کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی ایران در مورد خاطراتش پیرامون ناکامی در رئال مادرید در فصل ۰۴-۲۰۰۳ با رادیو کادنا کوپه اسپانیا صحبت کرد.

رئال‌مادرید در آن فصل در فاصله ۱۰ هفته به پایان مسابقات و در حالی‌که هشت امتیاز از والنسیا پیش بود، در پایان پائین‌تر از والنسیا، بارسلونا و دپورتیوو در رده چهارم جای گرفت. افت شدید بارسا در هفته‌های اخیر باعث شده تیم انریکه با رئال کی‌روش مقایسه شود. مصاحبه کامل کی‌روش با رادیو کادنا کوپه درباره همین موضوع را در ادامه بخوانید:

مطبوعات اسپانیا بحث در مورد دلایل افت یک تیم بزرگ به صورت ناگهانی داغ است. این اتفاق برای شما هم رخ داد. آن فصل را به یاد دارید؟ همه‌چیز زمانی شروع شد که در فینال جام‌حذفی مقابل ساراگوسا شکست خوردید.
این اتفاق از قبل آغاز شده بود. همه‌چیز از آغاز فصل شروع شد. معجزه‌وار بود که با تیمی که داشتیم امتیاز از دست نمی‌دادیم و ۸ امتیاز بیشتر از والنسیا داشتیم.

منظورتان این است که آماده‌سازی و نقل و انتقالات تیم مشکل داشت؟
نه؛ گفتید که شرایط آن تیم با بارسلونا مقایسه می‌شود اما به نظر من شرایط دو تیم قابل‌قیاس نیست. بر خلاف ما که مورینتس را فروختیم و همان بازیکن از لیگ قهرمانان ما را حذف کرد، بارسا حاضر نشد لوئیز سوارز را بفروشد. ماکلله را به چلسی فروختیم اما بارسلونا بوسکتس را نفروخت. آنها در تابستان گذشته خود را در خط دفاعی تقویت کردند در حالی که ما هیچ جانشینی برای هیرو نخریدیم.

شما مربی تیم‌های بزرگی بوده اید. علت افت ناگهانی این نیست که این تیمها به شکتس عادت ندارند و وقتی می‌بازند نمی‌توانند با آن کنار بیایند؟
مسلما چنین چیزی نیست. بازیکنان این تیم‌ها تجربه زیادی دارند. قطعا شکست‌ها روی روحیه تیم اثر می‌گذارند چرا که بازیکنان بزرگ باختن را دوست ندارند اما در کنار آن انگیزه بالایی دارند تا شرایط را عوض کنند و دوباره به روند پیروز شدن برگردند. بارسلونا با سبک بازیش همیشه شانس قهرمانی دارد. در حال حاضر شاید مشکلشان خستگی باشد چرا که افتشان پس از بازیهای ملی بازیکنانش در قاره آمریکای جنوبی آغاز شد اما فوتبال شگفتی های زیادی دارد. رئال مادرید آماده تر است چرا که تعویض های بیشتری داشته و بیشتر به بازیکنانش استراحت داده اما بارسلونا هم بازیکنان فوق العاده ای دارد که می توانند در هر لحظه شرایط را تغییر دهند

پس به نظر شما مشکل اصلی رئال فروش ماکله له و نخریدن جایگزین مناسب برای وی بود؟
درست است. شروع بدی داشتیم. گفته بودم فراری در جاده خاکی به مشکل می خورد به خصوص سر پیج ها اما مدیر باشگاه حرفهایم را نمی فهمید و من تاوان این اشتباه را پرداختم. در ابتدا فوتبال بی نظیری ارائه دادیم و ماه ها صدرنشین لالیگا بودیم و نمایش زیبایی داشتیم اما گزینه های مناسبی روی نیمکت نداشتیم. این اتفاقات مربوط به گذشته است اما در رئال مادرید اشتباهات تاوان بسیار سنگینی دارند. به آمار مربیانی که پس از کارلوس کی روش به رئال مادرید آمدند یا میلیون ها یورویی که پس از من هزیه شدند نگاه کنید. در آن زمان برای من ماندن مورینتس، نفروختن ماکله له به چلسی و خرید یک مدافع میانی به جای هیرو کفایت می کرد. همین برایم کافی بود اما همه پرز را می شناسند. فلورنتینو انسان بی نظیری است اما زمانی که فکر می کند درک بالایی از فوتبال دارد مرتکب اشتباه می شود.

یادآوری این اتفاقات شما را ناراحت می کند؟
به هیچ‌وجه. برایم هیجان‌انگیز است که هنور در اسپانیا از من یاد می‌شود و به آن افتخار می‌کنم. همه در مادرید می‌دانند که ماه‌ها فوتبال بی‌نظیری ارائه دادیم اما در نهایت بازیکنان خسته شدند، در پایان فصل رونالدو مصدومیت‌های زیادی داشت و در بازی‌های مهم حضور نداشت و همین مسئله روی روند کل تیم تاثیر گذاشت. با این وجود ماه‌ها به دوران حضورم در رئال و فوتبالی که ارائه می‌دادیم فکر می‌کردم اما در نهایت اوضاع بر وفق مراد والنسیا پیش رفت. می‌توانستیم بهتر از این باشیم اما در فوتبال همیشه بهترین ها موفق نمی شوند بلکه تیمی که امتیازات بیشتری بگیرد جام را می برد.

شما مربی رئال‌مادرید و منچستریونایتد بوده‌اید و در رئال تعویض‌های زیادی انجام نمی‌دادید. به سیستم چرخشی اعتفاد دارید؟
زمانی که ترکیب تیمتان گسترده باشد و نیمکت نشین های خوبی داشته باشید این کار امکان پذیر است. وقتی رونالدو و پورتیو دو مهاجم تیمت هستند شرایط فرق دارد، این طور نیست؟ با کمال احترام به روبن باید بگویم که زمانی که برای جانشینی هیرو چنین بازیکنی در ترکیبتان هست شرایط متفاوت است، این طور نیست؟ اما زمانی که در مورد ترکیب فعلی رئال ، بارسا و سیتی صحبت می کنیم تیمهایشان مملو از راهکار و گزینه روی نیمکت هستند و مربیان خیال آسوده تری دارند تا خستگی بازیکنان تیمشان را مدیریت کنند تا در کنار بازیهای ملی و سفرهای طولانی جلوی فرسایش بدنی بازیکنان را بگیرند. مهم است که در لحظات مشکل گزینه های مختلفی روی میزت باشد تا با کمی چاشنی شانس بتوانی جامها را ببری.

شایعه شده که شما از فرگوسن خواستید مورینیو را به یونایتد ببرد، صحت دارد؟
(می خندد) دوست ندارم که صحبت هایی که با دوستانم انجام می‌شود را علنی کنم؛ چون این حرف‌ها محرمانه و خصوصی هستند.