تازه‌ترین موضع‌گیری‌های علی کفاشیان حکایت از نیامدنش به انتخابات فدراسیون فوتبال دارد. اما چه کسی است که نداند رئیس ‌فدراسیون فوتبال در مواقع بحرانی نقشه‌های متفاوتی برای رسیدن به اهدافش دارد و شاید در دقیقه نود برگ برنده‌اش را رو کند.

علی کفاشیان شاید سخت‌ترین روزهای مدیریتی خود را پشت سر می‌گذارد. او به‌شدت مورد انتقاد قرار گرفته که بدون توجه به منافع فوتبال ملی موضع حمایت از شیخ سلمان را اتخاذ کرده است؛ این رئیس بحرینی AFC اخیرا تحت فشار سعودی‌ها این‌گونه رای داده که نمایندگان فوتبال ایران در لیگ قهرمانان آسیا حق میزبانی در خانه را ندارند و برای بازی‌های تیم‌های ایرانی با سعودی‌ها باید زمینی ‌بی‌طرف تعیین شود. با این حال کفاشیان تاکید می‌کند که فدراسیون فوتبال ایران در انتخابات ریاست فیفا به شیخ سلمان رای خواهد داد. اعلام حمایتی که ظاهرا هیچ فایده‌ای برای فوتبال ملی ما همراه نداشته است. این همه ضعف‌های علی کفاشیان نیست. او که بلافاصله پس از انتشار گزارش جنجالی کمیسیون اصل نود درباره آن واکنشی منفی از خود نشان داد، هفته گذشته از سوی محمدعلی پورمختار، رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی مورد اتهام قرار گرفت. پورمختار در گفت‌وگو با بخش خبری 20:30 باتوجه به واکنش‌هایی که نسبت به پرونده فساد در فوتبال وجود داشته و برخی اظهارنظرها گفت: «مسائل مربوط به فساد در فوتبال ریشه‌دارتر از چیزی است که در گزارش قرائت‌شده وجود دارد.»
وی با اشاره به اظهارات اخیر رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص این پرونده تاکید کرد: «خود علی کفاشیان متهم ردیف اول این پرونده بوده و باید پاسخگو باشد. رئیس فدراسیون فوتبال در محضر مراجع قضایی پاسخگو خواهد بود.»
اما این اظهارات بلافاصله با واکنش علی کفاشیان روبه‌رو شد. رئیس فدراسیون فوتبال درباره اینکه شما متهم فساد در فوتبال شده‌اید، گفت: «هنوز مشخص نیست. ما جوابیه و نامه‌ای را تهیه می‌کنیم. اینجا دو موضوع مطرح است؛ یا ممکن است چیزهایی بپرسند که جواب می‌دهیم یا اگر مدارک دارند که خلاف کرده‌ایم قوه‌قضائیه این موضوع را بررسی می‌کند. آنها با هیچ کس شوخی ندارند و برخورد می‌کنند.»
کفاشیان در پاسخ به این سوال که چرا شما متهم شناخته شده‌اید، گفت: «نمی‌دانم، از آنها بپرسید. گزارش داده‌اند و گفته‌اند سوءمدیریت داشته‌ام. حالا باید به هشت سال پیش برگردند و ببینند قبلا چه داشتیم و الان چه داریم. اینکه در فوتبال از کجا سوءاستفاده می‌کنیم، عقلم نمی‌رسد. من زمانی در بانک کار می‌کردم اما این مسائل مطرح نبود.»
وی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی براینکه آیا این موضوعات کنار گذاشتن شما از فوتبال به صورت محترمانه است، تصریح کرد: «خوشحال می‌شوم کنار بروم. من در هر پستی که بخواهم کمک می‌کنم و با همه وجود در کنار رئیس و هیات‌رئیسه اگر بخواهند و پست داشته باشم، فعالیت می‌کنم.»
رئیس فدراسیون فوتبال درباره اینکه آیا می‌توان کاندیداها را کنار گذاشت، گفت: «کنار نمی‌گذارند اما گفتم اگر مشکل من هستم و اگر قرار است فوتبال به خاطر من تعلیق شود کنار می‌روم. کفاشیان مهم نیست فوتبال کشور مهم است. نمی‌خواهم به خاطر من بحث تعلیق پیش بیاید.»
