نخست‌وزیر ژاپن هشدار داد در صورتی که انگلیس در رفراندوم ماه ژوئن 2016 به خروج از اتحادیه اروپا رای دهد، از جذابیت خود برای سرمایه‌گذاران ژاپنی می‌کاهد.

به نقل از پایگاه خبری ورلد بولتن، شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن پس از مذاکراتی که با دیوید کامرون همتای انگلیسی خود در دفتر وی و در پی سفر به آلمان و فرانسه انجام داد گفت: رای‌ انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا انگلیس را تبدیل به مقصدی با جذابیت کمتر برای سرمایه‌گذاران انگلیسی خواهد کرد.

وی افزود: حدود هزار شرکت ژاپنی در انگلیس فعال هستند که 140 هزار تن در آنها استخدام شده است. بسیاری از این شرکت‌های ژاپنی به این خاطر در انگلیس برپا شده‌اند زیرا این کشور دروازه‌ای به سمت اتحادیه اروپا است.

کامرون نیز در این دیدار گفت: سرمایه‌گذاری ژاپنی‌ها در انگلیس حدود 38 میلیارد پوند (معادل 48معادل میلیارد یورو و 55 میلیارد دلار) تا پایان سال 2014 بوده است و این کشور نقش بسیار مهمی در احیای صنعت اتومبیل سازی انگلیس ایفا کرده است. کامرون گفت: ژاپن کشوری است که برای موفقیت انگلیس بسیار مهم است.

آبه نیز گفت که ادامه حضور انگلیس در اتحادیه اروپا برای جهان بهتر است.

وی افزود: اولویت ژاپن مذاکره درخصوص قراردادهای تجاری با اروپا و اتحادیه اروپا به عنوان یک منطقه تجاری وسیع است نه مذاکره جداگانه با کشورهای مجزا در اروپا.