به اعتقاد یک تحلیل‌گر آمریکایی اگر تا پیش از 9 جولای توافق حاصل می‌شد در واقع اعلام رسمی تسلیم در مقابل ایران بود

به گزارش مثلث آنلاین، باوجودی که قرار است ایران و غرب تا ضرب‌الاجل 9 جولای به توافق دست پیدا کنند، اما تغییر مواضع یا به تعبیر وزیر خارجه کشورمان، تغییر اسب در مسیر، مانع از حصول توافق شد. اقدامی که اگرچه با ناراحتی شدید مذاکره کنندگان ایرانی همراه بود، با این حال آنها آماده بودند تا در مقابل هر سناریویی ایستادگی کنند. حالا یک تحلیلگر آمریکایی از علت رفتار آمریکا در واپسین روز‌های منتهی به 9 جولای پرده برداشته است.

«فلنت لورت» مدرس روابط بین‌الملل در دانشگاه ایالتی «پنسیلوانیا» و مدیر پروژه ایران در بنیاد «آمریکای نو» معتقد است که توافق تا پیش از 9 جولای تبعات سنگین سیاسی برای آمریکا و اوباما داشت.

آنطور که مشخص شده است، جان کری بعد از یک کنفرانس ویدئویی با باراک اوباما شرایط مذاکره را تغییر داده و در نهایت منجر شد تا توافق نتوانست تا پیش از 9 جولای به کنگره ارسال شود. اولین ضرب‌الاجل مذاکرات این دور در 30 ژوئن و دومین ضرب الاجل 7 جولای بود. اگر تا آن تاریخ توافق حاصل می‌شد متن این توافق تا پیش از 9 جولای می‌توانست به کنگره ارسال شود و کنگره آن را ظرف 30 روز برسی کند. اما حالا این فرصت با توجه به تعطیلی یک ماهه کنگره آمریکا به شصت روز افزایش یافت.

مذاکره کنندگان ایرانی از همان ابتدا و پس از توافق لوزان معتقد بودند که هیچ ضرب‌الاجلی برای آنها مفهوم ندارد و برای ایران تنها یک «توافق خوب» است که می‌تواند راضی کننده باشد.

اما اعلت این تاخیر عمدی به اعتقاد «فلنت لورت» این است که «آمریکا اگر قبل از ۹ جولای با ایران توافق می کرد با عواقب سیاسی خطرناکی در داخل آمریکا مواجه می شد»

به گزارش مرکز مطالعات ایران و آمریکا، لورت ادامه می‌دهد: «آمریکا مجبور بود برای اینکه بتواند به توافق هسته ای با ایران دست پیدا کند، مواضعی را که اتخاذ کرده بود تعدیل کند اما اگر آمریکا قبل از ضرب الاجل ۹ جولای کنگره از مواضع خود عقب نشینی می کرد، با عواقب سیاسی خطرناکی در داخل آمریکا مواجه بود. اگر دولت اوباما قبل از این مهلت با ایران توافق می کرد شواهد به سمتی می رفت که منتقدان به اهداف خود نزدیک می شدند که آمریکا برای توافق با ایران مشتاق است زیرا قبل از مهلت ۹ جولای با ایران توافق کرده است و به مواضعی که آشکارا اعلام کرده پایبند نبوده است و در مقابل ایران تسلیم شده است.»

*توافق قبل از ۹ جولای هزینه سنگینی برای آمریکا به همراه داشت

وی با اشار به این موارد تأکید کرد: بنابراین دولت آمریکا به این نتیجه رسید که اگر قبل از ۹ جولای توافق کند باید هزینه سنگینی بپردازد. به همین منظور در ویدئو کنفراسی که بین دولت اوباما و کری صورت گرفت، تصمیم گرفته شد در ضرب الاجل تعیین شده توافقی اعلام نشود.

