مدیرعامل سابق باشگاه استقلال گفت: متاسفانه از زمان قلعه‌نویی شیطنت‌ها در استقلال آغاز شد و به مظلومی رسید و حالا هم نوبت منصوریان است.

علی فتح‌الله زاده در خصوص شرایط این روزهای استقلال و همچنین نشستی که با مدیران سابق استقلال برگزار کرد صحبت هایی را انجام داده که در زیر می‌خوانید:

* ظاهرا در ایران نیستید؟

همین طور است من به گرجستان سفر کردم و انشاءالله امشب به تهران بازخواهم گشت.

* قبل از سفرتان ظاهرا نشستی را با رئیس هیات مدیره استقلال برگزار کردید که این نشست کلی سروصدا کرد...

چطور؟

* اول از این جهت که گفته می‌شود رئیس هیات مدیره استقلال مشاور وزیر ورزش است و شما زیاد ارتباط خوبی با این وزارتخانه ندارید و دوم اینکه برگزاری چنین جلسه‌ای باعث ایجاد شایعه‌هایی شده است؟

اولا که من با آقای جهانیان قبل از حضورش در استقلال ارتباط نزدیکی داشتم و زمانی که در بیمارستان بستری بودم او اولین کسی بود که به عیادت من آمد. درثانی ارتباط من و ایشان هیچ ربطی به وزارت و باشگاه ندارد و خارج از مباحث کاری ما دو دوست صمیمی هستیم. شاید آن جلسه بین مدیران سابق شائبه ایجاد کرده بود اما در هر صورت آقای جهانیان از ما خواست که دور هم بنشینیم و با یکدیگر صحبت کنیم اتفاقا او برای موفقیت استقلال کمک می‌خواست و ما هم نکات لازم را گوشزد کردیم.

* خروجی جلسه چه بود؟

در جلسه ماهانه‌ای که با آقایان قریب،‌نظری،‌ ساعدی، اولیایی و دوستان دیگر برگزار کردیم تصمیم گرفته بودیم که اجازه ندهیم استقلال به حاشیه برود. شاید عده‌ای دوست داشته باشند تیم به چالش کشیده شود ولی ما در نشستمان با دوستان اشاره کردیم که سه چهار بازی اول اصلا ملاک سنجش عملکرد یک مربی و تیمش نیست. این را به خود جهانیان هم گفتیم. چون می‌دانیم منصوریان در حال پشت سر گذاشتن تجربه جدید است.

* تعدادی از کارشناسان می‌گویند دلیل نتیجه نگرفتن استقلال اول به منصوریان برمی‌گردد که هنوز با فضای استقلال آشنا نشده و براساس تصمیم گیری ها در نفت جلو می‌رود و عده ای هم معتقدند بازیکنان استقلال فضای تیم را درک نکرده و باعث ناکامی هستند. نظر شما چیست؟

هر دو تحلیل تا حدودی درست است. مثلا زمانی که منصوریان در نفت بود اگر با استقلال یک مساوی می‌گرفت برد محسوب می‌شد اما حالا اگر با تیم استقلال مقابل نفت مساوی کند یک باخت خفیف محسوب می‌شود. او نیاز دارد که فضای جدید را حس کند. از آن طرف بازیکن خوب گرفتن لازمه موفقیت نیست. من مثالی می‌زنم، در خط حمله استقلال نیازمند شهباززاده بود و منصوریان هم او را می‌خواست اما نتوانستند این بازیکن را حفظ کنند. یادم می‌آید در این اواخر مدیران سابق استقلال مرتب می‌گفتند برای هواداران سورپرایز داریم ولی این اتفاق نیفتاد. در اواخر فصل نقل و انتقالات قرار بود بازیکنانی مثل حاج صفی،‌پورقاز و حتی شهباززاده به استقلال بیایند و بحث وحید امیری هم بود اما این نفرات جذب نشدند. مطمئنا اسامی که اسم بردم می‌توانستند مکمل بازیکنان کنونی استقلال باشند. بنابراین زمان می برد که همین بازیکنان فعلی با یکدیگر هماهنگ شوند و انتقادات بعضا غیر منصفانه است. قبلا هم این اتفاق در زمان خود من هم رخ داده بود.

* چطور؟

یادم می آید در زمان من هفته ششم گفتند که حجازی برکنار می‌شود و کلی هیجان در این باره دادند ولی همان زمان مقابل این موضوع ایستادم و گفتم که اگر تا آخر فصل صبر نمی‌کنند باید تا نیم فصل فرصت بدهند.

* اما از همان بحث حجازی در زمان حضور شما ظاهرا شیطنت‌هایی صورت گرفته و برخی‌ها از درون باشگاه مدعی شده‌اند که عده‌ای تصمیم دارند با جلساتی که برگزار می‌کنند منصوریان را مثل حجازی زمین بزنند.

