درخشش مهدی رجب‌زاده در این هفته لیگ برتر باعث شد تا همه نگاه‌ها متوجه بازیکنان مسن لیگ شود.

در کنار درخشش رجب زاده ۳۸ ساله در این هفته، محسن کریمی جوان هم جزو ستاره‌های هفته یازدهم بود. با این وجود نگاهی به جدول بازیکنان برتر لیگ بر اساس نمرات گروه آنالیز نود نشان می دهد که پیدا کردن بازیکن جوان موفق کار ساده ای نیست. این در حالی است که به راحتی می توان یک تیم منتخب از بازیکنان بالای ۳۴ سال برگزید.

همین محسن کریمی به دلیل بازی های کمش هنوز وارد جدول رده بندی بازیکنان نشده است و احتمالا باید تا هفته هفدهم، هجدهم منتظر بماند که وارد این جدول شود.

برای پیدا کردن بازیکنان موفق جوان این فصل به سراغ جدول رده بندی بازیکنان رفتیم و بازیکنان زیر ۲۴ سال آن را هم براساس تاریخ تولد ثبت شده شان در سازمان لیگ را ملاک قرار دادیم.

جالب اینکه تنها یک بازیکن زیر ۲۴ سال در بین ۳۰ بازیکن برتر لیگ قرار دارد و برای تشکیل یک تیم ۱۱ نفره از بازیکنان زیر ۲۴ سال باید تا رده هشتادم بازیکنان پایین رفت.

این در حالی است که در بین ۳۰ بازیکن برتر ۵ بازیکن بالای ۳۴ سال و بیش از ۱۰ بازیکن بالای ۳۰ سال دیده می شود. این آمار نشان می دهد بازیکنان باتجربه فعلا از بازیکنان جوان موفق تر بوده اند.

به هر ترتیب اگر قرار باشد تیمی از ۱۱ بازیکن زیر ۲۴ سالی که حضور موفق و پررنگی در رقابتهای این فصل داشته باشند تشکیل دهیم تیم زیر را خواهیم داشت؛

دروازه‌بان

محمدرضا اخباری( تراکتورسازی)- ۲۳ سال و ۹ ماه

دروازه‌بان تیم امید که در آستانه ۲۴ سالگی قرار دارد در این فصل هم دروازه‌بان اول تراکتورسازی بوده و عملکرد خوبی از خود ارائه کرده است. بر اساس نمرات گروه آنالیز نود، اخباری بازیکن سی و پنجم لیگ است.

مدافعان

محمدحسین مرادمند( پدیده)- ۲۳ سال و ۵ ماه

مرادمند هم از حاضران در تیم امید بود. این مدافع این فصل هم حضور ثابتی در ترکیب پدیده دارد و بازیکن شصت و هشتم لیگ است.

پیام ملکیان( سیاه جامگان)- ۲۲ سال و ۱۱ ماه

این بازیکن چپ پا یکی از پدیده های این فصل بوده است. بازیکنی که در تست اول فصل سیاه جامگان شرکت کرد و یکی از بازیکنان بسیار خوب این تیم در این فصل بوده است. ملکیان دو بار هم گل زده است.

دانیال ماهینی( استقلال خوزستان)- ۲۳ سال و ۲ ماه

بازیکنی که فصل قبل در لیگ ایران چهره شد این فصل هم نشان داده یک مدافع راست آینده دار است. ماهینی در رده هفتاد و سوم بازیکنان لیگ برتر قرار دارد.

سعید آقایی( تراکتورسازی) - ۲۲ سال و ۱۰ ماه

آقایی و مهدی ترابی تنها ملی پوشان این فهرست‌اند. آقایی جوان در این فصل هم مانند فصل قبل به خوبی در ترکیب تراکتورسازی خودی نشان داده و پست دفاع چپ را از آن خود کرده است. او بازیکن پنجاه و نهم لیگ است.

هافبک‌ها

فرشید اسماعیلی( استقلال تهران)- ۲۲ سال و ۹ ماه

این بازیکن هم که یکی از اعضای تیم امید بود در این فصل به خوبی خود را در ترکیب استقلال جا انداخت. فرشید نشان داد که هافبک قابل اتکایی است و هم اکنون بازیکن سی و هفتم لیگ است.

زبیر نیک‌نفس( صنعت نفت آبادان)- ۲۳ سال و ۸ ماه

نیک‌نفس هم از بازیکنانی بود که در بازگشت صنعت نفت به لیگ برتر عملکرد بسیار خوبی داشته است. این هافبک جوان هم اکنون در رده سی و هشتم بازیکنان لیگ دیده می شود.

علیرضا نقی زاده( گسترش فولاد)- ۲۳ سال و ۹ ماه

نقی زاده که این هفته در بازی با استقلال اولین گل فصلش را زد عملکرد خوبی در خط میانی گسترش ارائه داده است. او هم یکی از هافبک های تیم امید بود و هم اکنون در جدول بازیکنان لیگ در رده شصت و چهارم قرار دارد.

سیامک نعمتی( پیکان)- ۲۲ سال و ۸ ماه

نعمتی یکی دیگر از بازیکنان پیکان است که در این فصل خوب کار کرده است. نعمتی یک گل هم زده و در رده ۷۱ بازیکنان برتر دیده می شود.

رضا شربتی( سیاه‌جامگان) ۲۱ سال و ۱۰ ماه

شربتی در این دو فصل حضوری ثابت در خط میانی سیاه‌جامگان داشته و جزو خوبهای این تیم بوده است. شربتی در رده ۷۳ بازیکنان لیگ دیده می شود.

مهاجمان

مرتضی آقاخان( پیکان)- ۲۳ سال و ۹ ماه

این مهاجم جوان یکی از بازیکنان موفق پیکان در این فصل بوده که با بازیهای خوبش آرش برهانی را نیمکت نشین کرد. آقاخان تا اینجای کار ۳ گل زده و بازیکن شصت و سوم لیگ است.

مهدی ترابی( سایپا)- ۲۲ سال و ۳ ماه

در بین بازیکنان زیر ۲۴ سال لیگ مهدی ترابی بهترین عملکرد را دارد و با نمره ۲،۵۹ در رده ششم بازیکنان برتر لیگ دیده می شود. او این فصل ۴ گل زده است. این ملی پوش از ارکان تیم امید هم بود.