مجری طرح فازهای ۱۵ و ۱۶ میدان گازی پارس جنوبی گفت: تا پایان شهریور این فازها به بهره برداری رسمی می رسد.

مجری طرح فازهای ۱۵ و ۱۶ میدان گازی پارس جنوبی گفت: تا پایان شهریور این فازها به بهره برداری رسمی می رسد.

رضا فروزش در جمع خبرنگاران افزود: این طرح با سرمایه گذاری 6 میلیارد دلاری با توان تولید سالانه 50 میلیون متر مکعب گاز ، در یک سال قادر به جبران هزینه سرمایه گذاری خود خواهد بود.

وی افزود: مجموعه این دو فاز تاکنون بیش از 96 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در بخش خطوط انتقال با 98.5 درصد و در بخش خشکی بیش از 97 درصد پیشرفت داریم اما پیشرفت بخش حفاری حدود 93 درصد براورد می شود.

مجری طرح فازهای 15 و 16 پارس جنوبی در شرکت نفت و گاز پارس همچنین درباره سرمایه گذاری 6 میلیارد دلاری در این دو فاز گفت: تاکنون 4 میلیارد دلار در بخش تاسیسات خشکی، یک میلیارد دلار در بخش تاسیسات دریایی و فراساحل و یک میلیارد دلار در بخش حفاری این فازها هزینه شده است.

وی تصریح کرد: بخش مهم و عمده ای از طرح توسعه این دو فاز به دست متخصصان داخلی اجرا شده است و تنها بخشی از تجهیزات را با توجه به وجود تحریمهای یکجانبه غرب علیه کشورمان از مسیرهای جایگزین به کشور وارد کردیم.

فروزش افزود: مهندسی بخش خشکی را دو شرکت ایرانی نارگان و سازه و مهندسی بخش فراساحل را شرکت تاسیسات دریایی انجام دادند.

وی افزود: بخش فراساحل این دو فاز شامل دو سکوی دریایی و دو خط انتقال گاز 32 اینچی و دو خط 4 اینچی گلایکول بود و در بخش خشکی پالایشگاه و آبگیر به ظرفیت 40 هزار متر مکعب احداث شد.

فروزش همچنین تولید روزانه 50 میلیون متر مکعب گاز ترش و پالایش و تبدیل آن به گاز شیرین برای تزریق به شبکه سراسری ، تولید روزانه 77 هزار بشکه میعانات گازی و تولید سالانه یک میلیون تن گاز مایع ال پی جی شامل پروپان و بوتان و همین میزان گاز اتان برای تامین خوراک واحدهای پتروشیمی و روزانه 400 تن گوگرد را از جمله اهداف تولیدی این طرح برشمرد و تصریح کرد: خوشبختانه تاکنون از این دو فاز بیش از 10 میلیارد و 700 میلیون متر مکعب گاز شیرین استحصال و به شبکه تزریق شده است.