تحت پیشنهادات دولت آلمان برای گسترش استفاده از خودروهای پاک، مردم این کشور ممکن است 5000 یورو برای خرید خودروی برقی دریافت کنند.

این برنامه تشویقی که از سوی وزارتخانه‌های محیط زیست، حمل و نقل و اقتصاد آلمان مطرح شده است باید مورد موافقت وزارت دارایی قرار بگیرد زیرا این وزارتخانه باید هزینه 1.3 میلیارد یورویی این طرح را به نحوی تامین کند که بودجه دولت تحت فشار قرار نگیرد. دولت آلمان پیشنهاد کرده است خودروسازان 40 درصد از این هزینه را برعهده بگیرند.

بر اساس گزارش رویترز، تحت پیشنهاد مذکور شرکتها در این برنامه که تا سال 2020 اجرا خواهد شد، 3000 یورو برای هر خودروی برقی دریافت می‌کنند و تشویق‌ها هر سال 500 یورو کاهش خواهد یافت.

در میان خودروسازان آلمانی ب ام و، مرسدس بنز و فولکس واگن همه خودروهای برقی تولید می‌کنند در حالیکه آئودی و پورشه قصد دارند خودروی برقی بسازند.

دولت آلمان وارد شدن یک میلیون خودروی برقی در جاده‌ها تا سال 2020 را هدف گرفته است اما تاکنون پیشرفت چندانی در تشویق رانندگان برای استفاده از خودروهای برقی به جای انواع دیزلی و بنزینی نداشته است.

الون ماسک، مدیرعامل و بنیانگذار میلیاردر خودروساز لوکس برقی تسلا چندی قبل در مصاحبه با روزنامه هندلزبلات آلمان از دولت این کشور برای عدم حمایت کافی از توسعه خودروهای برقی انتقاد کرده و گفته بود آلمان برای یک بازار خودروی بسیار بزرگ، بدترین مشوقها را برای خودروهای برقی دارد و دولت این کشور تنها به خواسته‌های خودروسازان بزرگ آلمانی توجه دارد.