اما این فقط رئیس کمیسیون اصل نود نیست که مقابل کفاشیان ایستاده و او را به فساد متهم می‌کند. کفاشیان مخالف سرسخت دیگری هم دارد؛ محمود گودرزی. وزیر ورزش این روزها در شرایطی که علی کفاشیان خود را در چند جبهه مختلف درگیر می‌بیند، با اشاره به موضوع تعیین سرپرست برای فدراسیون فوتبال بار دیگر اختلاف دیرینه‌اش با کفاشیان را کلید زده و این اختلاف شدید را وارد فاز تازه‌ای کرده است. وزیر ورزش درباره سخن کفاشیان که گفته بود اگر گودرزی بگوید در انتخابات فدراسیون شرکت نکنم، این کار را نمی‌کنم، گفت: «این قوانین و مقررات اساسنامه و همچنین قوانین AFC است که تعیین می‌کند کفاشیان شرایط حضور در انتخابات را دارد یا نه؛ و هیچ ارتباطی به نظر شخصی بنده ندارد.»
گودرزی تاکید کرد: «بنده فردی نیستم که کسی را برای بودن یا نبودن در بخشی که به بخش بنده مربوط نمی‌شود مکلف کنم. در نهایت تکلیف فدراسیون را اساسنامه آن مشخص می‌کند و امیدوارم اتفاق خوبی برای این فدراسیون در انتخابات آن رخ دهد.»
وی در خصوص سرپرستی فدراسیون فوتبال با بیان اینکه باتوجه به قوانین AFC وزارت ورزش نمی‌تواند سرپرستی برای آن تعیین کند، گفت: «ما همیشه تابع قوانین و مقررات هستیم. اگر شرایط و قوانین این اجازه را به ما ندهد به آن ورود نمی‌کنیم، چرا که اعتقاد داریم هر مساله‌ای ‌‌باید‌ طبق قوانین و مقررات انجام شود.»
اختلافات علی کفاشیان با مسئولان وزارت ورزش اما از چندی پیش شروع شد. در فاصله زمانی کوتاه تا انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال؛ اختلافی که حالا به اوج خود رسیده و دیگر امکانی برای مخفی نگه‌داشتن این مشکلات وجود ندارد. ماندن یا رفتن علی کفاشیان از فدراسیون فوتبال قطعا در حال حاضر مهم‌ترین دغدغه وزارت ورزش در ارتباط با فدراسیون‌های ورزشی مختلف در کشور است. دوره ریاست علی کفاشیان دو ماه قبل از زمان برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال به اتمام می‌رسد اما چالش ایجاد‌شده بر سر چیست که هم مسئولان فدراسیون فوتبال و هم مسئولان وزارت ورزش رو به دعوای رسانه‌ای آورده‌اند؟

اولین عامل اختلاف
وزارت ورزش اصرار دارد که با اتمام دوره ریاست کفاشیان باید برای فدراسیون فوتبال سرپرست انتخاب شود، آن‌هم فردی‌ جز علی کفاشیان. اما در سوی دیگر رئیس فدراسیون فوتبال تاکید دارد که در این زمینه شخص خاص یا نهاد خاصی(منظور سجادی یا وزارت ورزش و جوانان است) تصمیم گیرنده نیست و مجمع فدراسیون فوتبال است که رای نهایی را صادر می‌کند. کفاشیان علاوه بر این حتی انتخاب سرپرست را در مدت زمان دوماهه از اتمام دوره ریاستش تا انتخابات آتی ریاست فدراسیون فوتبال قبول ندارد و با متمایز خواندن اساسنامه فدراسیون فوتبال نسبت به سایر فدراسیون‌های ورزشی در کشور می‌گوید که باتوجه به مدت زمان اندک پیش رو نمی‌توان در این برهه سرپرست تعیین کرد. در این بین سجادی که صحبت‌هایش در ادامه آورده شده است به صراحت عنوان می‌کند که نمی‌توان انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال را این‌گونه برگزار کرد که خود رئیس فدراسیون کاندیدا شود و خودش هم انتخابات را برگزار کند!

دومین عامل اختلاف؛ ریاست مجمع با گودرزی
یا کفاشیان؟
علاوه بر اختلاف موجود برای تعیین سرپرست در فدراسیون فوتبال، مشکل حل‌نشده دیگری نیز وجود دارد؛ اینکه رئیس مجمع فدراسیون فوتبال چه کسی است؟ وزیر ورزش یا رئیس فدراسیون فوتبال؟ در آخرین مجمع عمومی سالانه فدراسیون فوتبال علی کفاشیان به‌رغم حضور گودرزی ریاست مجمع را بر عهده داشت، موضوعی که توسط وزارتخانه‌ای‌ها جای ایراد دارد و نباید چنین اتفاقی در مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال نیز رخ دهد. سجادی به صراحت با طرح این پرسش که مگر می‌شود انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال را این‌گونه برگزار کرد که خود رئیس فدراسیون کاندیدا شود و خودش هم انتخابات را برگزار کند‌، ماهیت بر عهده داشتن ریاست مجمع فدراسیون فوتبال را توسط علی کفاشیان زیر سوال می‌برد. هرچند این پرسش معاون قهرمانی وزیر ورزش و جوانان ‌بی‌پاسخ نماند و کفاشیان عنوان کرد که اساسنامه فدراسیون فو‌تبا‌ل با اساسنامه سایر فدراسیون‌ها فرق می‌کند. در اساسنامه فدراسیون، رئیس مجمع رئیس فدراسیون فو‌تبا‌ل است، در حالی که در سایر فدراسیون‌ها، اساسنامه‌ها به نحو دیگری است و رئیس مجمع آنها وزیر ورزش و جوانان است.

