وزیر راه و شهرسازی از تامین زیرساخت‌های لازم برای تسهیل عبور و مرور زائران از ایران به عراق به ویژه در اربعین امسال خبر داد.

وزیر راه و شهرسازی با تشریح سفر خود به عراق، از تامین زیرساخت‌های لازم برای تسهیل عبور و مرور زائران اباعبدالله الحسین(ع) از ایران به عراق به ویژه در اربعین امسال خبر داد.


آخوندی گفت: بازسازی محور جاده‌ای مهران در سمت ایران به سرعت در حال انجام است که در این سفر مقرر شد این محور از مهران به سمت بغداد نیز به منظور افزایش ایمنی، امنیت و تسهیل تردد زائران ایرانی بهسازی و دو بانده شود.

عباس آخوندی در سفر یکروزه (چهارشنبه) به عراق علاوه بر دیدار با فواد معصوم رئیس جمهور این کشور مذاکراتی در حوزه های حمل و نقل در جهت تسهیل تردد زوار ایرانی از مرز مهران، اتصال راه‌آهن دو کشور، لایروبی اروندرود و توسعه حمل و نقل هوایی دو کشور داشت.

آخوندی در تشریح جزئیات مذاکرات خود در حوزه‌های مسکن و حمل‌و‌نقل گفت: بعد از ملاقات با رئیس جمهور عراق، دیدارهایی با وزیر آبادانی ‌و مسکن و همچنین وزیر حمل‌و‌نقل این کشور در ارتباط با همکاری‌های همسایگی و دو‌جانبه در زمینه حمل و نقل زمینی، ریلی، هوایی و دریایی و پاکسازی اروند انجام شد که در جهت افزایش بهره وری اقتصادی از این رود برای مردم خرمشهر که در دوره جنگ جان‌فشانی‌ها کردند، مردم آبادان و همچنین اهالی بصره در عراق می تواند موثر باشد.

وی گفت: جلسه ای با آقای طارق الخیکانی وزیر آبادانی و مسکن عراق داشتم که طرح های توسعه جاده ها و همچنین موضوع های مربوط به مسکن بر عهده این وزارتخانه است.

وزیر راه و شهرسازی افزود : نخستین موضوع مطرح شده تامین زیرساخت‌های لازم برای تسهیل عبور و مرور زائران اباعبدالله الحسین(ع) از ایران به عراق به ویژه در اربعین امسال بود. در این زمینه سال گذشته تصمیم های بسیار مهمی برای بهسازی و توسعه ظرفیت جاده‌ای ایران به سمت مرز مهران گرفته شد که بهسازی این محور از ایران به سمت مهران به سرعت در حال انجام است.

آخوندی با بیان اینکه جاده مهران به سمت بغداد وضع مناسبی ندارد، ادامه داد: در این سفر در خصوص این محور نیز صحبت شد که این محور در سمت عراق نیز به منظور افزایش ایمنی، امنیت و تسهیل تردد زائران ایرانی بهسازی و دو بانده شود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در همین زمینه قرار شد تیم کارشناسی هفته آینده برای بازدید از محور مهران به سمت عراق اعزام شوند تا به عنوان یک پروژه مشترک با عراق مورد بررسی قرار گیرد. بعد از آماده شدن گزارش های فنی برای بهسازی این محور، از طریق وزارت امور خارجه ایران طی هماهنگی با دولت عراق ، بهسازی این مسیر را آغاز کنیم.

وی افزود: البته عراقی‌ها مسیر دیگری را برای تسیهل تردد بین ایران و عراق پیشنهاد کردند که اجرای این مسیر نیازمند منابع مالی بسیار زیاد است که عراقی‌ها اعتبارات لازم برای اجرای آن را نداشتند و باید زمانی که از این شرایط مالی خارج شدند درباره اجرایی شدن این مسیر تصمیم گیری شود. محور پیشنهاد شده، ساخت آزادراهی از سومار به سمت بغداد به طول 175کیلومتر بود که مسیر بسیار خوبی است اما به سرمایه میلیارد دلاری نیاز دارد اما منابع مالی دولت عراق در حال حاضر برای ساخت این مسیر کفایت نمی کند.

آخوندی تاکید کرد. ساخت این آزادراه در حد یک پیشنهاد بود و می‌توان در سال‌های آینده در ایجاد آن بعد از ارزیابی مهندسی و مالی تصمیم‌گیری کرد. چون هم ما در تنگنای مالی قرار داریم و هم کشور عراق به لحاظ مالی در کشور خود با مشکل مواجه هستند؛ بنابراین باید برای نحوه اجرای این مسیر در آینده اندیشه کنیم.


وزیر راه و شهرسازی افزود: در این سفر درباره اتصال راه‌آهن ایران به عراق نیز بحث و تبادل نظر شد. البته در ارتباط با این موضوع در گذشته جلسات متعدد کارشناسی با هیأت عراقی در ایران برگزار شد و جزئیات نحوه اتصال ریل ایران به عراق و نحوه انجام کارهای مرزی و فنی آن مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: تمام مشخصات و جزئیات مورد بررسی قرار گرفت و خوشبختانه پیشرفت های خوبی حاصل شد و امیدواریم سایر موارد باقیمانده با تلاش گروه های کارشناسی با سرعت به نتیجه برسد. برنامه زمانبندی اجرای پروژه را با عراقی ها به تفاهم رسیدیم که بخشی از کار توسط ایرن و بخشی نیز توسط دولت عراق باید اجرا شود.

آخوندی درباره زمان اتمام عملیات اتصال ایران به عراق به پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی گفت: اقدامات ما در این جهت ادامه دارد و تلاش می‌کنیم تا اربعین سال آینده این امکان فراهم شود.


وزیر راه و شهرسازی همچنین به مذاکرات خود در خصوص لایروبی اروندرود اشاره کرد و گفت: مذاکراتی صورت گرفت و خوشبختانه با توجه به بهبود روابط سیاسی دو طرف شاهد پیشرفت‌هایی در خصوص مذاکرات برای لایروبی اروند خواهیم بود.

آخوندی از آمادگی گروه‌های فنی و پیمانکاری ایران برای لایروبی اروند خبر داد و گفت: قرار شد به محض اینکه توافق برای لایروبی اروند در سطح سیاسی صورت گرفت بلافاصله تمام گروه‌های پیمانکاری ما برای لایروبی عملیات اجرایی را آغاز کنند.

وی تاکید کرد: پیش بینی من و وزیر حمل و نقل عراق این بود که عملیات لایروبی اروند به زودی آغاز شود. با پاکسازی اروندرود شاهد تحول اقتصادی در آبادان و خرمشهر خواهیم بود.

وزیر راه وشهرسازی گفت: در حوزه هوایی نیز برنامه‌های بسیار خوبی بین دو دولت مطرح شده به طوری که ما بعد از 36 سال اجازه پرواز هواپیمای عراقی بر فراز ایران را دادیم تا پروازهای ایرلاین‌های عراقی بر فراز آسمان ایران به صورت امن انجام شود.

آخوندی تاکید کرد: مذاکرات بسیار خوبی با وزیر آبادانی و مسکن عراق و همچنین وزیر حمل و نقل این کشور انجام شد که امیدواریم بتوانیم محورهای مذاکرات را به ترتیب در آینده به پیش ببریم.