معاون وزیربهداشت با بیان اینکه سالانه بین 50 تا 55 میلیارد نخ سیگار در ایران مصرف می‌شود،گفت:این تعداد سیگار بین 50 تا 58 هزار مرگ منتسب به سیگار را به دنبال دارد که رقم زیادی است و 20 تا 30 هزار میلیارد تومان هزینه نظام سلامت به دلیل مصرف سیگار است.

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از  خبرگزاری تسنیم ، علیرضا رییسی یکی از مباحث مهم در حال بررسی توسط مجلس را موضوع دخانیات بیان کرد و افزود: در سال 85 قانونی مصوب شد که بتوانیم مالیات بر سیگار را سالانه تا 10 درصد افزایش دهیم ، اما درحال حاضر به جز کشور افغانستان، پایین ‌ترین مالیات بر سیگار را کشور ایران دارد.

رییسی با اشاره به این که در کشور ترکیه، میزان مالیات بر سیگار 84 درصد در خرده ‌فروشی‌ ها است، اما در کشور ما کمتر از 10 درصد است، تاکید کرد: سازمان جهانی بهداشت، ایران را به دلیل کنترل بیمارى هاى غیر واگیر تشویق کرده است، اما اینکه ایران کمترین مالیات بر سیگار را در جهان دارد، باعث تعجب آنها است.

وی گفت: سالانه با توجه به عدم افزایش مالیات دخانیات، چیزی بین 3 تا 4 هزار میلیارد تومان به جیب دلالان و وارد کنندگان می رود و به دلیل سودجویی برخی افراد، هزینه سلامت کشور متحمل 20 تا 30 هزار میلیارد تومان می شود و این موضوعی است که باید واکنش نشان دهیم.

رییسی با بیان این که متاسفانه در حال حاضر با فشار سودجویان، لابی گری هایی درحال انجام است تا بتوانند مالیات بر سیگار را پایین نگه دارند، افزود: ماده هشت قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات سال 85، تاکید می کند که باید به گونه ای برنامه ریزی شود که مالیات بر سیگار افزایش پیدا کند، اما مشکل ما در کشور این است که مالیات بر خرده‌ فروشی خیلی پایین است و در نتیجه جوانان دسترسی راحت‌تری به سیگار دارند.

وی افزود:برخی عذر بدتر از گناه می‌ آورند و می‌ گویند اگر مالیات بر سیگار گذاشته شود، قاچاق زیاد می‌شود، در حالیکه می‌ توان از محل مالیات بر سیگار که حدودا سالی 12 هزار میلیارد می شود، مالیات گرفت و می توان آن را صرف ایجاد سیستم ‌های هوشمند و دیگر راهکارها برای جلوگیری از قاچاق کرد.

معاون بهداشت تاکید کرد: در بند ب ماده ٦٩ قانون مصوب سال 93 نیز تصریح شده که برای ارتقای سلامت، باید مالیات بر سیگار و مواد دخانی را افزایش داد.

رییسی با بیان این که سن کشیدن مواد دخانی خصوصا در زنان، کاهش یافته است، افزود: در زنان سن استعمال مواد دخانی به 14 سال رسیده و این یک هشدار جدی است زیرا دسترسی به قلیان و مواد دخانی دیگر، راحت شده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به اقدامات خوب صورت گرفته در حوزه سلامت در دولت یازدهم با شروع طرح تحول سلامت، در مناطق روستایی و بویژه مناطق محروم، گفت: بیش از 50 درصد مراکز بهداشتی درمانی مناطق روستایی تا قبل از اجرای برنامه تحول سلامت، بدون پزشک عمومی بود که در حال حاضر، در این مناطق تعداد پزشک بالاتر از میانگین شده است و تقریبا 6641 پزشک در مراکز بهداشتی و درمانی مناطق روستایی حضور دارند.

وی با بیان این که 5300 ماما نیز به این مراکز بهداشتی و درمانی مناطق روستایی افزوده شده است و درحال ارائه خدمت هستند، افزود: 436 قلم دارو به سیستم شبکه بهداشت و درمان روستایی و 7 قلم مکمل دارویی به مراکز بهداشتی و درمانی روستاها افزوده شده است.

رییسی افزود: در حال حاضر حدود 21 میلیون نفر در روستاها ساکن هستند و حدود 7 میلیون نفر در شهرهای زیر 21 هزار نفر جمعیت سکونت دارند که همه این افراد تحت پوشش خدمات مراکز بهداشتی و درمانی هستند و در روستاها و شهرهای زیر 21 هزار جمعیت، پزشک عمومی و تیم سلامت حضور دارند.

معاون بهداشت ادامه داد: به ازای هر 12500 نفر یک پایگاه سلامت و به ازای 30 تا 50 هزار نفر جمعیت یک مرکز جامع سلامت داریم و 2252 مرکز جامع سلامت شهری و حدود 5200 پایگاه سلامت تعریف شده تا بتوانیم شبکه شهری را کامل کنیم.

