ورزشکاران آلمانی و آمریکایی در ششمین روز المپیک ریودوژانیرو درخشیدند.

روز ششم المپیک

ششمین روز سی و یکمین دوره رقابت‌های المپیک با اتفاقات جالبی همراه بود.

آلمان روز خود را با طلا شروع کرد. این کشور در رشته روئینگ چهار نفره مردان و زنان قهرمان شد.


در فینال تفنگ سه وضعیت که نماینده ایران نجمه خدمتی هم حضور داشت، باربارا انگلدر از آلمان با مجموع امتیاز 458.6 قهرمان شد و رکورد المپیک را شکست. مدال نقره و برنز به چینی‌ها رسید.

مدال طلای روئینگ چهار نفره سبک مردان هم به سوییس رسید. دانمارک و فرانسه به ترتیب در جایگاه های دوم و سوم قرار گرفتند.


در روئینگ دو نفره برداران سینکویچ کروات مدال طلا را بر گردن آویختند.

در بخش بانوان مگدالنا فولارکزیک و ناتالیا ماداج لهستانی با ثبت زمان 7:40.10 تورنلی و گراینگر انگلیسی را پشت سر گذاشتند و قهرمان شدند.

در بخش دیگر این رقابت ها مدال طلا به زوج ماری و بوند نیوزلندی رسید. این نخستین مدال طلای نیوزیلندی ها بود.

اسپانیا در کمتر از 24 ساعت دومین مدال طلا را کسب کرد. در اسلالوم تک نفره زنان مایالن چورائوت عنوان نخست را کسب کرد. مدال نقره به لوکا جونز نیوزلندی رسید.

رافائل نادال به همراه دیگر هموطنش مارک لوپز به فینال دو نفره مردان صعود کردند تا کسب مدالی دیگر را برای کشورشان قطعی کنند.

نادال از حضور در رقابت های میکس دو نفره که قرار بود گاربینیه موگوروسا همراهی اش کند انصراف داد.

اما اسپانیا در بخش دونفره بانوان این رشته از این رقابت‌ها حذف شد. موگوروسا به همراه کارلا سوارس از ماکارووا و وسنینا روس با نتیجه دو بر صفر شکست خوردند. ست اول با نتیجه 6 بر چهار و ست دوم با نتیجه 6 بر سه به پایان رسید.

بسکتبال این کشور بالاخره توانست در سومین بازی‌اش طعم پیروزی را بچشد. نایب قهرمان دو دوره المپیک گذشته با نتیجه 92 بر 85 نیجریه را شکست داد.

اما ورزشکاران آمریکا به درخشش خود در این روز ادامه دادند تا این کشور همچنان در جدول مدال‌ها صدرنشین بماند. مایکل فلپس چهارمین مدال طلای خود را در این رقابت‌ها کسب کرد. او در شنا 200 متر ترکیبی توانست از دیگر حریفانش پیشی بگیرد و با ثبت زمان 1:54.66 قهرمان شود.
رایان مورفی نیز در 200 متر قورباغه دومین مدال طلا در این بازی ها را به دست آورد.

در شنا 100 متر زنان شگفتی رخ داد. سیمون مانوئل آمریکایی و پنی اولسایک کانادایی توانستند با ثبت زمان 52.70 علاوه بر کسب مدال طلا، رکورد المپیک را بشکنند.

یکی از جذاب ترین و نزدیک ترین مسابقات دیروز هم با قهرمانی آمریکایی ها به پایان رسید. در ژیمناستیک هنری سیمون بایلز مدال طلا گرفت. او توانست دومین مدال زرینش را در این رقابت ها به دست آورد. در این بخش دیگر هموطنش الکساندرا رایسمن مدال نقره گرفت. مدال برنز به آلیا موستفینا روس رسید و ورزشکار چینی که نتوانست در سکوی مدال ها جایی داشته باشد با چشمان گریان سالن مسابقات را ترک کرد.


مدال طلای وزن 78 کیلوگرم جودو را نیز آمریکایی‌ها کسب کردند. کایلا هریسون در دیدار نهایی برابر آدری چئومو پیروز و قهرمان شد.

تیم والیبال آمریکا نیز بالاخره در سومین بازی‌اش پیروز شد. این تیم با شکست 3 بر یک برزیل میزبان سه امتیاز کسب کرد.

نخستین مدال طلای تاریخ فیجی در المپیک توسط تیم هفت نفره راگبی به دست آمد. این تیم با شکست 43 بر هفت انگلیس قهرمان شد. تیم هفت نفره فیجی در این بازی نیز همچون دیدارهای گذشته برتری خود را نشان داد. در نیمه نهایی ژاپن 25 بر پنج مغلوب این تیم شده بود.

ما لونگ، پینگ پنگ باز چینی قهرمان و مرد شماره یک جهان در بخش انفرادی این رشته با شکست چهار بر صفر جیک ژانگ قهرمان شد. از زمانی که پینگ پنگ به المپیک وارد شد نخستین بار بود که چینی‌ها در تمام بخش‌های انفرادی مردان مدال می‌گیرند. مدال برنز هم به میزوتانی ژاپنی رسید. او با شکست چهار بر یک ولادیمیر ساسونوف به این عنوان دست یافت.


کره جنوبی دیگر تیم آسیایی ششمین روز را نیز با مدال طلا به پایان رساند. چانگ هیه جین در تیراندازی با کمان در جایگاه نخست قرار گرفت.

نخستین مدال طلای چک در این بازی‌ها در جودو 100 کیلوگرم به دست آمد. لوکاس کرپالک در دیدار نهایی المر گاسیموف آذربایجانی را شکست داد و قهرمان شد.

رومانی دیگر تیم اروپایی نیز در روز ششم طلایی شد و در جدول مدال‌ها قرار گرفت. تیم شمشیربازی اپه زنان رومانی با شکست چین مدال طلا را کسب کرد.