یک مقام برزیلی از تصمیم ایران برای خرید ۵۰ هواپیما و ۱۰۰ هزار تاکسی گازسوز از این کشور خبر داد.

یک مشاور رئیس جمهوری برزیل گفت ایران علاقمند به خرید 50 هواپیما از این کشور است و ایران احتمال دارد برای خرید 100 هزار تاکسی گازسوز از این کشور سفارش دهد.
بر اساس این گزارش مذاکرات برای خرید هواپیماهای امبرائر توسط ایران به همراه خرید مجموعه ای از تاکسی ها، اتوبوس ها و کامیون ها در ماه اکتبر آغاز شده است. در آن زمان وزیر تجارت برزیل به ایران سفر کرده بود.
وزیر تجارت برزیل اخیرا اعلام کرد کشورش حاضر است در قبال فروش کالا به ایران یورو و سایر ارزهای غیر دلاری را دریافت کند.
با وجود لغو تحریم ها علیه ایران روابط بانکی این کشور با خارج هنوز عادی نشده است و بانک های خارجی از انتقال ارز به ایران به ویژه دلار خودداری می کنند. با توجه به ممنوعیت مبادلات دلاری بانک های خارجی با ایران که از طریق سیستم بانکی آمریکا انجام شده باشد دولت ایران مجبور است روابط تجاری خود را بر پایه ارزهای دیگر قرار دهد.
خریدهای انبوه ایران در بازار هواپیما تعجب فعالان این بازار و انتقادهای گسترده داخلی را برانگیخته است. ایران تاکنون 118 هواپیما از شرکت ایرباس خریداری کرده و 40 فروند هواپیما نیز از شرکت ای تی آر ایتالیا- فرانسه خرید کرده است. این در حالی است که مذاکراتی نیز با شرکت های بوئینگ آمریکا و امبرائر برزیل در این زمینه جریان دارد.
بر اساس این گزارش حمل و نقل هوایی در سبد هزینه های خانوار ایرانی ها جزو هزینه های لوکس محسوب می شود و تنها 2 درصد از جمعیت کشور را دربر می گیرد. به عقیده تحلیلگران دولت ایران به جای تمرکز بر توسعه حمل و نقل هوایی باید دلارهای آزاد شده را صرف توسعه حوزه های حمل و نقل ارزان تر مثل ریل و جاده کند.
شرکت امبرائر مذاکرات این شرکت برای فروش هواپیما به ایران را تایید کرده است.