معاون ورزش حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان با اشاره به وضعیت خوب و آماده کاروان اعزامی ایران به بازیهای المپیک ریو گفت: امیدوارم که در این دوره شرایط بهتری نسبت به دوره‌های قبل از نظر مدال آوری داشته باشیم.

سیدنصرالله سجادی

دکتر نصرالله سجادی در برنامه "ورزش و مردم" در رابطه با مراسم بدرقه کاروان المپیک و پارالمپیک با حضور رییس جمهور، وزیر ورزش و جوانان و کلیه روسای فدراسیون‌های ورزشی، افزود: بازی‌های المپیک و پارالمپیک از جمله رویدادهای بزرگ ورزشی است که فکر می‌کنم برگزاری این مراسم قبل از اعزام کاروان به این بازی‌ها انگیزه خوبی برای ورزشکاران بود. خوشبختانه در این مراسم که با حضور دکتر روحانی، رییس جمهور، کلیه مسئولان و همه روسای المپیکی و غیر المپیکی برگزار شد، مراسم بسیار خوبی بود و تاثیر بسیار خوبی روی انگیزه و روحیه ورزشکاران، مربیان و مسئولان ورزشی کشور داشت.

وی در پاسخ به این پرسش که اولین گروه اعزامی به ریو چه رشته‌های خواهند بود، توضیح داد: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته شده به جز رشته‌های تیمی که مدت زمان زیادی را در ریو خواهند بود در رشته‌های انفرادی حداقل زمان پیش‌بینی شده سه تا چهار روز خواهد بود. از طرف دیگر با توجه به اختلاف ساعت بین تهران و ریو که این اختلاف ساعت تقریبا هشت و نیم ساعت است و ما از برزیل جلوتر هستیم، به ازای هر یک ساعت تیم‌های ما باید 24 ساعت زودتر راهی ریو شوند. در واقع هر تیمی باید 6 تا هفت روز زودتر از شروع رقابت‌های خود در این بازی‌ها حضور داشته باشند. تیم‌ها زمان رفت در 18 گروه و در زمان برگشت با 17 گروه باز خواهند گشت. ضمن این که پرواز برخی از رشته‌ها با دو پرواز و برخی دیگر از رشته‌ها با سه پرواز انجام خواهد شد.

سجادی خاطر نشان کرد: من تصور می‌کنم که در شرایط فعلی تمام فدراسیون‌ها و تیم‌های اعزامی در شرایط بسیار خوبی به سر می برند و از 14 رشته اعزامی ما تقریبا در سه، تا چهار رشته شانس کسب مدال نداریم. در این دوره هم فدراسیون‌ها و هم مربیان با تجربه و میدان دیده هستند و اکثر آنها تجربه حضور در بازی‌های آسیایی و المپیک را دارند. می‌توانم بگویم که در این دوره تیم‌های اعزامی در حالت استثنایی و خوبی به سر می‌برند و من خود که از نزدیک شاهد تمرینات بودم و به اردوها سر می زدم می دیدم که چقدر امیدوارانه و با جدیت کار می‌کنند. حتی طی یک تمریناتی که حضور داشتم یکی از روسای فدراسیون‌ها به من گفت باید برای ورزشکاران قربانی کنید تا چشم نخورند. این نشان می دهد که چقدر شرایط ما خوب است. امیدوارم این شرایط به همین منوال در ریو حفظ شود و ورزشکاران ما بتوانند در برزیل خوش بدرخشند.

معاون ورزش حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان در ادامه اضافه‌ کرد: من در اکثر دوره‌های المپیک حضور داشتم و می دانم که مدال المپیک در تاریخ هر کشوری به نام قهرمانان ثبت می‌شود نه مربی و رییس فدراسیون. ما تا به امروز بعد از انقلاب تاکنون 60 مدال المپیک کسب کرده‌ایم که البته تعداد آنها زیاد نیست، 15 مدال طلا، 20 نقره و 25 برنز. ما اگر بخواهیم پانزده مدال طلا را بشماریم زمان زیادی را نمی برد. الان خوشحال هستم که شرایط تیم‌ها بسیار خوب و حمایت خوبی از آنها به عمل آمده است.

