استقلال برای فصل جدید با دغدغه‌های فراوانی روبه‌رو است. دغدغه‌هایی که رفع آنها نیاز به روزهای بسیار و تلاش فراوانی دارد.

از انتخاب سرمربی تا تمدید قرارداد با ستاره‌هایی که تعهدشان به استقلال تمام شده و می‌توانند با فراغ بال تیم آینده خود را انتخاب کنند.
مهدی رحمتی نخستین بازیکن کلیدی استقلال است که برای فصل بعد با این تیم قرارداد ندارد. هر چند عنوان شد که رحمتی قرارداد خود را به مدت سه فصل تمدید کرده اما این توافق رسمی نیست و به ثبت نرسیده است. در مورد رحمتی البته استقلال نگرانی ندارد چون طرفین به تمدید قرارداد راغبند و مشکلی از این بابت بین باشگاه استقلال و این دروازه‌بان باتجربه به وجود نمی‌آید.
حنیف عمران‌زاده دیگر بازیکنی است که قراردادش با استقلال به اتمام رسیده. مدافع میانی 30 ساله استقلال که مدت‌هاست در ترکیب این تیم به میدان می‌رود اما برای فصل آینده مشخص نیست که آیا می‌ماند و قراردادش را تمدید می‌کند یا نه؟ حنیف را چند تیم لیگ برتری می‌خواهند. اولویت او هم استقلال است اما باید دید طرفین به توافق رسمی دست می‌یابند یا باید شاهد جدایی این مدافع باتجربه از استقلال باشیم؟
هرایر مگویان که یکی از عناصر مطمئن خط دفاعی استقلال بود نیز قراردادی با این تیم ندارد. مگویان که این فصل نشان داد بهترین مدافع مرکزی استقلال است و البته از موثرترین مدافعان لیگ برتر، چند تیم را به شدت خواهان خود می‌بیند. او البته در استقلال مشکلی ندارد اما تمدید قرارداد او قطعا یکی از دغدغه‌های افشارزاده و سرمربی بعدی این تیم خواهد بود.
قرارداد دو ساله میلاد فخرالدینی نیز به پایان رسیده و به نظر می‌رسد باشگاه استقلال با این مدافع راست به توافق نرسیده که دنبال جذب وریا غفوری است. فخرالدینی که طی دو فصل اخیر جزو بازیکنان ثابت و کلیدی استقلال بوده شاید از این تیم جدا شود و پیراهن تیم دیگری را بر تن کند. احتمال وقوع این اتفاق و جدایی این مدافع راست 26 ساله هر روز در حال افزایش است.
حفظ امید ابراهیمی اما مهمترین دغدغه مدیران استقلال است؛ هافبک کلیدی 29 ساله این تیم که درخشان ظاهر شده و جزو کلیدی‌ترین بازیکنان استقلالی‌ها است. ابراهیمی از لیگ ستارگان قطر چند پیشنهاد رسمی دریافت کرده و بعید است که در استقلال بماند.
به همین خاطر هم هست که استقلالی‌ها از حالا برای تمدید قرارداد او دست به کار شده و برایش پیغام و پسغام فرستاده‌اند. اگر ابراهیمی تصمیم خود را برای حضور در قطر بگیرد، استقلال از بابت جدایی او ضرر بسیاری را متحمل خواهد شد. بخصوص که یافتن جانشین مناسب برای او (باتوجه به آسیب‌دیدگی چشمی) سخت و تقریبا غیرممکن است.
قرارداد آرش برهانی نیز به پایان رسیده. آرش که نهمین فصل حضورش در استقلال را پشت‌سر گذاشت، کمتر به میدان رفت و بیشتر یک بازیکن جانشین بود تا یک مهره اصلی. برهانی و نامش اما می‌تواند برای هر تیمی یک غنیمت باشد. استقلال البته برای تمدید قرارداد او مشکلی نخواهد داشت. فقط مهم این است که مربی بعدی استقلال او را بخواهد یا نه.
استقلال در این شرایط و پیش‌رو داشتن فینال جام حذفی، کار مشکلی برای تمدید قرارداد چند بازیکن کلیدی‌اش و البته بستن تیمی قدرتمند پیش‌رو دارد. باید دید آیا استقلال با کادر فنی و مدیریتی که در اختیار دارد می‌تواند این دغدغه‌ها را پشت‌سر بگذارد یا در این راه با مشکل مواجه خواهد شد؟