در هفته‌ای که گذشت زوریخ قلب فوتبال جهان بود ،چراکه در یک 24ساعت توفانی ابتدا خیلی از مقامات بلندپایه فیفا دستگیر شدند و سپس در انتخاباتی هیجان‌انگیز بلاتر انتخاب و فردای آنروز استعفا کرد

ژوزف سپ بلاتر، یکی از دو نامزد ریاست فیفا در دومین دور رای‌گیری در کنگره فیفا در شهر زوریخ با کسب ۱۳۳ رای به ریاست فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) انتخاب شد. انتخابات فیفا جمعه (۲۹ مه/ ۸ خرداد) در زوریخ سوئیس برگزار شد. در دور اول رای‌گیری او ۱۳۳ رای و رقیبش شاهزاده علی بن حسین ۷۳ رای آورد. فیفا ۲۰۹ عضو دارد و رئیس جدید برای انتخاب در دور نخست رای‌گیری نیازمند دو سوم آرا یعنی ۱۴۰ رای بود. به این ترتیب انتخابات به دور دوم کشیده شد، اما علی‌بن‌‌حسین از رقابت برای دور دوم صرف‌نظر کرد. طبق مقررات فیفا، در دور دوم رای‌گیری نصف به اضافه یک آرا، یعنی ۱۰۵ رای برای انتخاب رئیس جدید کافی بود.به این ترتیب سپ بلاتر برای پنجمین دور متوالی به ریاست رسید. بلاتر پیش از افشای رسوایی فساد مالی، برنده بلامنازع انتخابات تلقی می‌شد اما این رسوایی به وجهه او آسیب زد. سپ بلاتر و شاهزاده علی بن‌حسین تنها نامزدهای ریاست فیفا بودند. فکر می‌کردند جمعه شب کابوس سپ‌بلاتر تمام شده باشد و او بتواند جشن 80سالگی‌اش را در زوریخ بگیرد اما با دستگیری «والکه» دست راست سپ‌بلاتر مشخص شد که حلقه محاصره تنگ‌تر از همیشه شده پس این‌گونه بود که سپ‌بلاتر از سمتی که به تازگی برای آن انتخاب شده بود استعفا داد تا تاریخ برای پیرمرد سوئیسی تمام شده باشد. بیشتر تحلیل‌گران اما استعفای او را حاصل معامله با مخالفان برای پی‌گیری نکردن تخلفاتش در فیفا می‌دانند. ژوزف سپ بلاتر‌‌ زاده ۱۰ مارس ۱۹۳۶ در شهر «ویسپ» سوئیس است و از سال ۱۹۹۸ ریاست فیفا را بر‌عهده دارد. این پنجمین دور ریاست بلاتر بر این نهاد بین‌المللی و هدایت محبوب‌ترین و پرطرفدارترین ورزش طول تاریخ محسوب می‌شد؛ دوره‌ای که اکنون به‌پایان رسید.
