پوند انگلستان طی دو هفته گذشته به دنبال تحولات سیاسی که در بریتانیا رخ داد حدود ۳۰۰ تومان در بازار آزاد تهران نوسان پیدا کرد.

برگزاری همه‌پرسی در انگلستان و رای مردم به خروج از اتحادیه اروپا (برکسیت) زمینه‌ساز افت قابل توجه پوند در بازارهای جهانی شد و در بازار تهران نیز این ارز افت قیمت محسوسی داشت؛ به گونه‌ای در روزهای اخیر با نوسانات بی‌سابقه، رکوردهای جدیدی را در جهت نزول قیمت تجربه کرد.

چند روز قبل از برگزاری همه‌پرسی در بریتانیا برای خروج یا ماندن در اتحادیه اروپا نرخ پوند با شیب ملایمی به سمت کاهش حرکت کرد.

بررسی قیمت پوند در بازار آزاد بیان‌گر این است که قیمت پوند از ۲۰ خرداد به بعد سیر نزولی پیدا کرد و وارد کانال ۴۹۰۰ تومان شد.

این ارز در ۲۲ خرداد ماه ۴۹۷۳ تومان، در ۲۵ خرداد ۴۹۵۸ تومان و ۲۷ خرداد نیز ۴۹۴۰ تومان در بازار آزاد عرضه شد.

در روزهای بعد نیز هر پوند انگلستان بار دیگر به بیش از ۵۰۰۰ تومان رسید اما در آستانه همه‌پرسی و پس از آن بود که با رسیدن به نرخ ۴۸۰۰ تومان با سقوط قابل توجه و بی سابقه در ماه‌های اخیر مواجه شد.

اما در یک روز پس از بریکست (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) بار دیگر نرخ پوند روند افزایشی در بازار پیدا کرد و به مرز ۵۰۰۰ تومان نزدیک شد.

به طور کلی وضعیت پوند در بازارهای جهانی طی روزهای اخیر حاکی از آن است که هنوز پس از برکیست به وضعیت ثبات نرسیده و همچنان در شوک این رخداد مهم تاریخی قرار دارد.