لخویا در حالی به مصاف ذوب آهن می‌رود که مانند دیگر تیم‌های عربی حوزه خلیج فارس از خارجی‌های قابلی سود می‌برد و ذوب آهن در نخستین دیدار آسیایی این فصل خود کار سختی مقابل نماینده قطر خواهد داشت.

ذوب‌آهن امشب (سه‌شنبه) مهمان لخویا، تیم دوم لیگ ستارگان قطر است. تقابل با تیمی که چهار مرتبه قهرمان لیگ ستارگان شده و دو بار جام پادشاهی فوتبال قطر را بالای سر برده، کار دشواری خواهد بود.
تقابل با لخویای پرستاره در نخستین گام از رقابت‌های گروهB لیگ قهرمانان آسیا می تواند یک محک جدی و سخت برای شاگردان یحیی گل‌محمدی باشد.
حریف ذوبی‌ها در سه خط دفاعی، هافبک و حمله خود از بازیکنانی بهره می‌برد که می‌توانند در سرنوشت نهایی دیدار تاثیر مستقیم بگذارند و این عرصه را بر نماینده فوتبال کشورمان اندکی تنگ خواهد کرد.
شاید مشکل بزرگ ذوب‌آهن خرید جدید لخویا باشد؛ متولیان حریف امروز نصف‌جهانی‌ها در نیم‌فصل رقابت‌های لیگ ستارگان آقای گل فصل 15-2014 را از الغرافه خریدند تا قدرت خط آتش تیم‌شان دوبرابر شود.
البته گل های خورده زیاد لکومته هم نقطه ضعف لخویاست و این امر می تواند عاملی برای زدن ضربه نهایی به این حریف پرستاره در قدم اول شود.
* این فرانسوی نقطه ضعف لخویاست
لخویا طی 19هفته، شش مرتبه شکست خورده تا با 37 امتیاز بعد از الریان 54 امتیازی تیم دوم لیگ ستارگان قطر باشد. شاگردان جمال بلمادی فرانسوی- الجزایری طی 19دیدار، 49گل وارد دروازه رقبا کرده‌اند و 24بار برابر ضربات آنها تسلیم شده‌اند. دریافت 1.26 گل در هر دیدار را می توان تنها نقطه‌ضعف حریف ذو‌ب‌آهن در ایستگاه اول لیگ قهرمانان به حساب آورد.

