روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در تحلیلی نوشت: ایران تلاش می کند صدایش در اوپک شنیده شود..

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در تحلیلی نوشت: ایران تلاش می کند صدایش در اوپک شنیده شود.

به نقل از روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال ، بونیت فونکون و سامر سعید در تحلیلی برای این روزنامه نوشتند:سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)تحت فشار است خود را برای بازگشت کامل ایران به بازار نفت بعد از برداشته شدن تحریم های بین المللی آماده کند.
با وجود این هیات های نمایندگی گفته اند که به نظر نمی رسد در نشست روز جمعه تصمیمی در این باره اتخاذ شود.
این هیات ها گفته اند در نشست روز جمعه قرار است بار دیگر بر تصمیم سال گذشته این اتحادیه برای حفظ سطح تولید فعلی با وجود کاهش قیمت نفت تاکید شود.همچنین پیش بینی می شود درخواست اندونزی برای پیوستن مجدد این کشور به این کارتل نفتی مد نظر قرار گیرد.
چشم انداز بازگشت کامل ایران با قدرت کامل به بازار جهانی نفت، مسئله ای است که در نشست های عمومی و خصوصی وین در هفته گذشته مورد توجه قرار گرفته است ولی یک ایران آزاد شده از تحریم ها می تواند عرضه بیش از حد جهانی نفت را در بازارها بیشتر کند.
یک نماینده از هیات ایرانی اظهار داشت:ایران به اوپک گفته است که برای بازگشت این کشور به بازارهای جهانی آماده باشند.
هیات های شرکت کننده در اجلاس اوپک معتقدند ، بعید به نظر می رسد که اوپک در این زمینه اقدامی اتخاذ کند زیر ایران هنوز به طور کامل به بازارهای نفتی بازنگشته است.
عربستان ، مهمترین رقیب ژئوپلیتیک ایران و دارای نفوذ اقتصادی بالاترین تولید نفت را دارد تا بتواند سهمیه خود در بازار نفت را حفظ کند، در حالی که در مبارزه برای کسب سهمیه در چشم انداز جدید بازار نفتی است که نمی تواند قیمت های نفت را کنترل کند.
تولید بسیار بالای عربستان بازتاب دهنده استراتژی پادشاهی سعودی است که در سال گذشته بروز یافت تا از سهمیه این کشور دربازار جهانی دفاع کند ، در حالی که قیمت نفت به دلیل تولید بسیار زیاد نفت در آمریکا با استفاده روش جدید شکافت هیدرولیکی برای استخراج نفت از صخره ها به شدت کاهش یافته است .
اوپک به رهبری عربستان سال گذشته از نقش سنتی خود در کاهش تولید نفت به منظور تقویت قیمت ها عدول کرد و با این کار باعث شد که قیمت نفت به 47 دلار برای هر بشکه برسد، آن هم در حالی که هزینه های استخراج نفت روز به روز بیشتر می شود و تنها هدف عربستان هم از این کار حفظ سهمیه خود در بازار جهانی است.
از آن زمان، البته قیمت نفت، اندکی بهبود یافته و به شصت و سه دلار برای هر بشکه نفت رسیده است، وضعی که منجر به خوش بینی برخی از اعضای اوپک شد و آنها را به این جمعبندی رساند که استراتژی آنها کارآمد بوده است.
هر چند ، عرضه نفت توسط ایران ، می تواند بهبود قیمت های فعلی را با چالش مواجه کند.
صنعت نفت ایران که بازارهای کلیدی آن در اتحادیه اروپا از سال 2011، قطع شده است، به شدت تضعیف شده و صادرات آن به نصف رسیده است.
جیمی وبستر(Jamie Webster) کارشناس نفتی در موسسه مطالعات انسانی درباره عرضه نفت ایران در بازارهای جهانی می گوید:هر گاه این مسئله رخ دهد، در بازار نفت، اختلال به وجود خواهد آمد.
بازارها روی این مسئله تمرکز نکرده اند، هر چند برخی اوقات زمینه این بحث پیش آمده است.
این مسئله در حال حاضر ارزش ندارد، زیرا بازار هنوز روی آن تمرکز نکرده است.
هر زمان که تحریم ها علیه ایران برداشته شود، ایران نیز دوست دارد همانند دیگر اعضای اوپک، همه محصولات خود را به بازارهای جهانی ارائه دهد.