وزیر نفت بر ضرورت افزایش ضریب بازیافت نفت در بسیاری از مخازن کشور تاکید کرد و گفت: همانطور که توسعه میدانهای مشترک مهم است، ازدیاد برداشت نفت نیز واجب است.

بیژن زنگنه صبح امروز (پنجشنبه، چهارم شهریورماه) پس از ورود به بوشهر و دیدار با مصطفی سالاری استاندار بوشهر، در جلسه اداری شورای این استان شرکت کرد و پس از شنیدن نظرات برخی مدیران استان اظهار کرد: افزایش ضریب بازیافت نفت اگر صورت نگیرد، سرمایه ملی ما زیرزمین از بین می رود.

وی گفت: هم اکنون ۸۳۰ میلیارد بشکه نفت کشف شده در ایران وجود دارد که یک درصد افزایش ضریب بازیافت آن، به افزایش هشت میلیارد و ۳۰۰ میلیون بشکه ای برداشت نفت منجر می شود که با قیمت نفت ۴۰ تا ۴۲ دلاری برای هر بشکه، حدود ۳۵ میلیارد دلاردرآمدزایی برای کشور به همراه خواهد داشت.

زنگنه یادآور شد: ما حق نداریم این منابع را از دست بدهیم.

پارس جنوبی، تامین کننده ٥٠ درصد گاز تولیدی کشور

وزیر نفت به افزایش تولید گاز در پارس جنوبی اشاره کرد و با بیان این که میزان تولید روزانه گاز از ۲۴۰ میلیون متر مکعب در ابتدای دولت یازدهم به بیش از۳۷۰ میلیون مترمکعب در حال حاضر رسیده است، تصریح کرد: میدان گازی پارس جنوبی هم اکنون ۵۰ درصد کاز تولیدی کشور را تامین می کند.

زنگنه برجام را یکی از کارهای بزرگ دولت در حوزه اقتصادی و سیاسی عنوان کرد و افزود: با اجرای برجام علاوه بر تسهیل در فروش نفت، امکان وصول پول حاصل از فروش آن نیز فراهم و دسترسی به تجهیزات توقیف شده نیز میسر شد.

وی به جلسه غیرعلنی اخیر مجلس شورای اسلامی درباره مدل جدید قراردادهای نفتی اشاره کرد و گفت: در حالی که عده ای اعلام کردند، نمایندگان قراردادهای نفتی را محکوم کرده اند، روح مجلس از این خبرپراکنیها اطلاعی نداشت و قریب به اتفاق نمایندگان نسبت به توضیحات ارائه شده نظر مثبتی داشتند.

زنگنه خاطرنشان کرد: عده ای ابتدا گفتند سرمایه گذاران این قراردادها را امضا نمیکنند، اما هم اکنون که شرکتهای خارجی برای سرمایه گذاری در ایران اظهار تمایل کرده اند، همان عده سعی دارند نشان دهند که این قراردادها خوب نیست و می خواهند با فضاسازی، ایران را بی ثبات جلوه دهند.

امنیت و ثبات ایران، نقطه قوت اقتصاد کشور برای جذب سرمایه

وزیر نفت با بیان این که هم اکنون کشوری در منطقه وجود ندارد که به اندازه ایران امنیت و ثبات داشته باشد، نقش مقام معظم رهبری را به عنوان فرمانده نیروهای مسلح برای امنیت کشور تعیین کننده دانست و گفت: وقتی در کشوری ثبات وجود داشته باشد، علاوه بر شرکتهای داخلی و جذب سرمایه مردمی امکان جذب سرمایه خارجی هم میسر می شود.

وی تصریح کرد: اتکای اصلی ما در رشد و توسعه اقتصادی، به مردم و باورمان است، اما در این مسیر باید از سرمایه های خارجی استفاده کرد و اقتصاد آنها را نیز باید به خود وابسته کنیم.

