امیر حسین پیروانی، سرمربی تیم ملی جوانان از امید نورافکن در پست هافبک دفاعی استفاده می کند در حالی که این بازیکن از سوی پرویز مظلومی در پست دفاع چپ به کار گرفته می شد.

امید نورافکن در بازی های مقدماتی قهرمانی جوانان آسیا در مشهد هم در پست هافبک دفاعی به میدان رفته بود و اتفاقا ارایه گر بازی های قابل قبولی برای تیم ملی بود و حتی گل هم به ثمر رساند.


با اینکه امید نورافکن بعد از این بازی ها در ترکیب استقلال در پست مدافع چپ به میدان رفت سرمربی تیم ملی جوانان نیت استفاده از این بازیکن در این پست را ندارد و کماکان به وی در جلوی خط دفاعی تیمش بازی می دهد.


تیم ملی جوانان با بیشتر با سیستم 1-3-2-4 بازی می کند و امید نورافکن در کنار محمد سلطانی مهر بازیکن سایپا دو هافبک دفاعی این تیم هستند و بی شک در بازی های قهرمانی آسیا که مهر ماه در بحرین برگزار می شود باز هم شاهد بازی امید نورافکن به عنوان هافبک دفاعی خواهیم بود.


به زعم امیر حسین پیروانی خصوصیت بازی امید نورافکن به درد پست هافبک دفاعی می خورد چرا که جنگنده و شوتزن و علاقمند به پاس دادن است در حالی که مدافع چپ می بایست سرعتی باشد و بیشتر کارهایی چون اورلب و سانتر را انجام دهد.


امید نورافکن در بازی دوستانه تیم ملی جوانان با تیم زیر 23 ساله های هامبورگ که با نتیجه دو بر یک به سود حریف خاتمه یافت زننده تک گل تیم ملی جوانان از روی نقطه پنالتی بود. او در تیم ملی جوانان پیراهن شماره 13 را می پوشد.