*حال که مهلت کنگره گذشته آمریکا می تواند تئاتر سیاسی خود را در مذاکرات عملی کند

لورت با توجه به اینکه مهلت ۹ جولای کنگره گذشته است، تصریح کرد: حال که از مهلت ۹ جولای رد شدیم، اوباما تا حدودی با خود برآورد می کند که می تواند تا حدی مواضع آمریکا را به شیوه ای که بتوان به توافق با ایران برسید، تعدیل کند. بعد از آن خواهد گفت که ببینید ما تا چه اندازه در مذاکرات سخت بودیم، ما عجله نکردیم تا در مهلت ۹ جولای با ایران توافق کنیم و چون ما در مذاکرات سخت بودیم، ایران و روسیه منطقی عمل کردند. این در واقع تئاتر سیاسی دولت اوباما است که در آن دولت اوباما می گوید که این روسیه و چین و نه آمریکا بودند که برای رسیدن به توافق مواضع خود را تغییر دادند. مسئله ای که نمی دانیم این است که آیا دو سه روز آینده برای آمریکا به منظور اجرای این تئاتر سیاسی کافی است یا اینکه آمریکا به مدت زمان طولانی تری برای بازی این تئاتر سیاسی نیاز دارد. از آنجایی که من یکی از آنهایی هستم که معتقدم توافق هسته ای به نفع آمریکا است، امیدوارم که دولت اوباما چنین بازی سیاسی را اجرا نکند.

*گروه ۱+۵ درباره قطعنامه های شورای امنیت بایکدیگر اجماع ندارند

لورت در پاسخ به این سوال که آیا گروه ۱+۵ با یکدیگر در خصوص موضوعات باقیمانده در مذاکرات اتحاد دارند، گفت: من معتقدم که گروه ۱+۵ درباره قطعنامه های شورای امنیت با یکدیگر اجماع ندارند. مواضع چین و روسیه درباره قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل بسیار با مواضع ایران یکسان است و مواضع این دو کشور با فرانسه، انگلیس و آمریکا در این زمینه متفاوت است.

*فرانسه و آمریکا و انگلیس می خواهند یک موضع واحد هماهنگ درباره قطعنامه های شورای امنیت اتخاذ کنند

این تحلیلگر آمریکایی ادامه داد: آنچه که من شنیده ام این است که آمریکا، فرانسه و انگلیس در تلاش هستند یک موضع کاملاً هماهنگ در این خصوص ارائه کنند.

*رسیدن به توافق هسته ای به انعطاف پذیری آمریکا بستگی دارد

وی در خصوص احتمال حصول توافق ایران و ۱+۵ گفت: رسیدن به توافق جامع هسته ای تا روز دوشنبه نه تنها بستگی به آمریکا بلکه در اصل کاخ سفید دارد که به مذاکره کنندگان آمریکایی اجازه دهد در خصوص مواضع آمریکا در مذاکرات هسته ای انعطاف داشته باشند تا بتوانند به یک توافق هسته ای با ایران دست پیدا کنند. فکر می کنم در این شرایط رسیدن به توافق هسته ای با ایران در یکی دو روز آینده امکانپذیر باشد. اما مطمئن نیستم که کاخ سفید آمادگی اشته باشد که چنین اجازه ای را به تیم مذاکره کننده آمریکا بدهد.

به اعتقاد این تحلیلگر آمریکا قصد دارد تا ایران را وادار کند تفسیرش از تفاهم نامه لوزان را بپذیرد. او می‌گوید:‌مریکا تمام تلاش خود را به کار گرفته است که ایران را وادار کند که تفسیر آمریکا از تفاهم لوزان را بپذیرد. بخش هایی بود که دو طرف در تفاهم لوزان در خصوص آن با یکدیگر توافق داشتند و بحث هایی وجود داشت که اختلافاتی درباره آن وجود داشت و مذاکره درباره آن همچنان ادامه دارد و تصمیم گرفته شد چیزی درباره آن منتشر نشود اما آن بخش ها منتشر شد و آمریکا مجبور شد به صورت آشکارا درباره موارد اختلافی مذاکرات مواضع خود را اعلام کند.

*اگر توافق نهایی حاصل شود، تمام جزئیات آن منتشر خواهد شد

لورت اینگونه ادامه داد: اگر توافق نهایی بین ایران و ۱+۵ حاصل شود، جزئیات توافق به صورت کامل منتشر می شود. از آنجایی که کنگره باید متن توافق نهایی ایران و ۱+۵ را مورد بازبینی قرار دهد، بنابراین غیرممکن است که بتواند بخش هایی از توافق را منتشر نکند.