زنگنه به مقوله امید در جامعه اشاره کرد و با بیان این که جامعه ناامید نمی تواند کاری انجام دهد، افزود: هر کسی امید مردم را تضعیف کند، همسو با کسانی حرکت کرده است که نمی توانند اقتدار ایران را ببینند.

وی با بیان این که همه عوامل برای یک جهش اقتصادی در کشور آماده است، تاکید کرد: ناامید نباشید چون با امید می توان به همه اهداف رسید و برای رسیدن به این اهداف باید سرسختانه کار کرد.

وی در ادامه به کارهای مهم انجام شده دولت یازدهم اشاره کرد و با بیان اینکه کارهای بزرگی در بخشهای مختلف اقتصادی و غیراقتصادی انجام شده، به مقوله تورم پرداخت و خاطرنشان کرد: من با سابقه بیش از ٢٠ سال در بخش اجرایی گمان نمی کردم بتوان تورم را مهار کرد، تورمی که بیش از ٤٠ درصد بود و هم اکنون تک رقمی شده است.

وزیر نفت در ادامه به کاهش درآمدهای نفتی ناشی از کاهش قیمت نفت اشاره کرد و یادآور شد: همزمان با کاهش قیمت نفت، عده ای عنوان کردند ایران نباید تولید نفت خود را افزایش دهد چون منجر به کاهش بیشتر قیمت خواهد شد که البته من با این موضوع موافق نبودم و اعلام کردم حتی اگر قیمت نفت به ٢٠ دلار برسد، ایران باید سهمش را از بازار نفت پس بگیرد.

اولویت بندی نیازها با توجه به محدودیت منابع مالی

وزیر نفت که در ابتدای این جلسه به استماع گزارش برخی از مدیران استان بوشهر و خواسته های آنها پرداخت، خواستار تدوین بسته ای از کارهای توسعه ای مورد نیاز شد و گفت: خواسته های شما را در خصوص تاسیس آموزشگاه فنی و حرفه ای، دانشکده نفت، تربیت و توجه به نیروی انسانی و... قبول دارم اما با توجه به محدودیت منابع، باید متناسب با اولویتها اقدام کنیم.

وی همچنین به اختصاص بخشی از درآمدهای نفت و گاز به مناطق نفتخیر اشاره کرد و گفت: در این زمینه با وجود محدودیتهای منابع مالی، تلاشها و اقدامهای زیادی صورت گرفته است.

زنگنه درباره ضرورت اولویت بندی خواسته ها به ذکر نمونه ای پرداخت و با بیان این که پس از روی کار آمدن دولت یازدهم ١٧ فاز پارس جنوبی در حال اجرا بود و به سرعت دستور اولویت بندی فازها را دادم، یادآور شد: البته این موضوع بازتاب خوبی نداشت، اما به دلیل محدودیت منابع این کار انجام شد و هم اکنون شاهد افزایش ١٥٠ میلیون مترمکعبی ظرفیت تولید گاز از فازهای اولویت دار پارس جنوبی هستیم.

وی توسعه منابع انسانی را اولویت نخست این استان عنوان کرد و با اشاره به مشکلات کارکنان اقماری در عسلویه گفت: از بعد اجتماعی و عقلانی خانواده بسیار ارزشمند است و اگرچه در برخی بخشها مانند سکوها، دوری کارکنان از خانواده هایشان اجتناب ناپذیر است اما باید حتی الامکان کارکنان از نعمت حضور خانواده های خود در کنارشان برخوردار باشند.

به گزارش شانا، در ابتدای حضور وزیر نفت در جلسه اداری شورای استان بوشهر، گزارشهایی از سوی نمایندگان مردم بوشهر و تنگستان در مجلس شورای اسلامی، فرماندار شهرستان دشتستان، مدیرکل آموزش و پرورش و مدیرکل ورزش و جوانان و روسای برخی دانشگاه های این استان ارائه شد.