‌اختلافات کفاشیان و سجادی علنی شد
رئیس فدراسیون فوتبال، معاون قهرمانی وزیر ورزش و جوانان را شخص تلقی کرده که همین مساله واکنش سجادی را به همراه داشته است. اینکه او شخص نیست و معاون وزیر ورزش بوده و از جایگاه حقوقی خود در این این باره اظهارنظر می‌کند. اما در ادامه جملات رئیس فدراسیون فوتبال و معاون قهرمانی وزیر ورزش و جوانان را بازخوانی می‌کنیم تا به وضوح متوجه اختلافات موجود شویم. کفاشیان گفته : «از آنجایی که اساسنامه فدراسیون فوتبال خاص است، تمامی ‌اختیارات آن با مجمع است نه شخصی خاص، بنابراین برای فدراسیون فوتبال سرپرست تعیین نخواهد شد. در اساسنامه فدراسیون فو‌تبا‌ل عنوان شده حکم رئیس فدراسیون یا هر شخص دیگری را مجمع فدراسیون مشخص می‌کند، نه شخصی خاص. اساسنامه فدراسیون فو‌تبا‌ل با اساسنامه سایر فدراسیون‌ها فرق می‌کند، در اساسنامه فدراسیون، رئیس مجمع این فدراسیون، رئیس فدراسیون فو‌تبا‌ل است، در حالی که در سایر فدراسیون‌ها، اساسنامه‌ها به نحو دیگری است و رئیس مجمع آنها وزیر ورزش و جوانان است.»
کفاشیان این‌گونه ادامه می‌دهد: «درباره فدراسیون فو‌تبا‌ل و موضوع سرپرستی آن، مجمع تصمیم‌گیرنده است. قرار بود مجمع انتخاباتی اسفندماه برگزار شود که به دلیل برخی از مسائل که باید تعیین تکلیف می‌شد و ثبت‌نا‌م نامزدها نیازمند دو ماه زمان بود، در نهایت مجمع تصمیم گرفت انتخابات را در اردیبهشت ماه برگزار کند، بنابراین باتوجه به زمان باقیمانده، نمی‌توان در این برهه سرپرستی تعیین کرد.»
اما اظهارات کنایه‌آمیز کفاشیان از سوی سجادی ‌بی‌پاسخ نمی‌ماند، معاون قهرمانی وزیر ورزش و جوانان این‌گونه واکنش نشان می‌دهد: «من شخص نیستم و معاون وزیرم و از جایگاه حقوقی در این باره اظهارنظر کردم. فدراسیون فوتبال مانند تمام فدراسیون‌ها پس از اتمام مدت ریاست تا برگزاری انتخابات باید توسط سرپرست اداره شود.
مگر می‌شود که خود رئیس فدراسیون کاندیدا شود و خودش هم انتخابات را برگزار کند؟ ما دخالت نمی‌کنیم بلکه طبق قانون وظیفه داریم که بر کار فدراسیون‌ها نظارت کنیم.» وی ادامه می‌دهد: «در هیچ جای اساسنامه فدراسیون فوتبال نیامده که رئیس مجمع همان رئیس فدراسیون فوتبال است، بلکه بر‌اساس قانون رئیس مجمع در فدراسیون فوتبال همانند فدراسیون‌های دیگر، وزیر ورزش و جوانان است.»
روزی که کفاشیان روی آنتن زنده تلویزیون اعلام کرد که اختیار لیوان جلوی خودش را هم در فدراسیون فوتبال ندارد، داستان برای فدراسیون فوتبال عوض شد و خیلی‌ها کوشیدند تا این فدراسیون خودش برای خودش تصمیم بگیرد و اتفاقا تا حدودی هم موفق شدند. حتی با وجود آنکه وزارت ورزش به‌شدت دوست داشت کفاشیان دوباره رای نیاورد و رئیس فدراسیون فوتبال نشود اما کفاشیان با استقلال حوزه فوتبال در رقابت با قریب در نهایت به‌رغم میل وزیر ورزش باز هم رئیس فدراسیون فوتبال شد.