رییسی در ادامه، یکی از اهداف برنامه ششم توسعه، برون سپاری خدمات بیان کرد و گفت: در این حوزه به شکل مناسبی انجام شده است و یکی از اولویت های ما در حوزه سلامت، فعال سازی بهداشت محیط حرفه ای و تشدید نظارت ها در محیط و اماکن عرضه مواد غذایی است.

به گفته وی، ایجاد دفاتر خدمات سلامت در سطح شهر یکی از اقدامات مفید بود که وظیفه این دفاتر، نظارت، ارزیابی و پایش بر محل های عرضه مواد غذایی است و دفاتر خدمات سلامت با 35 دفتر شروع به کار کرد و خدمات قابل قبولی ارائه می دهند.

رییسی با بیان این که در حال حاضر 90 درصد بازرسان بهداشت محیط حرفه‌ای، به دستگاه سنجش پرتابل مداخله‌ای مجهز شده اند که می‌توانند در محل، روی مواد غذایی سنجش انجام دهند و همان‌جا تصمیم‌گیری کنند، افزود: برنامه ایمنی آب آشامیدنی در کلیه مراکز استان‌ها در حال انجام است و این اقدام دقیقا در 33 شهر اجرایی شده است و بیش از 90 درصد بیمارستان‌ها به دستگاه بی‌خطرسازی پسماند پزشکی مجهز شدند.

معاون بهداشت با اشاره به این که در سال گذشته بیش از یک میلیون و 225 هزار بازرسی از اماکن عمومی صورت گرفت که 55 هزار و 260 مرکز به عنوان مراکز متخلف به دستگاه قضایی معرفی شدند، افزود: سامانه 190 که سامانه ثبت شکایات و پیشنهادات است نسبت به گذشته فعال‌تر شده به عنوان مثال، در سال 92 حدود 7520 تماس ولی در 7 ماهه اول امسال 172 هزار تماس با این سامانه صورت گرفته است.

رییسی همچنین، یکی از اولویت های مهم نظام سلامت را تکمیل پرونده الکترونیک سلامت بیان کرد و گفت: مفهوم سامانه‌های ثبت با پرونده الکترونیک سلامت فرق دارد و پرونده الکترونیک سلامت نیاز به تعریف صحیح دارد و پرونده الکترونیک سلامت پرونده‌ای است که تمام اطلاعات سلامت فرد از زمان قبل تولد تا زمان مرگ در آن ثبت می‌شود.

وی افزود: خدمات ارائه شده در سطح یک، دو، سه، خدمات پاراکلینیک، داروخانه و بخش خصوصی و دولتی و بیمارستان‌ها در پرونده الکترونیک سلامت ثبت می‌شود و سپس، میزان استفاده از این اطلاعات بر اساس سطح دسترسی، مجاز است.

به گفته معاون بهداشت، سامانه ها، ابزاری هستند که یکسری اطلاعات در آنها ثبت می شود و می تواند یکی از تغذیه کننده‌های پرونده الکترونیک باشد و مجموع اطلاعات افراد ثبت شده در سامانه‌ها بین 67 تا 70 میلیون نفر هستند.

رییسی افزود: مفهوم پرونده الکترونیک با سامانه‌ متفاوت است و باید مشخص شود سهم ما در پرونده الکترونیک سلامت چیست؟

معاون بهداشت با تاکید بر این که اولویت اول ما پرونده الکترونیک است، افزود: می‌خواهیم به سمتى برویم که وقتی شخصی به پزشک مراجعه می‌کند، اطلاعاتش وجود داشته باشد و بتوانیم بر مبنای آن، برنامه هایی مثل پزشک خانواده و نظام ارجاع را اجرا کنیم و پرونده الکترونیک سلامت هنوز کامل نشده است و در حال اجرای آن هستیم.

به گزارش وبدا-به گفته وی، نظام ارجاع، نظام سطح بندی ارائه خدمات است یعنی فردی یک سطح از خدمت را دریافت می کند و در صورت نیاز به سطح بالاتر هدایت می شود.

وی با تاکید بر این که نظام سلامت باید سیستم تعریف شده‌ای داشته باشد تا افراد در جای مناسب، خدمات مناسب را با قیمت مناسب دریافت کنند، افزود: پرونده الکترونیک سلامت، استقرار پزشک خانواده و سطح بندی نظام ارائه خدمت ( نظام ارجاع) به شرط تامین منابع باید تکمیل شوند.

رییسی در ادامه، در خصوص آلودگی هوا گفت: حل مشکل آلودگی هوا در دست یک یا دو دستگاه نیست بلکه باید خودرو، بنزین استاندارد و نیز وسایل حمل و نقل در دسترس و استاندارد داشته باشیم و از طرفی باید بتوانیم کارخانه‌ها را از لحاظ آلایندگی کنترل کرده و روی آن‌ها نظارت کنیم.

