این روزها قیمت دلار به شکل چشمگیری افزایش پیدا کرده است. تحلیلگران، عوامل گوناگونی را به عنوان دلیل این اتفاق مطرح می‌کنند، اما از هر مسیری که برویم، بالاخره رد پایی از ترامپ هم می‌بینیم!

این روزها قیمت دلار به شکل چشمگیری افزایش پیدا کرده است. تحلیلگران، عوامل گوناگونی را به عنوان دلیل این اتفاق مطرح می‌کنند، اما از هر مسیری که برویم، بالاخره رد پایی از ترامپ هم می‌بینیم! از قرار معلوم انتخاب غیرمنتظره او به عنوان رییس‌جمهور آمریکا نقش زیادی در افزایش قیمت ارز در ایران داشته و باعث شده دلار چیزی حدود 500تومان گران‌تر شود. مسلما تغییر قیمت ارز تاثیر زیادی بر معادلات حوزه‌های گوناگون دارد. در فوتبال هم این موضوع عمدتا به ضرر تیم‌هایی است که بازیکنان خارجی بیشتری در اختیار دارند. برای مثال زدن در این مورد، بهتر است پرسپولیس را انتخاب کنیم؛ چرا که در این مدت حرف و حدیث‌های زیادی در مورد بازیکنان خارجی این تیم وجود داشته است. شواهد و قرائن نشان می‌دهد بازیکنان خارجی سرخپوشان با دستمزدهایی در این حدود به پرسپولیس پیوسته‌اند: پریموف 250هزار دلار، یانسکی 265هزار دلار، گولچ 200هزار دلار و رادوشوویچ 100هزار دلار. مجموع این اعداد، می‌شود 815هزار دلار. در زمان عقد قرارداد با این بازیکنان، دلار چیزی حدود 3400تومان بوده که جمع دستمزد آنها را حدود دو میلیارد و 770میلیون تومان می‌کرده، اما با عبور قیمت دلار از مرز 3900تومان، این رقم در حال حاضر به حدود سه میلیارد و 180میلیون تومان افزایش پیدا کرده است. یعنی همین یک قلم نوسانات ارزی، چیزی حدود 410میلیون تومان به پرسپولیس ضربه زده است!

شیوه عقد قرارداد

در گذشته قرارداد همه بازیکنان خارجی به دلار بسته می‌شد، اما با نوسانات بازار ارز در اوایل دهه90، برخی باشگاه‌ها به سمت امضای قرارداد ریالی با بازیکنان خارجی رفتند. این رویه اما همه‌گیر نیست و همچنان بسیاری از قراردادها در فوتبال ایران دلاری بسته می‌شود. به علاوه در اغلب موارد آن نسخه از قرارداد که نزد بازیکن خارجی می‌ماند و مبنای عمل او قرار می‌گیرد حاوی دستمزد دلاری توافق شده بین طرفین است. تازه نباید فراموش کنیم افزایش قیمت ارز باعث بالا رفتن عدد بدهی باشگاه‌ها به مربیان و بازیکنان قدیمی هم که به فیفا شکایت کرده‌اند می‌شود. با این شرح و تفاسیر، باید دید اصلا جذب بازیکن خارجی به صلاح هست و می‌تواند مقرون به صرفه باشد یا نه. تازه بد نیست بدانید دو بازیکن اوکراینی پرسپولیس با این تیم قرارداد دو ساله دارند و برای فصل بعد، رقم فعلی دستمزد کمی هم افزایش پیدا خواهد کرد!

اوکراینی‌ها ماندگار هستند

این اواخر با مسجل شدن کیفیت فنی نازل دو بازیکن اوکراینی پرسپولیس، شایعه شده بود در پی یک توافق دو طرفه به زودی قرارداد یانسکی و پریموف فسخ خواهد شد. با این وجود اخیرا نشانه‌ای جدی از ماندگاری این دو بازیکن در پرسپولیس دیده شده. موضوع این است که یانسکی و پریموف که تا به حال در هتل زندگی می‌کردند، اخیرا آپارتمان‌های‌شان را از باشگاه پرسپولیس تحویل گرفته‌اند و از حالا به بعد قرار است در منزل شخصی ساکن شوند. به این ترتیب آن دسته از هوادارانی که نسبت به جدایی این دو بازیکن و جایگزینی آنها با مهره‌های باکیفیت‌تر امیدوار بودند، زیاد نباید به خودشان وعده‌های زیبا بدهند!

یک ضربه دیگر

افزایش مخارج بازیکنان خارجی البته تنها ضربه دونالد ترامپ به پرسپولیس نیست، چرا که پیش‌تر و بلافاصله بعد از انتخاب او به ریاست‌جمهوری آمریکا اعلام شد سفر پرسپولیسی‌ها به ینگه دنیا برای برگزاری اردو لغو شده است! ظاهرا قرار بوده سرخ‌ها در ژانویه مسافر آمریکا باشند که خب با انتخاب ترامپ همه چیز رفت روی هوا!