نکته اما اینجاست که تاریخ دوباره در حال تکرار شدن است و وزارت شاید تحت فشار مجلس سعی دارد که دوباره عنان اختیار فوتبال را با تعیین رئیس آن در انتخابات آتی به دست بگیرد، آن هم با تعیین سرپرست و تعویق انتخابات و البته شاید با تغییر روسای هیات‌های فوتبال‌‌ و نهایتا انتخاب گزینه مد‌نظر خود در مجمع فوتبال.
شرایط نه‌تنها به‌شدت شبیه‌ دوران تعلیق شده بلکه هشدار‌ها هم در این رابطه هر روز بالا می‌گیرد. مهدی خبیری که طعم تلخ تعلیق فوتبال که سال‌ها ما را از رقبا عقب انداخت را کشیده و عضو کمیته انتقالی فوتبال هم بوده سعی می‌کند شرایط را هشدار‌دهنده توضیح دهد اما به‌نظر می‌رسد وزارت ورزش دوباره به‌دنبال در اختیار گرفتن لیوان در فدراسیون فوتبال است و می‌خواهد در برگزاری انتخابات با انتصاب سرپرست دخالت کند.
اگر فیفا برخلاف مرتبه قبل کاری به کار انتخاب رئیس فدراسیون فوتبال ایران نداشته باشد، باز هم باید گفت این حرکت یک بازگشت به عقب از سوی فوتبال ایران محسوب می‌شود و دستاوردهای فوتبال در رسیدن به استقلال را از بین خواهد برد و البته کیست که نداند هرگاه و در هر دوره‌ای که دولت مستقیم در فوتبال دخالت کرده و مثلا مربی تیم‌ملی را تعیین یا عزل کرده، به دلیل غیر‌تخصصی بودن، فوتبال ما توفیقی به دست نیاورده و همیشه از رسیدن به جام جهانی هم معذور بوده است. باید دید این بار آیا این دخالت منجر به تعلیق می‌شود یا لیوان رئیس فدراسیون را به دست می‌گیرد؟ در هر دو حالت باید تاکید کرد که عملا این اتفاق بازگشت به ۱۰ سال قبل است.
مهدی تاج که این روزها موضع ضد کفاشیان در پیش گرفته است، در شرایط فعلی بیشتر با وزارت ورزش همسو نشان می‌دهد تا فدراسیون فوتبال. او همسویی خود با وزارت ورزش را از نقطه جالبی آغاز کرده است. تاج که حساسیت وزارت ورزش در خصوص مسائل مربوط به فوتبال را می‌داند درباره احتمال کناره‌گیری تیم‌های ایرانی از لیگ قهرمانان آسیا می‌گوید: «با مسئولان وزارت ورزش جلسه داشتیم و صحبت‌های آنها فصل‌الخطاب بود. آنچه ‌مسلم است اینکه کشور ما امن است و نگرانی نداریم و اتفاقی در آن نمی‌افتد. صد درصد می‌خواهیم مسابقات در ایران برگزار شود و باشگاه‌ها هم همین خواسته را دارند.»
رئیس سازمان لیگ ادامه داد: «دفاع از میزبانی به منزله انصراف از مسابقات آسیایی نیست. برخی خود را نگران نشان می‌دهند که شاید سهمیه از دست برود اما این‌طور نیست. کسانی که دفاع می‌کنند قوانین را می‌دانند اما پذیرفتن ناامنی به اقتصاد ما هم ضربه می‌زند. وزیر ورزش نیز به ما گفت به وسیله مذاکره و مباحثه تلاش کنید که مسابقات در داخل کشور برگزار شود. اگر AFC پافشاری کند باز هم جلسه می‌گذاریم.»
تاج تاکید کرد: «آنهایی که نگران هستند که دو سال محروم شویم نگرانی‌شان بی‌مورد است و این موضوع اتفاق نمی‌افتد.»
وی در مورد اینکه آیا صحت دارد که وزیر ورزش به شانه شما زده و گفته خودتان را برای ریاست فدراسیون آماده کنید، گفت: «چنین چیزی صحت ندارد و این اخبار ناموثق است.»
آیا قرار است همه اتفاقات روزهای اخیر باعث شود تا کفاشیان خودش تصمیم بگیرد که در انتخابات فدراسیون فوتبال حضور پیدا نکند؟ آیا قرار است تاج جای او را بگیرد؟ آیا اساسا مسئولان وزارت ورزش یا مسئولان کمیسیون اصل نود می‌توانند رئیس فدراسیون فوتبال را به گوشه رینگ ببرند و او را وادار کنند که دیگر در فوتبال ایران رئیس فوتبال نباشد؟ هر چه هست حالا علی کفاشیان دو مخالف جدی و پرنفوذ دارد؛ یکی وزیر است و دیگری رئیس یک کمیسیون مجلس. آیا مقاومت کفاشیان به زودی می‌شکند؟