تولید نفت اعضای سازمان اوپک در ماه گذشته میلادی یعنی اکتبر با روند افزایشی روبرو شد .

با وجود توافق اعضای اوپک به منظور حفظ سقف تولید 30 میلیون بشکه‌ای نفت این سازمان اما تولید نفت اوپک از مرز 32 میلیون و 200 هزار بشکه فراتر رفت و در این بین، عربستان بیشترین افزایش تولید را داشته است.

تولید نفت اعضای سازمان اوپک در ماه گذشته میلادی یعنی اکتبر با روند افزایشی روبرو شد و علت اصلی آن به روند افزایشی تولید نفت لیبی و عربستان نسبت داده می شود.

به گزارش پایگاه خبری «بلومبرگ»، در همین حال، تولید نفت اوپک در ماه گذشته میلادی ۷۴۰ هزار بشکه افزایش یافت و به ۳۲ میلیون و ۲۱۱ هزار بشکه در روز رسید، این در حالی است که در ماه قبل از آن یعنی جولای میزان تولید نفت اوپک ۳۲ میلیون و ۱۳۷ هزار بشکه در روز ثبت شده بود.

کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند که سازمان اوپک به جای اینکه سیاست کاهش تولید را برای ثبات قیمت نفت در پیش بگیرد، با سیاست افزایش عرضه نفت در حال پیش روی است.

همچنین تولید نفت ایران در ماه گذشته میلادی ۱۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت و به رقم ۲ میلیون ۷۰۰ هزار بشکه رسید.

این در حالی است که در نشست اعضای اوپک در ماه ژوئن (شهریورماه)، ۱۲ اعضای این سازمان توافق کردند که تولید نفت اوپک را به ۳۰ میلیون بشکه در روز کاهش دهند اما از ماه ژوئن سال گذشته میلادی این رقم هر ماه متجاوز از ۳۰ میلیون بشکه گزارش شده است.

همچنین عربستان سعودی به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت اوپک، تولید خود را در ماه گذشته میلادی ۸۰ هزار بشکه در روز افزایش داد و به ۱۰ میلیون و ۳۸۰ هزار بشکه رسید.