نوبخت امروز با وجود اصرار مخالفان بر عدم اجازه ورود زنان به ورزشگاه گفت که با مختلفان برخورد خواهد شد

ماجرای ورود زنان به ورزشگاه‌ها همچنان یکی از مهمترین حاشیه‌های این روزهای عالم سیاست است. ایران اواخر همین ماه میزبان بازی‌های لیگ جهانی و الیبال در تهران است و یکی از مشکلات در این زمینه که فدراسیون جهانی بر روی آن تاکید دارد بحث ممانعت ورود بانوان در ورزشگاه‌هاست.

حالا این مساله از یک حالت بیرون دولتی به مساله‌ای دولتی و رسمی تبدیل شده است. دولت طی هفته گذشته اعلام کرد که موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها حل شده و مصوبه آن ابلاغ خواهد شد. اما با این حال برخی از آنها که معتقدند دل در گرو ارزش‌های دینی و مذهبی دارند با این تصمیم مخالفت می‌کنند. امروزسخنگوی دولت در این باره توضیحاتی داد و رسما از ورود زنان به ورزشگاه‌ها حمایت کرد. این درحالی است که اطلاعیه‌ای در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شود که در آن مردم را برای «حضور خونین در ورزشگاه آزادی» به خاطر ممانعت از ورود بانوان به ورزشگاه فرامی خواند. اطلاعیه‌ای که انصار حزب‌الله می‌گوید از آن بی خبر است اما در عین حال مدتی پیش این گروه هشدار داده بود که در صورت ورود زنان در ورزشگاه آزادی «زلزله به پا می‌کند».

نوبخت امروز در پاسخ به سوالی درباره حضور بانوان در وزرشگاه ها و اینکه گفته شده قرار است برخی از بانوان در راستای این موضوع حتی یک راهپیمایی برگزار کنند امروز گفته: «خبررسانی درباره حضور بانوان در ورزشگاه ها از سوی معاونت محترم رئیس جمهور در امور خانواده و زنان انجام شده و قطعا باید مسیری را طی کند. اگر لازم باشد که خانم ملاوری در رابطه مصاحبه تکمیلی داشته باشند حتما این کار انجام خواهد شد. »

نوبخت تاکید کرد: «اگر قرار باشد راهپیمایی برگزار شود قطعا دولت چنین اجازه‌ای نخواهد داد و از قوه قضاییه خواسته می‌شود تا با قانون شکنان برخورد جدی داشته باشد.»

صدور مجوز ورود زنان به ورزشگاه

اوایل امسال که عبدالحمید احمدی از معاون وزارت ورزش و جوانان خبر از مصوبه شورای عالی امنیت ملی برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها داد، جنجال بزرگی را در رسانه‌های داخلی و خارجی ایجاد کرد. حضور زنان در ورزشگاه یکی از چالش‌های بزرگ دولت احمدی‌نژاد و دو سال اول دولت روحانی بود. باوجود حضور زنان در چند بازی والیبال در ابتدای دولت اما بعد از ورود زنان در ورزشگاه‌ها ممانعت به عمل آمد.

اما دولت یازدهم تصمیمش برای باز کردن در ورزشگاه‌ها برای حضور بانوان قطعی بود. حالا ملارودی معاون رئیس‌جمهور به روزنامه شرق گفته است که: «صورت‌جلسه ورود زنان به سالن‌های والیبال توسط نمایندگان نیروی انتظامی، وزارت کشور و وزارت ورزش و جوانان امضا شده و در انتظار ابلاغ وزیر ورزش و جوانان است.»

سابقه جدال بر سر ورود زنان به ورزشگاه‌ها به دوره‌های پیش باز می‌گردد. جایی که خصوصا در دولت احمدی‌نژاد این دستور صادر اما با مخالفت مراجع و علما مواجه شد. پرونده این اتفاق تا مسابقات والیبال جهانی در تهران بسته شد. اما با حضور زنان در ورزشگاه آزادی برای تماشای مسابقات لیگ والیبال جهانی، این پرونده بار دیگر بازگشایی و مورد توجه قرار گرفت. اندکی بعد بار دیگر از حضور زنان در ورزشگاه‌ها جلوگیری شد و غنچه قوامی ایرانی‌تبار مقیم انگلیس که به تهران آمده بود در جریان تجمع برای اعتراض به عدم ورود بانوان به ورزشگاه‌ها بازداشت و زندانی شد.