وی در پاسخ به این پرسش که در حال‌ حاضر آیا با کمیته ملی المپیک هماهنگ هستید یا خیر؟ خاطرنشان کرد: تمام تلاش ما بر این است که همه برای موفقیت تیم‌ها کمک کنیم و هیچ مشکلی وجود ندارد. در این دوره نیز آنچه که در شورای معاونان وزارت ورزش و جوانان و ستاد بازی‌ها درخواست شد تصمیم بر این بود که یک فرد جوان‌تری سرپرستی کاروان را بر عهده بگیرد. اصغر رحیمی که در حال‌ حاضر سرپرست کاروان اعزامی به بازی‌های المپیک است، فرد آشنا به این کار است و در دو دوره بازی‌های المپیک و بازی‌های آسیایی حضور داشته است. بنابراین هیچ مشکلی با حمایت فدراسیون‌ها در این دوره وجود نخواهد داشت.

سجادی هم‌چنین در پاسخ به این پرسش که پیش‌بینی شما از تعداد مدال‌ها در این دوره چیست؟ خاطر نشان کرد: من موافق این قضیه نیستم که بخواهیم اعداد و ارقام را در رسانه‌ها مطرح کنیم، اما آنچه که مسلم است در رشته‌های کشتی آزاد و فرنگی، تکواندو و وزنه‌برداری با توجه به حضور زیادی که در بازی‌های المپیک داشته‌ایم، مطمئنم این دوره یکی از بهترین دوره‌ها از نظر کیفیت حضور خواهد بود. در حقیقت این میدان مسابقه است که وضعیت ما را مشخص می‌کند. ما نمی توانیم شرایط را رقم بزنیم. من می دانم که نسبت به دوره‌های گذشته شرایط ما خیلی خوب است.

وی ادامه داد: با تک تک مربیان نیز که صحبت می‌کنم آنها نیز بر این باورند حتی با یکی از مربیان که سه ماه پیش صحبت می‌کردم اعتقاد داشت ما باید ورزشکاران خود را از نظر ذهنی آماده کنیم. از نظر فنی و مهارت‌های تکنیکی مشکل خاصی ندارند و باید آنها را از نظر ذهنی آنها را برای المپیک ریو آماده کنیم. مربیان ما تا این حد توجه دارند. من فکر می‌کنم که بچه‌های ما در آمادگی بسیار خوبی به سر می برند و از انگیزه بالایی برخوردار هستند. حتی در سایر رشته‌ها نیز مثل تکواندو که در حال‌ حاضر سه تکواندوکار آقا و کیمیا علیزاده و هم‌چنین در رشته تیراندازی و دوومیدانی یکی، دو ورزشکار بسیار خوب داریم. در رابطه با رشته تیر وکمان باید بگویم که ما در ریکرو هنوز نتوانسته‌ایم در سطح جهان مطرح شویم و در آسیا نیز مشکل داریم. البته کامپوند رشته مدال آوری است، اما هنوز المپیکی نیست. تیم‌های ما در حال‌ حاضر خوب هستند و کار می‌کنند.

معاون ورزش حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: ما در رشته والیبال فکر نکنید که زنگ تفریح سایر تیم‌ها خواهیم بود. البته اکثر رقیبان ما در بازی‌های المپیک ریو که حضور دارند چهار تا پنج دوره در المپیک‌های قبلی حضور داشتند و قهرمانان لیگ جهانی و جهانی هستند. آنها باید با چنین تیم‌هایی رقابت کنند. البته والیبالیست‌های ما بی‌انگیزه نیستند و با وجود این که برای اولین بار به المپیک می‌روند من مطمئن هستم که شرایط بسیار خوبی را در ریو خواهند داشت و این برای آینده خود والیبالیست‌ها خوب خواهد بود ضمن این که والیبالیست‌های ما تا به امروز بهترین بازی‌های تدارکاتی را انجام داده‌اند و هشتم مرداد ماه راهی ریو خواهند شد تا با تیم ‌ملی برزیل که در حال‌ حاضر پنج تا 6 مدال المپیک دارند دو دیدار تدارکاتی قبل از شروع بازی‌های المپیک داشته باشند.

وی هم‌چنین درباره این که کدام یک از رشته‌ها در المپیک ریو مدال آور خواهند بود، گفت: رشته‌های کشتی، وزنه‌برداری و تکواندو قطعا مدال‌ آور هستند. بقیه رشته‌ها هم در شرایط خوبی به سر می‌برند. البته این را هم باید در نظر بگیریم که رقابت رشته‌هایی که در آن امید به کسب مدال داریم از هفته‌ دوم آغاز می‌شود که امیدوارم نمایندگان ایران بتوانند مدال‌های خوبی را کسب کنند و مردم خوشحال شوند. من باید نکته دیگری هم بگویم مبنی بر این که 63 سهمیه ایران از 20 استان است که این پراکندگی سهمیه‌ها در کل کشور را نشان می‌دهد و بیشتر استان‌ها در المپیک ریو نماینده دارند.