مرد شماره یک دروازه لخویا یک فرانسوی- قطری است با نام امین کلود لکومته. این گلر 194سانتی‌متری در هر 19دیدار فصل برای لخویا به زمین آمد تا شش کلین‌شیت داشته باشد و البته 24گل دریافت کند.
امین در چهار فصل اخیر لیگ قهرمانان برای لخویا 28بازی انجام داده که حاصل دریافت 42گل طی 2520دقیقه بوده است. جالب اینکه کلود طی دیدارهای یادشده تنها هشت مرتبه موفق شده دروازه لخویا را بسته نگه دارد. این فرانسوی به طور متوسط از رقبای آسیایی لخویا هر 60دقیقه یک گل خورده و این عملکردی کاملا قابل نقد برای گلری در این سطح است.
امین فصل قبل در پیروزی 3 بر صفر پرسپولیس برابر لخویا سه گل از بنگر، مرحوم هادی نوروزی و محمد نوری دریافت کرد. هرچند که در سال2014 در هر دو دیدار مقابل تراکتورسازی کلین‌شیت داشت.
* چیکو اسپانیایی مستحکم
بهترین مدافع لخویا چیکو فلورس اسپانیایی است. 28ساله‌ای با سابقه توپ زدن در آلمریا، جنوا و سوانزی. چیکو فصل قبل طی 25بازی و 2228دقیقه برای لخویا چهار گل به ثمر رساند. این ماتادور باتجربه در فصل جاری 14مرتبه پیراهن لخویا را در لیگ ستارگان بر تن کرده تا یک گل به السد بزند. فلورس در فصل قبل لیگ قهرمانان هر دو بازی رفت و برگشت برابر پرسپولیس را -90دقیقه- تجربه کرد. این مدافع میانی تاثیرگذار فصل پیش در هر 10بازی آسیایی تیمش حضور 90دقیقه‌ای داشت.
لخویا در جناح راست خود که اتفاقا به پاشنه‌آشیل ذوب‌آهن تبدیل شده، محمد موسی عباس را دارد. مدافع- هافبکی ملی‌پوش که در هر 19بازی فصل لیگ ستارگان حضوری ثابت داشته و 1639دقیقه بازی کرده است.
موسی در لیگ قهرمانان آسیا 35بازی برای ام‌صلال، السد و لخویا(چهار سال) انجام داده که حاصل ثبت یک گل برابر الهلال(سال2013) بوده است.
* کره‌ای خطرناک
شماره10 لخویا یک کره‌ای 24ساله است به نام تائه هی‌. هافبک هجومی قطری‌ها متولد شهر بوسان است و توانایی بازی در پست هافبک طراح یا مهاجم را دارد.
این ملی‌پوش کره‌ای که در کارنامه‌اش سابقه گلزنی برابر پاراگوئه را هم گنجانده و در فصل جاری لیگ ستارگان قطر طی 18بازی 9گل به ثمر رسانده است. جالب اینکه تائه شش گل را در چهار دیدار پی‌درپی مقابل الخور(هفته9)، السد(هفته10)، الوکره(سه گل- هفته11) و الاهلی(هفته12) وارد دروازه رقبای لخویا کرده است.
تائه هی از سال2011 به لخویا آمده تا 96مرتبه در لیگ ستارگان برای این تیم به میدان برود و 39گل بزند. این کره‌ای خطرناک از سال2012 تاکنون در لیگ قهرمانان آسیا 32بازی انجام داده و شش گل زده است. تائه سال قبل یکی از گل‌هایش را به پرسپولیس حمید درخشان زد.
* مسکّن ذوب برابر مساکنی چیست؟
به گزارش مشرق، گلزن اول لخویا در فصل جاری لیگ ستارگان یوسف مساکنی مهاجم تیم‌ملی تونس است. این فوروارد 25ساله که به‌راحتی با هر دو پا قادر به شوتزنی است، از سال2012 به اردوی لخویا اضافه شده تا طی چهار فصل4993 دقیقه لیگ‌ ستارگان را تجربه کند. یوسف طی 64بازی موفق شده 57مرتبه وارد ترکیب اصلی لخویا شود تا 36گل به ثمر برساند.

شاید این از شانس بد ذوب‌آهن باشد که مساکنی این روزها در بهترین شرایط خود قرار دارد. یوسف در لیگ جاری طی 1614دقیقه، 13گل به القطر(2)، الخریطیات(2)، السیلیه، العربی، الریان، السد، الوکره، الاهلی، المسیمیر و الغرافه(2) زده است.
این مهاجم در سه فصل اخیر لیگ قهرمانان طی 26بازی و 2150دقیقه، 10گل هم برای لخویای آسیایی به ثمر رسانده تا نشان دهد در این رقابت‌ها هم بازیکنی تاثیرگذار است. یوسف یکی از گل‌های ده‌گانه آسیایی خود را به پرسپولیس زده است. به نظر می‌رسد مساکنی یکی از دردسرهای مدافعان ذوب‌آهن در بازی امشب شهر دوحه باشد.
* همبازی جباری، آقای گل تازه‌وارد
لخویا برای اینکه خیال خود را در اجرای برنامه‌های فاز هجومی‌اش آسوده کند، همین چند روز قبل آلاین دیوکو را از الغرافه خرید. مهاجمی 29ساله و راست‌پا از کشور کنگو. دیوکو همان مهاجمی است که سال قبل با کمک مجتبی جباری و پا‌س‌های کم‌نقص‌اش آقای گل لیگ ستارگان شد.
این کنگویی در فصل15-2014 لیگ قطر 25گل زد تا راهی تیم متمول غرافه شود. با این حال لخویا از سه هفته قبل او را به ترکیب تیم خود اضافه کرد تا این مهاجم هم طی 225دقیقه، سه گل به السیلیه و الجیش(2) بزند.
به این ترتیب علاوه بر یوسف مساکنی و تائه کره‌ای باید نام این مهاجم کنگویی را هم به عنوان یکی دیگر از دردسرهای ذوب‌آهن در هفته اول لیگ قهرمانان به لیست مردان جمال بلمادی اضافه کرد.