انتخاب مجدد او برای یک دوره چهارساله دیگر در میانه یکی از پرسروصداترین رسوایی‌های فساد مالی سال‌های اخیر جهان و در حالی که کار به بازداشت دو تن از معاونان او و چند تن دیگر از مقامات بلندپایه سازمان یاد شده رسید، واکنش‌های گسترده‌ای در پی داشته است. میشل پلاتینی، رئیس اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) که از جدی‌ترین مخالفان انتخاب مجدد بلاتر مقام ریاست فیفا بود، پس از اعلام نتایج رای‌گیری گفت: «ایجاد تغییر در فیفا حیاتی است و من به اینکه یوفا حامی‌ و منادی جنبش تغییر در فیفا بود افتخار می‌کنم.» پلاتینی پیش‌تر از 209 عضو رای‌دهنده فیفا خواسته بود که به پرنس علی بن حسین اردنی، تنها رقیب بلاتر در انتخابات ریاست فیفا رای دهند. به گفته میشل پلاتینی بازیابی آبرو و اعتبار فیفا بدون ایجاد تغییر ممکن نخواهد بود. خبرگزاری رویترز هم گزارش داده که کاخ سفید، ساعاتی پس از اعلام نتایج رای‌گیری نشست فیفا اعلام کرد که نسبت به انتخاب مجدد بلاتر واکنشی فوری نشان نخواهد داد. جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، در این‌‌باره گفت: «این تصمیمی‌ درون‌‌سازمانی است که در چنین شرایط بحرانی و آشفته‌ای اتخاذ شده و ما این آزادی را به آنها می‌دهیم که چنین تصمیمی‌ بگیرند.» اما به‌طور طبیعی روسیه از انتخاب دوباره بلاتر ناراضی نبود. ویتالی موتکو، وزیر ورزش روسیه، که کشورش میزبان جام جهانی 2018 و از حامیان سپ بلاتر است، گفت که از انتخاب مجدد او به‌عنوان رئیس فیفا خشنود است، اما تاکید کرد که بدنه فدراسیون بین‌المللی فوتبال نیاز به اصلاحات دارد. او گفت: «به‌عنوان اعضای خانواده اروپا، به نظر ما ضروری است که از این ماجراها درس‌های جدی بگیریم و راه را برای تغییر باز کنیم.» ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه هم گفت که بازداشت مقامات ارشد فیفا دو روز پیش از رای‌گیری تلاش آشکاری برای سد کردن راه انتخاب مجدد سپ بلاتر بود که ناکام ماند. پوتین پیش‌تر هم از اعمال فشار بر سپ بلاتر برای بازپس‌گیری میزبانی جام جهانی 2018 از روسیه شکایت کرده بود. حالا با استعفای بلاتر به نظر می‌رسد پوتین ناراضی باشد و اوباما راضی.

بلاتر پس از پیروزی چه گفت؟
پیرمرد سوئیسی از انتخاب دوباره به‌عنوان رئیس فیفا بسیار خوشحال است. او تاکید کرد که فرد ایده‌آلی برای این پست نیست اما نهایت تلاش خود را به کار می‌گیرد تا کشتی فیفا را به‌ساحل آرامش برساند. انتخاب بلاتر بعد از این همه رسوایی که فیفا داشت بسیار عجیب بود و طبیعی است که این پیرمرد سوئیسی از انتخاب چند باره خود برای ریاست کرسی فیفا بسیار خوشحال باشد. بلاتر بعد از‌هاولانژ بیشترین حضور را در کرسی ریاست فیفا دارد. ‌هاولانژ برزیلی از سال 1974 تا 1998 رئیس فیفا بود و از سال 1998 نیز تا الان این پست در اختیار بلاتر سوئیسی است. بلاتر بعد از انتخاب به‌عنوان رئیس فیفا گفت: «بدون شک از این انتخاب بسیار خوشحالم. من بار دیگر به‌عنوان ناخدای کشتی فیفا انتخاب شدم و نهایت تلاش خود را به کار می‌گیرم تا این کشتی را به ساحل آرامش و نجات برسانم.» او ادامه داد: «من این توانایی را داشتم که دوباره به‌عنوان رئیس فیفا انتخاب بشوم. هر زمان که به این نتیجه برسم که دوران من تمام شده است، این پست را با نهایت احترام در اختیار نفر بعدی قرار می‌دهم. باید اعتراف کنم که من فرد ایده‌آلی نیستم و اصلا هیچ کس ایده‌آل نیست اما باید برای پیشرفت فوتبال و اداره هرچه بهتر این نهاد نهایت همکاری را با هم داشته باشیم. اگر در کنار هم باشیم همه چیز به خوبی پیش خواهد رفت.»