فروردین ماه امسال که احمدی‌ خبر از ورود زنان به ورزشگاه و مصوبه شورای امنیت ملی داد، دین‌پرست رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت کشور گفت که این شورا هیچ مصوبه‌ای نداشته است. اما همان زمان روزنامه ایران به نقل از ملارودی نوشت که «سازوکار حضور زنان در ورزشگاه‌ها به تدریج انجام خواهد شد»

خانم ملارودی همان زمان گفته بود که مجوز ورود زنان به ورزشگاه‌ها فعلا و تنها برای رشته‌ والیبال صادر خواهد شد. حالا نیز در توضیح این موضوع می‌گوید که سازوکار این حضور آماده شده و تنها نیاز به ابلاغ آن توسط وزیر ورزش به زیرمجموعه خود است.

بازی‌های لیگ جهانی و حضور زنان

خانم مولارودی گفته است که این مصوبه در جلساتی در وزارت کشور تصویب شده و نه در شورای امنیت کشور. او توضیح داده است که ر این جلسات با حضور نمایندگان وزارت کشور، نیروی انتظامی و وزارت ورزش و جوانان سازوکارهایش تدوین شده و صورت‌جلسه امضا شده است.

البته هنوز جزئیات این مصوبه اعلام نشده است و خانم مولارودی اظهار امیدواری کرده است که «نگرانی‌ها را برطرف کند».

اما از یک طرف ظاهرا وزیر ورزش هنوز این مصوبه را ابلاغ نکرده است. خانم مولارودی می‌گوید که درباره آن با ورزیر در جلسه هیات دولت سخن خواهد گفت. این در شرایطی است که از 29 خرداد مسابقات لیگ جهانی والیبال آغاز خواهد شد. سال گذشته عده‌ای از بانوان و خبرنگاران در جریان این حضور دستگیر شدند. خانم ملارودی می‌گوید اگر تضمینی برای حضور زنان وجود نداشته باشد، قاعدتا اعلام می‌شود که حضور پیدا نکنند.

در عین حال او گفته که قبلا هم هیچ مشکلی برای حضور زنان در ورزشگاه‌های والیبال نبود: پارسال همه آن اتفاقات و برخوردها جای سؤال داشت و عجیب بود. در مورد والیبال قبلا که مشکلی نبوده است. قطعا اگر ضمانت داده نشود، باید اعلام شود که حضور پیدا نکنند تا دوباره آن اتفاقات تکرار نشود.

تهدید انصارحزب الله

اواسط اردیبهشت ماه بعد از بالا گرفتن زمزمه‌های حضور زنان در ورزشگاه ١٢ هزار نفری نشریه «یالثارات‌الحسین» ارگان رسمی انصار حزب‌الله با انتشار متنی اعلام کرده نیروهای حزب‌الله در صورت حضور زنان در سالن ۱۲ هزار نفری مجموعه آزادی در این ورزشگاه «زلزله» به راه خواهند انداخت!

در ورزشگاه آزادی زلزله به پا خواهیم کرد!

این نشریه مدعی شده بود که دولت روحانی «تمام اهتمام» خود برای زیر پا گذاشتن «شرع مقدس» را به کار گرفته و پیش می‌رود و رسانه‌های «فاسد» از این روند حمایت کرده و هورا می‌کشند!

یالثارات‌ الحسین از سکوت رسانه‌های مدعی ارزش‌مداری که در «سوراخ رخوت کز کرده‌اند» نیز انتقاد کرده و آنها را جماعتی «ابن‌الوقت» خوانده و نوشته بود: «جماعت سردرگم» در بهترین تحلیل خود مدعی هستند که جریان حامی ورود زنان به ورزشگاه، به دنبال دو قطبی کردن جامعه و گرفتن ماهی سیاسی از آن هستند اما حزب‌الله به سیاق سابق٬ راه را از جریان‌های «باطل» جدا کرده و به دولت نسبت به ورود زنان به ورزشگاه‌ها هشدار می‌دهد. انصار حزب‌الله اعلام کرده آماده است در ۲۹ خرداد امسال وقایع ۱۶ اردیبهشت سال ۱۳۹۳ را تکرار کند