دبیر کمیته‌ پزشکی و مسئول تشکیل پرونده سلامت ورزشکاران اعزامی به پارالمپیک ریو گفت: تمام 97 ورزشکار اعزامی به پارالمپیک ریو از نظر پزشکی و پرونده سلامت در شرایط خوبی به سر می برند و مشکل خاصی ندارند.

پارالمپیک 2016

زهرا چابکی در خصوص آخرین وضعیت پرونده سلامت 97 ورزشکار اعزامی به پارالمپیک ریو، اظهار کرد: در حال‌ حاضر پرونده سلامت تمام ورزشکاران اعزامی به پارالمپیک تشکیل شده و معاینات پزشکی و تخصصی آنها انجام شده و در حال‌ درمان و رفع مشکلات آنها هستیم تا بدون هیچ دغدغه‌ای راهی ریو شوند. ضمن این که با همکاری فدراسیون پزشکی ـ ورزشی برای ورزشکاران اعزامی معاینات دندانپزشکی طراحی کردیم تا قبل از اعزام به ریو، اگر مشکلی در این زمینه نیز وجود داشته باشد مرتفع شود.

وی همچنین در مورد اقدامات انجام شده برای ورزشکاران پارالمپیکی در خصوص دوپینگ، خاطر نشان کرد: داروهای نیروزا و مکمل‌های غیر مجاز در قالب بروشوری کامل به ورزشکاران معرفی شده تا در استفاده از دارو و مکمل‌ها با توجه به اطلاع رسانی انجام شده، احتیاط لازم را داشته باشند. همچنین برای آن دسته از ورزشکارانی که به خاطر شرایط‌شان مجبور به استفاده از داروهای خاص که احتمال مثبت شدن دوپینگ آن وجود دارد، هستند نامه معافیت درمانی لازم تهیه شده تا استفاده از آن داروها مشکل ساز نباشد.

دبیر کمیته‌ پزشکی و مسئول تشکیل پرونده سلامت ورزشکاران اعزامی به پارالمپیک ریو با بیان این که رشته‌های پر خطر از جمله وزنه‌برداری و دوومیدانی بیشتر در معرض انجام تست‌ دوپینگ قرار دارند، تصریح کرد: برای رشته‌هایی که امکان مدال آوری آنها در ریو بالا است، به صورت تصادفی سعی می‌کنیم با حضور در اردوها چند نوبت تست دوپینگ به عمل آوریم تا کاروان سالم و پاکی را راهی پارالمپیک ریو کنیم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: تمام ورزشکاران اعزامی به ریو ارتباط تنگاتنگی با کمیته‌ پزشکی پارالمپیک دارند و قبل از مصرف هر گونه دارو یا مکمل سعی می‌کنند با مشاوران دوپینگ و تغذیه آنها را چک کنند تا مشکلی برای آنها جهت حضور در بازی‌های پارالمپیک ریو پیش نیاید.

چابکی در پایان اضافه‌ کرد: در معایناتی که از تمام ورزشکاران اعزامی به پارالمپیک انجام دادیم هیچ کدام از آنها با مشکل خاصی که منجر به عدم اعزام آنها به بازی‌ها شود مواجه نبودیم. سعی ما بر این است تا کاروان سالم و بدون دغدغه‌ای را راهی ریو کنیم.