جام شاهد به‌عنوان معتبرترین تورنمنت کشتی دنیا از فردا و در مجموعه ورزشی آزادی تهران آغاز می‌شود.

رقابت‌های بین‌المللی کشتی آزاد و فرنگی جام شاهد با حضور 11 کشور دنیا و تیم‌های ایران (در هر رشته تا 4 تیم) روزهای پنجشنبه و جمعه هفته جاری در خانه کشتی شماره 2 مجموعه ورزشی آزادی تهران به صورت تیم به تیم برگزار می‌شود.

برای نخستین بار در این رقابت‌ها در مجموع 27 تیم شامل 14 تیم در کشتی آزاد و 13 تیم در رشته کشتی فرنگی حاضر می‌شوند که در نوع خود در برگزاری مسابقات تیم به تیم در جهان یک رکورد محسوب می‌شود. تیم‌های حاضر در این رقابت‌ها که از سوی اتحادیه جهانی بعنوان یکی از بهترین تورنمنت‌های رشته جوانان در جهان شناخته شده است، به تفکیک رشته به شرح زیر است:

کشتی آزاد:

اوکراین، تاجیکستان، بلاروس، قرقیزستان، روسیه، کالینگراد روسیه، بلغارستان، ارمنستان، پاکستان، لبنان

کشتی فرنگی:

اوکراین، ترکمنستان، تاجیکستان، قرقیزستان، روسیه، کالینگراد روسیه، مجارستان، بلغارستان، ارمنستان

تیم‌های ایران نیز در قالب تیم‌های A- B- C و تیم توسعه که شامل کشتی‌گیران برتر گروه ج مسابقات قهرمانی کشور می‌باشد در این رقابت‌ها شرکت می‌کنند.

همچنین با توجه به اعلام اینکه اتحادیه جهانی کشتی این مسابقات را بعنوان یکی از معتبرترین تورنمنت‌های بین‌المللی نیا اعلام کرده است در این مسابقات توسط توسط افسران آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ، از نفرات حاضر در این مسابقات تست دوپینگ گرفته می‌شود. هجران شریف‌اُف، داور المپیکی از آذربایجان نیز بعنوان نماینده اتحادیه جهانی در این رقابت‌ها حضور خواهد داشت.

* برنامه این رقابت‌ها به شرح زیر است:

چهارشنبه 5 آبان ماه:

ساعت 12: ثبت نام نهایی تیم‌ها
ساعت 15 تا 16:30: کلینیک داوران
ساعت 16:30 تا 17: جلسه سرپرست تیم‌ها
ساعت 17 تا 17:20: مراسم قرعه کشی
ساعت 17:20 تا 17:50: بررسی پزشکی
ساعت 18 تا 18:30: مراسم وزن کشی کلیه تیم‌های آزاد و فرنگی

پنجشنبه 6 آبان ماه:

ساعت 9 تا 14:30: مسابقات مقدماتی
ساعت 16 تا 16:15: مراسم افتتاحیه
ساعت 16:30 تا 21: ادامه مسابقات مقدماتی

جمعه 7 آبان ماه:

ساعت 10 تا 14:45: ادامه مسابقات مقدماتی
ساعت 15:45 تا 17:45: ادامه مسابقات مقدماتی
ساعت 17:45 تا 19: مسابقات رده بندی
ساعت 19 تا 20:10: مسابقات فینال

سال گذشته نیز این مسابقات روزهای 7 و 8 آبان ماه به صورت تیم به تیم در سالن شهدای هفتم تیر تهران برگزار شد که در کشتی آزاد تیم‌های روسیه، اوکراین و ایران B و در کشتی فرنگی تیم‌های قرقیزستان، گرجستان و ایران Aاول تا سوم شدند.

همچنین در رقابت‌های سال گذشته در رشته آزاد تیم‌های روسیه، اوکراین، بلاروس، گرجستان، آذربایجان، قرقیزستان و عراق و سه تیم از ایران و در رشته فرنگی نیز تیم‌های گرجستان، قرقیزستان، اوکراین، آذربایجان، ارمنستان و عراق به همراه سه تیم از ایران حضور داشتند.