امروز در شرایطی سپاهان به مصاف میزبانش النصر امارات می رود که از ۵۸ ماه قبل تاکنون کارنامه نسبتاً موفقی را برابر رقبای اماراتی خود رقم زده است.


سپاهان با قلعه‌نویی در امارات بیمه شد
سپاهان در ایستگاه اول لیگ قهرمانان 2 بر صفر النصر را شکست داد تا امروز (سه شنبه) از ساعت 20 در دیدار برگشت با روحیه مناسبی برابر میزبانش حاضر شود.

ستاره بازی رفت دو تیم - بی‌تردید- لوسیانو پریرای برزیلی بود. مهاجمی که 2 گل تماشایی تقدیم مهمان اماراتی کرد.

بررسی عملکرد سپاهان در ادوار لیگ قهرمانان آسیا نشان می‌دهد که نصف‌جهانی‌ها در امارات طی 9 دیدار پیشین خود صاحب 3 پیروزی و 2 تساوی شده‌اند و البته 4 مرتبه هم رنگ شکست را دیده‌اند.

* اولین شکست خارج خانه در روز درخشش کریمی و بنگر
سپاهان از سال 2004 تا به امروز - در ادوار لیگ قهرمانان آسیا- 19 مرتبه با تیم‌های اماراتی روبه‌رو شده است. زردپوشان دیار زاینده‌رود اولین بار چهارشنبه 4 خرداد ماه سال 1384 در العین به مصاف تیم اول این شهر رفتند که نتیجه شکست 2 بر3 آنها و حذف از مسابقات بود.

10 سال و 9 ما و 5 روز قبل العین نیمه اول را با دو گل برد. در نیمه دوم هم اگرچه که محمود کریمی (70) و محسن بنگر (85) 2 گل زدند اما در نهایت این میزبان بود که اولین شکست سپاهان در امارات را رقم زد.

سپاهان پس از آن در سال 2007 دو بار دیگر به امارات رفت و حاصل ثبت یک شکست 2-3 دیگر برابر العین و تساوی صفر- صفر با الوحده بود. نصف‌جهانی‌ها چهارشنبه 22 فروردین ماه 1386 گل دقیقه 6 علی الوهابی را با ضربه دقیقه 8 سیدصالحی پاسخ دادند. بعد هم سلام فایض (44) و عمادرضا (65) برای دو تیم گل زدند. با این حال ضربه دقیقه 84 فرانک اونک نیانگ دومین شکست 3 بر2 سپاهان در شهر العین را رقم زد. در آن سال سپاهان با 13 امتیاز صدرنشین گروه D شد و العین با 6 امتیاز تیم سوم.

به این ترتیب نصف‌جهانی‌ها در نیمه بالایی با الوحده دیگر نماینده اماراتی‌ها روبه‌رو شدند. دیدار دو تیم در فولادشهر 3 بر یک به سود سپاهان خاتمه پیدا کرد. در دیدار برگشت هم تساوی صفر - صفر عامل صعود سپاهان شد.

در واقع این اولین امتیازی بود که نصف‌جهانی‌ها بعد از دو شکست در امارات به دست می‌آوردند. آن هم در روزی که بنجامین ویلیامز استرالیایی داور دیدار مذکور بود.

*باز هم شکست
سپاهان در سال‌های 2009 و 2010 هم نتیجه دیدارهایش برابر الشباب و العین را در امارات واگذار کرد. سال 2009 الشباب با 7 امتیاز و تفاضل گل 5- تیم آخر گروه D شد. با این حال توانست شکست 2 بر صفر فولادشهر را در امارات 2 بر یک جبران کند.

یک سال بعد داستان ناکامی‌های سپاهان در خانه حریفان اماراتی ادامه پیدا کرد. سه‌شنبه 7 اردیبهشت سال 89 گوستاو سند آرژانتینی در دقایق 43 و 71 دروازه سپاهان را باز کرد تا تیمی که در گروه چهارم شده بود، حداقل از نصف‌جهانی‌ها - در خانه خودش- 3 امتیاز بگیرد.

این دیدار 5 سال و 10 ماه و 3 روز قبل در شهر العین برگزار شد تا کارنامه سپاهان در 5 بازی اماراتی منتهی به قبول چهارمین شکست شود.

* طلسم با قلعه‌نویی شکست
به گزارش مشرق، طلسم ناکامی‌های سپاهان در امارات با حضور امیر قلعه‌نویی روی نیمکت این تیم شکست. قلعه‌نویی که با سپاهان قهرمان لیگ برتر شد، در ابوظبی 4 بر یک الجزیره را منفجر کرد تا بازی 4 سال و 9 ماه و 19 روز قبل نماینده اصفهان برابر حریف اماراتی به تاریخ فوتبال نصف‌جهان پیوند بخورد. به این ترتیب چهارشنبه 21 اردیبهشت ماه سال 1390 اولین پیروزی سپاهان در امارات رقم خورد.

جالب این‌که از آن پس - در سه بازی اخیر- سپاهان دو مرتبه النصر را (3 بر یک و 2 بر یک) در سال‌های 2012 و 2013 شکست داد. نصف‌جهانی‌ها آخرین مرتبه سه‌شنبه 12 فروردین ماه سال 93 به امارات رفتند تا با تساوی بدون گل برابر الاهلی به ایران بازگردند.

به این ترتیب بعد از پیروزی 58 ماه قبل سپاهان با امیر قلعه‌نویی برابر الجزیره این تیم زردپوش دیگر رنگ شکست را برابر اماراتی‌ها - در خاک حریف - ندید.