وقتی یک عده افراد خود شیفته می‌خواهند از کنار اسم برخی‌ها برای خودشان جاذبه ایجاد کنند این دیگر تقصیر ما نیست. زمانی که مرحوم حجازی سرمربی استقلال بود هفته ششم در هیات مدیره پیرامون عملکرد او بحث شد. اگر آقایان یادشان نمی‌آید می‌توانند به صحبت‌ها و مصاحبه‌های آن مرحوم در همان زمان دقت کنند. ما به خواست خود آقای حجازی فیروز کریمی را سرمربی استقلال کردیم. اتفاقا فردای همان روز به همراه آقای حجازی به شبکه ۵ رفتیم و مجری آن برنامه هم آقای منصوریان بود. در همان برنامه که فیلمش هم موجود است آقای حجازی اعلام کرد تنها کسی که در هیات مدیره از وی حمایت کرده من بودم. حتی زمانی که شرایط جسمانی مرحوم حجازی خوب نبود او مسئولیت مدیر فنی استقلال را برعهده داشت و قرار بود فصل بعد سرمربی استقلال شود. کارنامه من هم مشخص است. شما ببینید در دو ماه اخیر سه مدیرعامل عوض شده و مربیان هم تغییر کردند اما زمانی که خود من مدیرعامل بودم دو یا سه مربی تعویض شدند آنهم در طول چند سال. حتی وقتی پرویز مظلومی مربی استقلال بود کلی به من انتقاد کردند که او را برکنار کنم اما به او فرصت دادم و سال بعد هم جام حذفی را برای استقلال گرفت.

* حالا به نظر شما چه کار باید کرد که فضای این استقلال آرام تر شود؟

شما وقتی یک خانه‌ای را می‌سازید هر سال نمی‌توانید فونداسیون آن را عوض کنید شاید هر دو سال یکبار در و پنجره آن خانه عوض شود چون اگر هر سال آن خانه را بکوبید مردم به شما می‌خندند. مدیرعامل باشگاه هم حکم فونداسیون را دارد و تغییرات لحظه‌ای ممکن است به این باشگاه آسیب برساند. زمانی که مدیرعامل استقلال بودم هیچ وقت نمی‌گفتم که مثلا باید ۴ سال بمانم اما وقتی رفتم بارها تاکید کردم که به مدیرعامل‌ها باید چند سال فرصت داد.الان هم می گویم باید به مدیران این باشگاه فرصت داد.

* پس به نظر شما در شرایط فعلی باید از منصوریان حمایت کامل کرد. درست است؟

صد در صد. این نفراتی که ساز کوک کردند که منصوریان عوض شود باید بدانند همه استقلالی‌ها پشت او هستند. من اول فصل در مصاحبه‌ام به منصوریان توصیه کردم که اگر قرار است از تو حمایت شود به استقلال بیا وگرنه می‌سوزی! همین حالا هم دوستانم در هیات مدیره باشگاه استقلال و آقای افتخاری که از دوستان صمیمی‌ام است توصیه می‌کند نه با لحن تهدید بلکه با حمایت و فرصت منصوریان را به جلو هدایت کنند تا او نتیجه بگیرد.

* امروز کاظم اولیایی در گفت‌وگو با یکی از روزنامه‌ها مدعی شده که گروهی در استقلال تلاش می‌کنند یکی از بازیکان محبوب سابق این تیم سرمربی شود شما که در آن جلسه با اولیایی حضور داشتید در این مورد چه صحبتی دارید؟

گروهی که آقای اولیایی می‌گوید را تائید می‌کنم. مطمئن باشید پرده‌ها کنار خواهد رفت و حتی قبل از فصل در یک مصاحبه مفصل خطاب به محمود گودرزی اشاره کردم که شیطنت‌هایی در استقلال وجود دارد که از زمان قلعه نویی آغاز شد و بعد به مظلومی سرایت کرده و امروز هم حول و حوش منصوریان می‌چرخد. این شیطنت‌ها ناشی از ناپختگی است و عده‌ای که هنوز تجربه کافی برای حضور در استقلال را ندارند در حال لطمه زدن به این باشگاه و تیم هستند. به نظر من عقلای قوم باید دست به دست هم بدهند تا استقلال از دست افکار مریض نجات پیدا کند. ما بازیکنان زیادی داریم که می‌توانند مربی استقلال در سالهای آینده شوند ولی آنها هنوز فرصت دارند.

* صحبت خاصی ندارید؟

من فقط از هیات مدیره می‌خواهم منصوریان حمایت شود و حتی اگر انتقادی از او دارند در جلسات با او عنوان کنند ما باید حداقل یک سال به منصوریان فرصت دهیم و از او حمایت کنیم و مطمئن باشید هم هواداران و هم همه مدیران سابق پشتیبان سرمربی کنونی استقلال خواهند بود.