مخالف‌خوانی‌ها علیه بلاتر
قرار است در جریان رسیدگی به اتهامات فساد مالی، 10 عضو کمیته اجرایی فیفا که در رای‌گیری مرتبط با اعطای میزبانی جام‌های جهانی 2018 و 2022 شرکت کرده بودند، مورد بازجویی قرار گیرند که ویتالی موتکو، وزیر ورزش روسیه، به احتمال قریب به یقین یکی از آنها خواهد بود. جرج دایک، رئیس فدراسیون فوتبال انگلیس هم در اظهارنظری تاکید کرد که احتمال فراوان دارد که حضور در جام‌جهانی 2018 را تحریم کنند. دایک اعتقاد دارد که به روسیه به منظور کسب امتیاز میزبانی جام جهانی 2018، مراتب قانونی را طی نکرده است. ماجرا از جایی شروع شد که پلیس سوئیس در پی شکایت مقامات آمریکایی چند تن از رهبران فیفا را که به دریافت چند ده میلیون دلار رشوه متهم‌اند، بازداشت کرد.
به نظر می‌رسد این پرونده دامنه گسترده‌ای خواهد داشت و ابعاد جدیدی از فساد در بدنه فدراسیون جهانی فوتبال را فاش خواهد کرد. فیفا در تاریخ 111 ساله‌ خود هرگز شاهد چنین روزهای سخت و طاقت‌فرسایی نبوده است. پلیس سوئیس همچنین مشغول بررسی اعطای میزبانی جام‌های جهانی 2018 و 2022 به روسیه و قطر است که گفته می‌شود تصمیمات مرتبط با آن در روندی مشکوک و بحث‌برانگیز و تحت تاثیر رشوه‌های نجومی ‌مقامات مسکو و دوحه به مقامات فیفا گرفته شده است.

واکنش رسانه‌ها نسبت به انتخاب دوباره بلاتر
تقریبا اکثر روزنامه‌های اروپایی خصوصا انگلیسی از انتخاب مجدد بلاتر به‌عنوان رئیس فیفا ناراحت بوده و معتقدند بعد از اتفاقات یک هفته اخیر، انتخاب مجدد او، باعث ادامه فساد در فیفا می‌شود. روزنامه دیلی‌اکسپرس با تیتر «فرار بزرگ» روزنامه سان از قول رئیس اتحادیه فوتبال انگلیس نوشت: «بلاتر دو سال هم دوام نمی‌آورد». روزنامه تلگراف مطلب گری نویل را تیتر کرده است، او گفته «اکنون نوبت بازیکنان است که فیفا را بایکوت کنند».
روزنامه میرر با تیتر «ما بلات خواهیم بود» نوشته با وجود فساد فیفا و حضور FBI باز هم بلاتر رئیس شد.
روزنامه دیلی‌استار هم تیتر «دوباره آقای بلات» را روی جلد برده است.
روزنامه اسکاتسمن تیتر فوق را انتخاب کرده است: «با انتخاب مجدد بلاتر فوتبال در بحران قرار گرفت».
روزنامه گاردین هم تیتر ضد بلاتر را برگزیده است: «از باتلاق فساد یک رهبر ظهور کرد، او بلاتر است».

واکنش کفاشیان به انتخاب مجدد رئیس سوئیسی
علی کفاشیان که به بلاتر رای داده است یکی از حامیان رئیس سوئیسی فیفا محسوب می‌شود. او معتقد است دستگیری بعضی از اعضای فیفا پیش از انتخابات فدراسیون جهانی، از پیش برنامه‌ریزی شده بود. علی کفاشیان درباره حواشی اخیر و دستگیری بعضی از اعضای فیفا می‌گوید: «موضوع دستگیری برخی از اعضای فدراسیون جهانی فوتبال به دلیل مسایلی مانند موضوع حق پخش و مسائل مالی صورت گرفت. البته کاملا واضح است که ایجاد چنین حواشی و دستگیری برخی اعضا، از قبل برنامه‌ریزی شده و هماهنگ بود و بعضی کشورهای آمریکایی و اروپایی سعی داشتند با ایجاد فشار به مقاصد خود برسند. آنها توسط رسانه‌های خود اقدام به فرافکنی و ایجاد اختلال در انتخابات کردند.» به‌نظر می‌رسد این بار هم علی کفاشیان آزمون خوبی را پشت‌سر نگذاشته است.