رئیس اداره محیط زیست شهر تهران گفت: مهلت معافیت معاینه فنی باید با زمان گارانتی خودرو مساوی باشد تا هزینه تعویض کاتالیست برای رفع آلودگی هوا به مردم تحمیل نشود.

به گزارش مثلث آنلاین محمدحسین بازگیر در پاسخ به خبرنگار مهر مبنی بر بالاتر بودن عمر معاینه فنی نسبت به گارانتی خودروها و تحمیل هزینه تعویض کاتالیست به مردم به جای خودروسازان تصریح کرد: در حالی که عمر گارانتی خودرو 2 سال تعیین شده اما معافیت معاینه فنی 4 سال است و این یعنی مالک خودرو در زمان گارانتی هرگز متوجه نمی شود که کاتالیست خودرویش از کار افتاده و خودروی او هوا را آلوده می کند تا از خودروساز در زمان گارانتی تقاضای تعویض این قطعه را داشته باشد.

وی افزود: اینجاست که هزینه تعویض و اصلاح این مسئله به جای خودروساز به مردم تحمیل می شود.

وی یادآور شد: جالب آنجاست که نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی با نگاه به حمایت از مردم این قانون را اعمال کردند چرا که معتقد بودند هزینه معاینه فنی، هزینه اضافی است و بنابراین آن را تنها یک سال نسبت به سال قبل کاهش دادند اما معافیت معاینه فنی باید حداکثر مساوی با زمان گارانتی باشد و ما هنوز امیدواریم این موضوع اصلاح شود.

رئیس اداره محیط زیست شهر تهران اضافه کرد: مسئله دیگر آن است که خودروسازان استانداردها را در تست TA یعنی تست تولید درست رعایت می کنند اما اینکه این استاندارد را تا چه زمانی در خط تولید نگه می دارند مشخص نیست. توقع ما از خودروسازان آن است که بر استاندارد تولید خود پایبند و در اجرای آن پایدار باشد.