در معاملات امروز صبح بازار آسیا هر بشکه نفت خام سبک شیرین آمریکا با ده سنت کاهش معامله شد.

در شرایطی که سرمایه‌گذاران در انتظار نتیجه مذاکرات درباره بدهی یونان به سر می برند و از احتمال بازگشت نفت ایران به بازاری که هم اینک نیز با مازاد روبروست نگرانند، بهای نفت روز دوشنبه در آسیا کاهش یافت.

در معاملات امروز صبح بازار آسیا، هر بشکه نفت خام سبک شیرین آمریکا (وست تگزاس اینترمدیت) برای تحویل در ماه ژوییه با ده سنت کاهش، 59 دلار و 51 سنت معامله شد.
بهای نفت خام برنت دریای شمال برای تحویل در ماه اوت نیز 13 سنت کاهش یافت و به 62 دلار و 89 سنت رسید.
نشست فوق العاده سران اروپا به منظور جلوگیری از ورشکستگی یونان که پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی به دنبال خواهد داشت، قرار است روز دوشنبه در بروکسل تشکیل شود.
یونان چند ساعت پیش از آغاز این نشست پیشنهادهای جدیدی به طلبکارانش ارائه کرد.
هیچ جزییاتی در مورد محتوی پیشنهادهایی که آتن برای دریافت سریع هفت میلیارد و 200 میلیون یورو که مدت‌ها پیش به این کشور وعده داده شد، منتشر نشده است. یونان به این پول برای جلوگیری از ناتوانی در بازپرداخت بدهی‌های خود تا پیش از پایان ماه کنونی میلادی (ژوئن) نیاز دارد.
اگر تصمیمی در مورد اختصاص بخشی از وام هفت میلیارد و دویست میلیون یورویی به یونان گرفته نشود، این کشور که با کمبود نقدینگی مواجه است، احتمالا نخواهد توانست بدهی یک و نیم میلیارد یورویی خود را به صندوق بین المللی پول تا 30 ژوئن که سر رسید مهلت بازپرداخت آن است، پس بدهد.
در مورد عرضه، مذاکرات درباره برنامه هسته‌ای ایران عاملان بازار نفت را نگران کرده است. آنها از سرازیر شدن نفت بیشتر به بازاری که هم اینک نیز با مازاد عرضه مواجه است، در صورت حصول توافق بین ایران و قدرت‌های بزرگ بیم دارند.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران قرار است روز دوشنبه در لوکزامبورگ با همتایان انگلیسی، آلمانی و فرانسوی همینطور فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفتگو کند.
ایران و گروه پنج به علاوه یک شامل چین، آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و آلمان از 20 ماه پیش مذاکرات فشرده‌ای را آغاز کردند.
توافق نهایی که آنها امیدوارند تا 30 ژوئن به آن دست پیدا کنند قرار است ویژگی صرفا صلح‌آمیز برنامه‌ هسته‌ای ایران را در ازای لغو تحریم‌های بین المللی که بر اقتصاد این کشور تأثیر گذاشته است، تضمین کند.
اگر این مذاکرات به نتیجه برسد و تحریم‌های بین المللی علیه ایران برداشته شود، این کشور می تواند در شش تا هفت ماه پس از حصول توافق تولید خود را یک میلیون بشکه در روز افزایش دهد.
روز جمعه در پایان معاملات بازار نیویورک، نفت وست تگزاس اینترمدیت با 84 سنت کاهش، بشکه‌ای 59 دلار و 61 سنت معامله شده بود.
در بازار لندن نیز هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال با یک دلار و 24 سنت کاهش، 63 دلار و دو سنت به فروش رفته بود.