مهلت بانک مرکزی به صرافان برای انطباق خود با دستورالعمل نحوه تاسیس ، نظارت و فعالیت آنها امروز به پایان می رسد.

مهلت بانک مرکزی به صرافان برای انطباق خود با دستورالعمل نحوه تاسیس ، نظارت و فعالیت آنها امروز به پایان می رسد.

معاون نظارتی بانک مرکزی گفت : این مهلت برای صرافان قدیمی است که از قبل مشغول فعالیت هستند.

حمید تهران فر افزود : در دستورالعمل جدید بانک مرکزی حداقل سرمایه مورد نیاز برای فعالیت صرافی‌ها در نظر گرفته شده است.

حمید تهران فر از پیوستن 2 هزار صرافی به جرگه صرافان کشور در آینده ای نزدیک بر اساس دستورالعمل جدید خبر داد و افزود : روزانه به طور متوسط 30 تا 40 پرونده تاسیس صرافی جدید بررسی و پردازش می شود.

وی تاکید کرد: در بانک مرکزی به روی متقاضیان جدید تاسیس صرافی باز است و مهلت تعیین شده (28 مرداد) مربوط به صرافان قدیم است و صرافانی را که نخستین بار اقدام به فعالیت می کنند ، شامل نمی شود.

معاون نظارتی بانک مرکزی این مهلت را غیرقابل تمدید دانست و افزود: انتظار داریم صرافان در اولین فرصت تقاضای خود را برای تمدید مجوز اعلام کنند.

تهران فر گفت : از 28 مرداد 93 که دستورالعمل فعالیت صرافان به تصویب شورای پول و اعتبار رسید، به صرافانی که در آن زمان فعال بودند یکسال فرصت داده شد فعالیت خود را با مقررات شورای پول و اعتبار تطبیق دهند و مجوز لازم را از بانک مرکزی دریافت کنند و امروز این مهلت به پایان می رسد.

تهران فر با تاکید بر اینکه مقررات صرافی ها تسهیل شده است ، گفت: براساس مقررات قبلی قرار بود صرافان با 20 میلیارد تومان سرمایه در کشور فعالیت کنند که این 20 میلیارد تومان در شهرهای بزرگ مانند تهران، مشهد و اصفهان به 4 میلیارد تومان و در سایر شهرها (غیر از کلان شهرها) به دو میلیارد تومان کاهش یافته و این تغییر بزرگی در مقررات صرافی ها در جهت تسهیل فعالیت و بهبود محیط کسب و کار بوده است.

معاون نظارتی بانک مرکزی تاکید کرد: صرافانی که با بانک مرکزی کار می کنند براساس صورت های مالی که ارائه می دهند، مالیات پرداخت می کنند و فعالیت آنها شفاف است اما صرافی های غیرمجاز که شفافیت کاری ندارند ، زیرزمینی فعالیت می کنند، مالیات هم نمی پردازند و قانون گریزی می کنند.

تهران فر درباره صرافی هایی که پروانه خود را از اتحادیه صنف طلا و جواهر گرفته اند ، گفت : در سال های اخیر قانونگذار اجازه این امر را به اتحادیه طلا وجواهر نداده و قرار است تمام صرافی ها از بانک مرکزی مجوز بگیرند.

وی ادامه داد: مرجع تخصصی اعطای مجوز و نظارت بر صرافی ها بانک مرکزی است و اتحادیه صرافان هم اعلام کرده است صرافی هایی که دارای پروانه از اتحادیه صنف طلا و جواهر هستند به بانک مرکزی مراجعه کنند و از آن جا مجوز بگیرند که خیلی ها مراجعه کردند و برخی هم که مراجعه نکرده اند دیگر عذرشان پذیرفته نیست و اتمام حجت شده است.

معاون نظارتی بانک مرکزی به قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اشاره و تصریح کرد: براساس این قانون

همه معاملات ارزی باید از مبادی مجاز انجام شود؛ مبادی مجاز در مبادلات ارزی، شعب بانک های دارای مجوز از بانک مرکزی و صرافی های دارای مجوز هستند و خرید و فروش ارز غیر از این مبادی مبنای قانونی ندارد.

تهران فر همچنین از هموطنان خواست که خرید و فروش ارز را از طریق کارگزاران مجاز انجام دهند و اضافه کرد: دلالان ارزی بسیار کارشان خطرناک است و به دفعات شکایاتی به بانک مرکزی آمده است که نشان می دهد در پاره ای موارد ارزی که دلالان به مردم داده اند، ارز تقلبی و جعلی بوده است.

وی به اقدامات بانک مرکزی و نیروی انتظامی در برخورد با دلالان ارزی اشاره کرد و افزود: نیروی انتظامی با برنامه ریزی دقیق در بهمن و اسفند سال گذشته در چند نوبت بازار را از وجود دلالان پاک کرد و این کار با برنامه ریزی منسجم همچنان ادامه دارد.