سجادی در پاسخ به این پرسش که فکر می‌کند از چه زمانی در رشته‌های پایه و پر مدال مانند شنا و ژیمناستیک صاحب مدال المپیک خواهیم شد، تصریح کرد: ما در این مورد باید با واقعیت روبرو شویم. ابتدای این سوال را دارم که آیا که تمام کشورهای دنیا در همه رشته‌های ورزشی صاحب مدال هستند؟ در المپیک در همین دو رشته شنا و ژیمناستیک تمام کشورهای دنیا نمی‌توانند مدالی را کسب کنند. ما اگر بخواهیم در این رشته‌ها صاحب مدال شویم، می‌توانیم، اما نیاز به برنامه‌ریزی و از همه مهم‌تر نیاز به سرمایه‌گذاری زیاد دارد. با توجه به شرایط بودجه‌ای و اقتصادی کشور تنها توانسته‌ایم این تیم‌ها را آماده و راهی المپیک کنیم. برای مدال‌آوری در رشته‌های پایه و پر مدال به کار 12 تا 16 ساله نیاز است و از همه مهمتر تجهیزات و امکانات نیز فراهم باشد.

او ادامه‌ داد: اکنون سیاست وزارت ورزش و جوانان در طی این دو سال این بوده که بر روی بحث استعدادیابی در رشته‌های پایه و پر مدال در سطح آسیا کار کند و نگاه ما فعلا این است که این رشته‌ها در سطح آسیا مطرح شود. البته این گونه نیست که در بازی‌های آسیایی دوره بعد مثلا در رشته دوومیدانی 20 مدال بگیریم و فعلا داریم روی آنها کار می‌کنیم. فکر می‌کنم بهتر است در مورد بحث مدال آوری در رشته‌های پایه و پر مدال این گونه صحبت کنیم که چقدر نیاز به منابع (مالی، انسانی، تجهیزات و امکانات و مدیریت) داریم. از طرفی کار کردن بر روی آن ضرورت دارد یا خیر. تمام این موارد جای بحث دارد.

سجادی در ادامه گفت‌وگو در پاسخ به این پرسش که چقدر تصور می‌کنید تیم ‌ملی روسیه از حضور در المپیک به خاطر بالا بودن دوپینگ محروم شود، اظهار کرد: در طی دو سال گذشته روی مساله دوپینگ به ویژه‌ رشته‌های المپیکی به دقت کار کرده‌ایم و این مساله را پیگیری کردیم که تنها بحث دوپینگ روی نمونه گیری نباشد. اولویت اصلی ما آموزش ورزشکاران و مربیان و برپایی کارگاه‌هایی در خصوص دوپینگ و انتشار بروشورهایی در این زمینه بوده است تا ورزشکاران را با مسائل دوپینگ آشنا کنیم. حتی لیستی از داروها و آنهایی که تقویتی هستند و احتمال دوپینگ بودن آنها زیاد است، بر اساس گزارشی که از وادا گرفته‌ایم در اختیار ورزشکاران قرار دادیم تا کاملا شناخت کاملی نسبت به لیست داروهای ممنوعه داشته باشند. ضمن این که ستاد ملی مبارزه با دوپینگ هر ماه جلسه‌ای در این زمینه داشته است و آخرین جلسه این ستاد با حضور محمود گودرزی، وزیر ورزش و جوانان برگزار خواهد شد. البته این که روسیه از حضور در المپیک ریو به خاطر بالا بودن آمار دوپینگش محروم شود هنوز به طور قطعی اعلام نشده است.

معاون ورزش حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان در ادامه خاطر نشان کرد: روسیه یکی از کشورهایی است که در المپیک گذشته مقام سوم را به دست آورده است و شانس مدال آوری این تیم در المپیک زیاد است. این که در المپیک حضور داشته باشد یا خیر هفته‌ آینده به طور قطعی اعلام خواهد شد.

