزارشی در خصوص زلزله در شهر به واحد 137 گزارش نشده و خدمات شهری قرچک و سازمان آتش‌نشانی هم در آماده‌باش کامل هستند و از همه شهروندان قرچکی خواست آرامش خود خانواده خویش را حفظ کنند.

تیم‌های امدادی در پاکدشت در حال آماده‌باش کامل هستند

مسؤول مدیریت بحران فرمانداری شهرستان پاکدشت گفت: تمام تیم‌های امدادی در آمادگی کامل به سر می‌برند.

ابوالفضل نجفی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، در خصوص زلزله امشب گفت: از ابتدای بروز زلزله و احساس لرزش در برخی مناطق تهران، علی صادقی فرماندار شهرستان پاکدشت، با تمامی تیم‌های امدادی در تماس هستند و مراتب را به‌صورت لحظه‌ای رصد می‌کنند.

وی گفت: جانشین فرماندار در مدیریت بحران نیز با تماس‌های متعدد پیگیر موضوع بوده و به‌صورت لحظه‌ای تمام موارد رصد می‌شود.

مسؤول مدیریت بحران فرمانداری شهرستان پاکدشت افزود: تمامی تیم‌های امدادی اعم از هلال‌احمر، آتش‌نشانی و دیگر تیم‌های آب، برق، گاز و... در آماده‌باش هستند و در این خصوص هیچ‌گونه مشکلی در پاکدشت وجود ندارد.

نجفی افزود: خوشبختانه مشکل خاصی در شهرستان پاکدشت مشاهده نشده و همه‌چیز در آرامش است.

آمادگی کامل در نیروگاه سیکل ترکیبی پاکدشت / آماده خدمات‌رسانی به دیگر شهرستان‌های استان تهران هستیم

رئیس نیروگاه برق سیکل ترکیبی شهدای پاکدشت گفت: نیروگاه سیکل ترکیبی پاکدشت در آمادگی کامل به سر می‌برد.

سیامک میرزایی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری فارس استان تهران، از آمادگی نیروگاه برای تأمین برق خبر داد و گفت: نیروهای حاضر در نیروگاه در آمادگی کامل به سر می‌برند.

میرزایی گفت: نیروگاه برق شهدای پاکدشت آمادگی استفاده از برق اضطراری را دارد.

وی گفت: این نیروگاه اما ده ارائه خدمات به دیگر شهرهای استان تهران را نیز دارد.

توصیه های ایمنی حین وقوع زلزله:

اگر در فضای باز هستید:

از ساختمان های بلند وشیشه ای دور شوید.

از دیوارها و کابل ها و تیرهای برق و تابلوهای تبلیغاتی فاصله بگیرید.

اگر در مکان‌های عمومی هستید:

به سمت درهای خروج هجوم نیاورید.

از شیشه ها دور شوید.

چمپاته بزنید و با کیف، کتاب و یا دست از سر و گردن خود محافظت کنید.

اگر در حال رانندگی هستید:

خودروی خود را به سمت راست خیابان هدایت کنید.

خودروی خود را در مجاورت ساختمان های بلند، تیرهای برق، پل ها و ... متوقف نکنید.

از خودرو خارج نشوید.

رادیو را روشن نگه دارید.

منبع/فارس