قیمت نفت رکورد کمترین قیمت خود در چند سال اخیر را بار دیگر شکست و به 37.89 دلار در هر بشکه رسید.

قیمت نفت رکورد کمترین قیمت خود در چند سال اخیر را بار دیگر شکست و به 37.89 دلار در هر بشکه رسید.

سازمان کشورهای تولید و صادرکننده نفت، اوپک، در آخرین به روز رسانی سایت خود اعلام کرد: هر بشکه سبد نفتی این سازمان، پنج‌شنبه12 آذر ماه، با 57 سنت کاهش نسبت به روز پیش از آن، 37.89 دلار در هر بشکه فروخته شد.

به این ترتیب رکورد کمترین قیمت سبد نفتی اوپک طی سال های اخیر، در 17 روز گذشته برای سومین بار شکست. سبد نفتی اوپک روز چهارشنبه 38.46 فروخته شده بود.

کمترین رقمی که در سال جاری برای نفت اوپک به ثبت رسیده بود به 27 آبان ماه باز می گردد که قیمت این نوع نفت به 38.04 دلار در هر بشکه افت کرده بود. این قیمت رکورد جدیدی در کمترین قیمت این نوع نفت طی سال های اخیر به شمار می رفت. پیش از این نیز در 25 آبان سبد نفتی اوپک قیمت 38.18 دلار را برای نخستین بار طی چند سال اخیر ثبت کرده بود.

روز پنج شنبه کشورهای عضو اوپک پیش از نشست رسمی این سازمان در روز جمعه، نشست غیررسمی تشکیل دادند تا در مورد سیاست تولید این سازمان تصمیم بگیرند اما نتوانستند بر اختلافات خود فائق آیند. این کشورها روز جمعه در نشست رسمی سازمان کشورهای صادرکننده نفت، سقف تولید این سازمان را حفظ و با عضویت اندونزی موافقت کردند.

بازارهای جهانی بلافاصله پس از اعلام نتیجه نشست اوپک به تصمیم این سازمان واکنش نشان دادند و قیمت نفت 1.50 دلار سقوط کرد و در پایان معاملات دیروز، نفت برنت با قیمت 43 دلار و نفت خام آمریکا با قیمت 40.14 دلار در هر بشکه فروخته شد.

بر اساس جدول اوپک، کمترین قیمتی که برای سبد نفتی اوپک در سال 2014 به ثبت رسید 52 دلار در هر بشکه بوده است. بیشترین قیمت سبد نفتی اوپک در سال جاری میلادی روز چهارشنبه 16 اردیبهشت ماه (6 می) به قیمت 64.96 دلار رقم خورده است.

سبد نفتی اوپک متشکل از نفت صحرای الجزایر، نفت گیراسول آنگولا، نفت اورینت اکوادور، نفت سنگین ایران، نفت سبک بصره عراق، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت مارین قطر، نفت سبک عربستان، نفت موربان امارات و مِرِی ونزوئلا است.