طرح اعطای تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی با هدف کمک به تحریک تقاضا و خرید کالاهای تولیدی تولیدکنندگان داخلی بود.

مدیر روابط عمومی بانک مرکزی گفت: طرح اعطای تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی با هدف کمک به تحریک تقاضا و خرید کالاهای تولیدی تولیدکنندگان داخلی بود.


محمدعلی کریمی در ارتباط تلفنی با برنامه گفتگوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما در پاسخ به این پرسش که آیا طرح خرید خودرو به بانک مرکزی تحمیل شد؟ گفت: مسلما تحمیلی نبود و یک بخش از این طرح برای خودرو بود و بخش دیگر، کالاهای واسطه ای را هم شامل می شود.

کریمی اضافه کرد: در بخش خودرو برای فروش صد هزار دستگاه تفاهم شد اما این تفاهم اعلام نشد زیرا واقعیت این است که پیش بینی دقیق برای میزان استقبال مردم نبود که چه تعداد و در چه مدت فروش می رود .

وی با بیان اینکه مجموعه نظام اقتصادی و پولی کشور این تصمیم را گرفته است افزود: این مجموعه همان مجموعه ای است که تورم را در2 سال اخیر از40 به 15 درصد رسانده است.

مدیر روابط عمومی بانک مرکزی با بیان اینکه اجرای این طرح نواقصی هم داشت گفت : نگرانی هایی وجود داشت که در اجرای این طرح دلالی و رانت ایجاد شود .

کریمی افزود : این طرح کمکی از سوی مجموعه نظام بانکی به یک بخش اقتصادی بود که صنایع پایین دستی و مرتبط دارد و حدود 20 درصد مجموع صنایع ما را صنعت خودرو تشکیل می دهد.


طرح تسهیلات 25 میلیون تومانی خرید خودرو هدف مشخصی نداشت

کارشناس اقتصادی گفت: طرح تسهیلات 25 میلیون تومانی خرید خودرو هدف مشخصی که به نفع مردم باشد نداشت و بیشتر بر جلوگیری از ورشکستگی یا حل مشکلات یک صنعت متمرکز بود.

علی خاکساری با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما در ارزیابی اجرای این طرح افزود: مردم از عملکرد صنعت خودرو و از کیفیت و قیمت محصولات این صنعت راضی نیستند.

وی اضافه کرد : محصول تولیدی این صنعت، نه کیفیت لازم را از نظر ایمنی و زیست محیطی و نه از نظر قیمت با درآمد مردم همخوانی دارد.

خاکساری با بیان اینکه از آغاز با این طرح مخالف بودم و اکنون هم با پایان این طرح موافقم گفت : بانک مرکزی جایگاه مستقل دارد و باید تصمیمات مستقل بگیرد و نباید به بانک مرکزی به صورت دستوری اجبار کنیم که منابع مالی خود را که متعلق به همه مردم و کشور است در جای خاصی خرج کند و این کار استقلال بانک مرکزی را زیر سوال می برد .

در ادامه غلام محمد زارعی نماینده و عضو کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی در ارتباط تلفنی با این برنامه با بیان اینکه صنعت خودروسازی داخلی نیازمند چاره اندیشی است گفت: با تشکیل کمپین تحریم خرید خودروی صفر، خودروسازان با انباشت خودروهای تولیدی مواجه شدند و اجرای این طرح ، چاره اندیشی دولت برای حل این مشکل بود اما این راه حل ، مقطعی است و منطقی ، قطعی و بنیادی نخواهد بود .

وی با اشاره به اینکه بیش از 50 سال سابقه تولید خودرو در کشور وجود دارد افزود : در طول این سالها می توانستیم موفق باشیم و بازارهای اطراف را هم تامین کنیم .

زارعی گفت : پائین بودن کیفیت خودرو از مهمترین علت های موفق نبودن این صنعت است و این عامل ، منتهی به واکنش مردم شد .وی افزود : استقبال مردم از این تسهیلات نشان می دهد که این طرح ها می تواند نوعی راه حل باشد اما باید شیوه اجرای آن بهتر شود .

خاکساری در ادامه گفت : اجرای این طرح تا کنون 3250 میلیارد تومان معادل حدود یک میلیارد دلار از منابع بانک مرکزی را به خود اختصاص داد و حدود 2 هزار میلیارد تومان هم مردم به صورت مستقیم پرداخت کردند .

وی افزود: طرح های اقتصادی را نباید با آزمون و خطا اجرا کرد و هدف ان ، خالی کردن انبارهای ایران خودرو وسایپا بود.

خاکساری با بیان اینکه این دو خودروساز ادعا می کنند سالی یک میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو تولید می کنند اضافه کرد : با اجرای این طرح حدود 10 درصد خودروهای آنان به فروش رفته است و آنها 90 درصد دیگر را چه خواهند کرد ؟

در ادامه زارعی با اشاره به اینکه کیفیت خودروهای تولیدی پائین است گفت : اگر پائین بودن کیفیت خودرو اصلاح و قیمت ها واقعی می شد این اتفاقات رخ نمی افتاد .

وی افزود: پرداخت این وام مزیت ها و معایبی دارد که یکی از معایب این وام را مشمول شدن خودروهای چینی می دانم زیرا خودروهای چینی نباید مشمول این وام می شدند .

زارعی گفت: به شدت مخالف ورود خودروهای چینی هستم زیرا جا را برای خودروهای داخلی تنگ می کند .

عضو کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی افزود : باید کیفیت و خدمات پس از فروش خودروهای داخلی ارتقاء یابد .

زارعی گفت: برای اجرای این طرح با مجلس شورای اسلامی مشورتی نشد اما دولت در بسته حمایتی خود این موضوع را دیده بود و خودش راسا اقدام کرد .

خاکساری در ادامه گفت: اجرای این طرح موجب افزایش کیفیت خودروهای تولید داخل نمی شود و خودروسازان و قطعه سازان با اجرای این طرح به هدف خود رسیدند اما مردم نه.

زارعی عضو کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت : با تجربیاتی که از اجرای این طرح به دست آوردیم وبا بررسی های دقیق تر، می توانیم این طرح را با رویکرد وشیوه های اصولی تر ادامه دهیم .

مجری در ابتدای سخنان خود گفت : از نماینده دو خودروسازو دعوت کردیم در این برنامه حاضر شوند و از قائم مقام وزیر صنعت ، معدن و تجارت هم دعوت کردیم که ارتباط تلفنی داشته باشند که دعوت ما را رد کردند.

مجری در پایان برنامه گفت: در قسمت های آخر برنامه آقای خسروتاج قائم مقام وزیر صنعت ، معدن و تجارت برای ارتباط تلفنی با این برنامه اعلام آمادگی کرد اما وقت برنامه تمام شده است و امیدواریم در برنامه های بعدی از نظرات وی بهره مند شویم.