صاحبان صنایع لبنی تاکنون شیرخام را برغم مصوبه ستاد تنظیم بازار حداکثر هر کیلوگرم 1150 تومان خریداری کرده اند.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی: اگر افزایش ۱۰ درصدی قیمت فرآورده های لبنی در ستاد تنظیم بازار تصویب شود صاحبان صنایع باید شیرخام را با قیمت مصوب هر کیلوگرم ۱۴۴۰ تومان خریداری کنند.


حسن رکنی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه سال گذشته ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلو شیرخام را با چربی بیش از 3 درصد و بار میکروبی کم ؛ 1440 تومان تعیین کرد ، افزود: صاحبان صنایع لبنی معتقدند 70 درصد هزینه های تولید صرف خرید شیرخام می شود بنابر این اگر قرار باشد قیمت تمام شده فرآورده ها 10 درصد افزایش یابد کارخانه ها حتماً باید شیرخام را با قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار هر کیلو 1440 تومان خریداری کنند.

وی گفت: صاحبان صنایع لبنی تاکنون شیرخام را برغم مصوبه ستاد تنظیم بازار حداکثر هر کیلوگرم 1150 تومان خریداری کرده اند.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی افزود: قیمت هر کیلوگرم شیرخام براساس مصوبه سال گذشته ستاد تنظیم بازار افزایشی ندارد و همان 1440 تومان برای واحدهای تولیدی لبنی است.

رکنی گفت : تلاش می کنیم صنایع لبنی شیرخام را با قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار در سال گذشته خریداری کنند.

وی افزود: سیاست وزارتخانه افزایش میزان تولید و حمایت از تولید داخلی است.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی گفت: در صورت افزایش 10 درصدی قیمت فرآورده های لبنی خرید شیرخام با قیمت مصوب سال گذشته الزامی می شود و دستگاه های نظارتی نیز این روند را کنترل می کنند.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی گفت: استفاده از روش پیش سرد برای حفظ بهداشت و سلامت گوشت قرمز تأثیری در قیمت تمام شده ندارد و این مورد نباید بهانه ای برای افزایش نرخ ها باشد.

حسن رکنی با اشاره به اینکه ایجاد دمای مناسب برای نگهداری گوشت لاشه از اقدامات معمول است که در کشتارگاه ها ، مراکز بسته بندی ، توزیع و عرضه رعایت می شود ، افزود : دمای مناسب برای نگهداری گوشت قرمز یکی از توصیه های سازمان دامپزشکی برای رعایت نکات بهداشتی و سلامت گوشت است و از طرف دیگر برای اینکه هضم گوشت راحت تر و طعم آن نیز خوش خوراک باشد رعایت دستورالعمل پیش سرد و استفاده از سردخانه ضروری است.

وی در پاسخ به ادعای اتحادیه توزیع کنندگان گوشت گوسفند گفت: استفاده از سردخانه و رعایت دستورالعمل پیش سردخانه برای گوشت قرمز هزینه ای تحمیل نمی کند بنابر این افزایش قیمتی در کار نیست.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی افزود: اجرای دستورالعمل پیش سرد و نگهداری لاشه گوشت در سردخانه 24 ساعت قبل از عرضه به بازار ، اتفاق تازه ای نیست و به هیچ وجه تأثیری در قیمت تمام شده ندارد.

رکنی گفت:‌ رعایت دمای مناسب در نگهداری و توزیع گوشت قرمز یک الزام بهداشتی است که سازمان دامپزشکی همیشه بر ان تاکید دارد.

وی افزود: هم اکنون از لحاظ تعداد سردخانه ها و واحدهای تولیدی که به این امکانات مجهز است ، کمبودی نداریم.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی گفت: ایجاد دمای مناسب برای نگهداری گوشت قرمز دستورالعمل سازمان دامپزشکی است که واحدهای کشتارگاهی ، بسته بندی ، توزیع و عرضه برای حفظ سلامت این محصول خام دامی ملزم به اجرای آن هستند.