وی افزود: وظیفه وزارت بهداشت اولا پایش سلامت مردم و گزارش دادن آن و بعد استخراج مرگ‌های منتسب به آلودگی هوا است و وزارت بهداشت باید بتواند در وضعیت‌های هشدار و خطر، نظر کارشناسی خود را ارائه دهد.

رییسی گفت:در سال 95 در تهران 5 هزار و در کشور بالای 20 هزار نفر مرگ غیر مستقیم منتسب به آلودگی هوا که مربوط به افراد آسیب پذیر بود داشتیم و البته در دنیا نیز این آمارها وجود دارد.

وی با بیان اینکه برای سال آینده با همکاری سازمان غذا و دارو و وزارت جهاد کشاورزی برنامه هایی داریم که 8 محصول پرمصرف شامل سیب، خیار و گوجه گل‌خانه‌ای، پرتقال، سیب زمینی، پیاز و خیار بوته ای و گوجه بوته ای را از نظر آلایندگی پایش کنیم، افزود: می‌خواهیم این محصولات را از لحاظ سموم و آلاینده‌ها بررسی کنیم تا مردم اطمینان بیشتری برای مصرف داشته باشند و قصد داریم برای مزرعه‌ها و کشاورزان کد خاصی تعریف کنیم تا مشخص شود محصول از کدام مزرعه وارد بازار شده است.

رییسی در خصوص میزان نمک در نان گفت: میزان مصرف نان در کشور، بسیار بالاست و مردم بین یک تا سه وعده نان در روز مصرف می‌کنند و از طرفی 76 درصد بار بیماری‌ها به دلیل بیماری‌های غیرواگیر مثل فشار خون و چاقی است و یکی از مشکلات عمده ما مصرف زیاد نمک، شکر و چربی است .

وی تاکید کرد: ریشه اصلی بسیاری از بیماری‌های غیرواگیر در سبک زندگی و الگوی نادرست مصرف و تغذیه است.

رییسی گفت: باید به تولیدکنندگان غذا هم توصیه شود تا محصولات آنها نمک بالایی نداشته باشد و یکی از هدف‌گذاری‌ها، کاهش میزان نمک نان به زیر یک درصد است و این وضعیت در حال سنجش است.

معاون بهداشت در ادامه در مورد بهداشت دهان و دندان و اقدامات صورت گرفته در این زمینه،گفت: 90 درصد مردم ایران مشکل دهان و دندان دارند و 20 درصد پرداختی از جیب مردم به دلیل هزینه های دندان پزشکی است و در حوزه سلامت اگر 43 درصد پرداختی از جیب انجام می‌شود، 20 درصد به علت خدمات دندانپزشکی است که این رقم در گذشته 64 درصد بود و مربوط به کسانی است که به دندانپزشک مراجعه کرده اند و شامل کسانی که به دندانپزشک مراجعه نمی کنند، نمی شود.

معاون بهداشت با بیان این که گروه هدف در حوزه پیشگیری از بیماری های دندان، افراد زیر 14 سال و مادران باردار و در دوران شیر دهی هستند، افزود: طی تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت آموزش و پرورش انجام شد، 12 میلیون بار خدمت وارنیش فلوراید برای 6 میلیون دانش آموز انجام شده است و وارنیش فلوراید سالی 2 بار برای دانش آموزان انجام شد.

رییسی با اشاره به این که یک میلیون خدمت ترمیمی دندان پزشکی برای کودکان زیر 14 سال انجام شده است، افزود: سال گذشته معادل هزار میلیارد تومان خدمات رایگان دندانپزشکی به افراد گروه هدف به ویژه در مناطق روستایی زیر 20 هزار نفر ارائه کردیم.

وی تاکید کرد: طی چهار سال گذشته، 4 هزار و 100 واحد دندانپزشکی تجهیز و نوسازی شدند و 1200 دندانپزشک در روستاها خدمت ارائه می دهند و 1100 دندانپزشک نیز در شهر در شبکه بهداشت و درمان خدمات دندانپزشکی ارائه می دهند.

رییسی افزود: شاخصی به اسم DMFT وجود دارد که مربوط به پوسیدگی، از دست دادن، پر کردن و ترمیم است و این شاخص قبلا 2.09 بود و در حال حاضر این شاخص به 1.84 کاهش یافته است و طی بررسی‌ها مشاهده کردیم این شاخص برای کودکان زیر 6 سال حدود 5.4 است.

معاون بهداشت افزود: در سال 97 به سنین زیر 6 سال خدمات ارائه خواهیم داد و در سطح مهدکودک‌ها و خانه‌های بهداشت مباحث وارنیش فلوراید و استفاده از مسواک انگشتی و غیره را انجام و آموزش می دهیم.

رییسی در مورد واکسن گفت: پوشش واکسن در کشور ما بالای 98 درصد است و قرار است دو واکسن پنوموکوک و روتا ویروس به بسته واکسیناسیون اضافه شود و این ها هزینه بر هستند، سالی 100 میلیون دلار هزینه آنها است و این واکسن‌ها برای گروه هدف تزریق خواهد شد.