وی در خصوص شروع رقابت‌های لیگ برتر فوتبال خاطر نشان کرد: نصب 45 هزار صندلی در ورزشگاه آزادی کار بسیار سختی است و من از تماشاگران این درخواست را دارم که این صندلی‌ها متعلق به آنها است. ممکن است از شکست تیم محبوب خود ناراحت شوند و یا به خاطر ناداوری که البته به اعتقاد من این مساله را نمی توانیم اسم آن را ناداوری بگذاریم و برخی اوقات ناراحتی خود تماشاگران از داوران است که بخواهند صندلی‌های خود را خراب کنند و آن را به زمین پرتاب کنند. این رفتار نادرستی است و ممکن است که آسیب‌های جانبی نیز به دنبال داشته باشد. ما باید بتوانیم در این بخشی کار کنیم تا ضمن کنترل تماشاگران خود به آنها آموزش لازم را بدهیم که این صندلی‌ها متعلق به خود آنها است. حتی اگر داور اشتباه کرده باشد و یا تیم محبوبشان با شکست مواجه شده باشد بخشی است که به آن رسیدگی می‌کند. نباید هر کسی خود تصمیم بگیرد و حکم صادر کند. امیدوارم که طبقه دوم ورزشگاه آزادی هر چه‌ سریع‌تر افتتاح شود و تماشاگران از آن استفاده کنند. باید در این زمینه کار جمعی صورت بگیرد و باشگاه‌ها و فدراسیون‌ها نیز بیشتر کار کنند.

سجادی خاطر نشان کرد: ما باید بر روی رفتار و فرهنگ تماشاگران خود بیشتر کار کنیم. من اعتقاد ندارم که فرهنگ غالب تماشاگران ما این گونه است. اینها رفتارهایی هستند که پیش می‌آید و ما باید بتوانیم با تمرین رفتار تماشاگران خود را کنترل کنیم.

وی اضافه‌ کرد: هفته‌ پیش که در رادیو ورزش با یکی از مخاطبان که در این زمینه صحبت می‌کرد، ولی در پاسخ به این مخاطب که در کجای دنیا لیگ برتر بدون تماشاگر برگزار می‌شود؟ اظهار کرد در کجای دنیا تماشاگران صندلی می‌شکنند و آن را به زمین پرتاب می‌کنند. به داور و مربیان فحاشی می‌کنند به مدیران باشگاه‌ها اهانت می‌کنند؟ این گونه مسائل و رفتارها باید اصلاح شود. حتما نباید به صورت قهری باشد. بحث جرایم یک چیز است و سازمان لیگ و باشگاه‌ها باید یک مقدار روی رفتار تماشاگران کار کنند تا دیگر شاهد این گونه مسائل نباشیم.

او در مورد اینکه گفته می‌شود که برخی از ورزشکاران بدون مربی به المپیک ریو اعزام می‌شوند، تصریح کرد: در برخی از رشته‌ها یک ورزشکار وجود دارد که قرار است سرپرست یا مربی همراه او اعزام شود. نمی‌توان در کنار این ورزشکار سرپرست و مربی را با هم اعزام کرد، ولی در کل هیچ ورزشکاری را نداریم که بدون مربی باشد. البته این را هم بگویم که این موضوع را فدراسیون‌ها با کمیته ملی المپیک هماهنگ می‌کنند. من خیلی در جریان جزئیات آن نیستم. با این حال اطلاع دارم که در مورد کادری که قرار است در کنار تیم‌ها باشد با محدودیت مواجه هستیم. از این رو اولویت رشته‌های مدال آور هستند. در واقع این طور نیست که از طرف کمیته ملی المپیک اجازه داده نشده مربی به المپیک برود،‌ بلکه خود کمیته‌ برگزاری بازی‌ها محدودیت‌هایی را قائل شده است.

سجادی درباره این که گفته می‌شود فدراسیون دوومیدانی رییس آموزش خود را قرار است به بازی‌های المپیک اعزام کند، افزود: من چنین موضوعی را نشنیده‌ام، اما موضوع کادر سرپرستی، مربیان، پزشک و ماساژوری که قرار است به همراه تیم برود مسئولیت و هماهنگی آن با کمیته ملی المپیک است.

معاون ورزش حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان در پاسخ به این پرسش که وزارت ورزش و جوانان برای کسب سهمیه و حضور در المپیک چقدر هزینه کرده است، گفت: ما در تفاهمنامه‌ای که در سال 1394 و 95 به امضا رساندیم یک محور را به کسب سهمیه المپیک و انجام برنامه‌های رشته‌هایی که سهمیه المپیک گرفته‌اند اختصاص داده‌ایم و بودجه‌ای که پیش‌بینی شده بود را در اختیار فدراسیون‌ها قرار داده‌ایم. تنها درصد کمی از آن باقی‌ مانده است که تا این هفته‌ که در پیش است آن را پرداخت خواهیم کرد. بنابراین فدراسیون‌ها مشکل مالی نداشتند. ما در سال 94 نزدیک به 25 میلیارد تومان هزینه کرده‌ایم و برای سال 95 نیز رقمی نزدیک به 20 میلیارد نیز هزینه شد. البته برای فدراسیون‌ها محدودیتی قائل نشده ایم و آنها می‌توانستند از منابع دیگری برای آمادگی و اعزام هم استفاده کنند.

معاون ورزش حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان در ادامه پیرامون تعداد تست‌های دوپینگ انجام شده از تمام ورزشکاران اعزامی به بازی‌های المپیک و پارالمپیک، خاطر نشان کرد: امسال ما حداقل یک تا دو بار از تمامی ورزشکاران اعزامی تست دوپینگ گرفتیم و حتی قبل از اعزام به مسابقات کسب سهمیه المپیک نیز نمونه گیری به عمل آمده است که اگر خدای نکرده نمونه‌ای مثبت بوده باشد، با ورزشکار برخورد و او را از شرکت در مسابقات محروم کنیم. یکی، دو مورد هم داشتیم که محروم شدند. برای همین دلیل در بازی‌های المپیک و پارالمپیک تلاش زیادی شده است تا ما بتوانیم کاروانی پاک و سالمی را راهی این بازی‌ها کنیم.

سجادی در رابطه با مکمل‌ها نیز افزود: در این خصوص ما برای تمامی ورزشکاران و مربیان دوره های آموزشی داشتیم که از چه نوع مکمل‌هایی استفاده کنند و حتما نظر پزشک و مسئول تغذیه را برای استفاده از هر گونه مکمل جویا شوند تا تقلبی نباشند، زیرا احتمال داشت داخل آنها مواد افزودنی وجود داشته باشد که سعی کرده‌ایم با آموزش‌های لازم به ورزشکاران بفهمانیم که باید در هر صورت برای استفاده از هر گونه دارو یا هر مکملی باید با پزشک مربوطه مشورت کنند تا وی آن را تایید کند. البته داروهایی برای درمان استفاده می‌شود که در این زمینه نیز باید ورزشکار در ابتدا نظر پزشک را جویا شود و اگر پزشک آن را تایید کرد، مشکلی برای ورزشکار وجود ندارد.

وی در رابطه با حضور روانشناس در کنار کاروان اعزامی به بازی‌های المپیک، خاطرنشان کرد: به اعتقاد من بازی‌های المپیک مسائلی مربوط به فناوری، تکنیک‌های جدید و مهارت‌های مختلفی است که ورزشکار در طی بازی‌ها یاد می‌گیرد. به ویژه‌ در رشته‌های که امید زیادی برای کسب مدال دارند مطمئن باشید که ورزشکارانی هستند با تجربه بالا و چون مسابقا مختلفی را دیده‌اند این طور نیست که از نظر مسائل روحی - روانی دچار استرس و اضطراب شوند. ضمن این که تیمی که در کنار آنها قرار دارد بدون شک آنها را از نظر بعد روانشناختی برای شرکت در بازی‌های المپیک آماده کرده است. خیلی از تیم‌ها به این مساله فکر نمی‌کنند که حتما روانشناس در کنار آنها باشد. مهارت های روانی همانند مهارت‌های فنی - تکنیکی و جسمانی باید در طی یک مدت زمان مشخصی به ورزشکار آموزش داده شود تا ضمن این که از نظر مهارت‌های فنی و تکنیکی خود را آماده می‌کند از نظر مهارت‌های روانشناختی نیز برای شرکت در چنین رویدادهای مهمی آماده کرده باشد. قطعا این گونه مهارت‌ها با حرف و صحبت کار ساز نیست. باید ورزشکار این گونه رفتارها را از قبل یاد گرفته و تمرین کرده باشد. بنابراین در این دوره از بازی‌ها هیچ روانشناسی همراه کاروان اعزام نخواهد شد.

معاون ورزش حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان در پایان به جلسه‌ای که هفته‌ گذشته وزیر ورزش و جوانان، رییس کمیته ملی المپیک، پارالمپیک، معاونان وزارت ورزش و جوانان و مدیران سازمان صدا و سیما داشته‌اند، اشاره کرد و افزود: همه تشکیلات تلاش‌شان بر این است تا فضای خوب و با نشاطی را در زمان باقی‌ مانده برای کاروان اعزامی فراهم کنند و با حمایت از ورزشکاران اعزامی سعی کنند تا ورزشکاران با خیال آسوده و راحتی در این بازی‌ها حضور داشته باشند. من از تمامی رسانه‌ها و خبرنگاران می‌خواهم که آنها نیز ما را در این مسیر کمک کنند.