اگر مالکیت سهام باشگاه صبای قم متعلق به وزارت کشور یا استانداری قم باشد دولتی است.

رئیس سازمان خصوصی سازی گفت:اگر مالکیت سهام باشگاه صبای قم متعلق به وزارت کشور یا استانداری قم باشد دولتی است و اگر مزایده ای برگزار کرده اند و کسی نیامده خدا خواسته که این طور شده والا اگر سهام را می فروختند دچار دردسر می شدند.


میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی تاکید کرد: به لحاظ قانونی سازمان خصوصی سازی موظف نیست پستوی دستگاه های اجرایی را بگردد و ببیند شرکت یا باشگاه دولتی دارند یا خیر؟

وی گفت: از نظر قانونی فقط دو باشگاه پرسپولیس و استقلال در فهرست واگذاری اصل 44 قرار دارد اما ما از دستگاه ها سوال کرده ایم که اگر در زیرمجموعه خودشان باشگاهی دارند که متعلق به دولت و مشمول اصل 44 است آن را معرفی کنند.

پوری حسینی افزود: تا امروز این اتفاق نیفتاده اما برخی اسم ها مثل نفت تهران ، نفت آبادان یا نفت مسجد سلیمان خیلی شبیه دولتی هاست، اما سندی نداریم که بگوییم دولتی هستند.

وی گفت: اخیراً عزیزانی اظهارنظر کرده اند که سهام صبای قم متعلق به استانداری است و من نمی دانم این اظهارنظر چقدر دقیق است.

رئیس سازمان خصوصی سازی و معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: به همین خاطر از وزارت کشور استعلام کرده ایم که اگر سهام باشگاه صبای قم متعلق به استانداری باشد، این دولتی محسوب می شود، اما چون سندی جز مصاحبه شخصی که در این باشگاه سمتی دارد نداریم، نمی توانیم فعلاً اظهار نظری در این باره کنیم.

وی گفت: فعلاً آنچه برای ما درباره واگذاری محرز است، استقلال و پرسپولیس است و مستندی نداریم که باشگاه دیگری متعلق به دولت باشد.

پوری حسینی افزود: در جاهای دیگری که احساس کنیم چنین مواردی باشد سؤال می کنیم که اگر پیدا کردیم آنها را نیز مثل استقلال و پرسپولیس واگذار خواهیم کرد.

رئیس سازمان خصوصی سازی و معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: ممکن است سهام باشگاه صبای قم متعلق به بخش خصوصی یا یک نهاد عمومی غیردولتی باشد که تولیت آنرا به استانداری سپرده و گفته استاندار نماینده من است و می تواند از طرف من در مجمع شرکت کند که در این صورت ربطی به ما ندارد.

وی گفت: ما با مالکیت کار داریم نه مدیریت و اگر مالکیت سهام باشگاه متعلق به دولت، وزارت کشور و یا استانداری قم باشد دولتی محسوب می شود.

پوری حسینی افزود: اگر مالکیت برای دولت نباشد ما هیچ دخالتی نخواهیم کرد.

رئیس سازمان خصوصی سازی و معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: بعد از این مصاحبه به وزارت کشور و استانداری قم نامه زدیم که امیدواریم دریافت کرده باشند و خواهش کردیم ما را از ابهام در بیاورند.

وی گفت: امیدواریم در این باشگاه سهم دولتی پیدا نکنیم و مالکیت مال غیردولتیها باشد و لو اینکه دولتیها برای اداره آنها نوعی وکیل غیردولتی ها باشند.

***واگذاری سرخابی ها برای ما تکلیف قانونی است***

رئیس سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه دو باشگاه استقلال و پرسپولیس حدود هشت سال پیش در فهرست واگذاری سازمان خصوصی سازی قرار گرفت گفت: واگذاری سرخابی ها برای ما یک تکلیف قانونی است.

میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی گفت: دوستانی که در سازمان خصوصی سازی هستند، می گویند تا شروع دولت یازدهم عزمی برای واگذاری این دو باشگاه وجود نداشت.


وی افزود: از وقتی هم که این عزم ایجاد شد، برای قیمت گذاری گرفتاری های زیادی داشتیم و دست آخر نتوانستیم قیمت سهام آنها را قیمت گذاری کنیم بلکه تنها برند آنها را قیمت گذاری کردیم.

رئیس سازمان خصوصی سازی و معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: مزایده اول و دوم با استقبال مواجه نشد اما با تسهیل مزایده سوم متقاضی آمد که آداب شرکت در مزایده را مراعات نکرد و سپرده را به وقت نداد.

وی افزود: در مزایده چهارم همه چیز خوب پیش رفت و در مورد باشگاه پرسپولیس شاهد بودیم که 42 میلیارد تومان یعنی 15 درصد بیش از قیمت پایه 290 میلیارد تومانی پیشنهاد ارائه شد.

پوری حسینی گفت: به دلایلی احراز اهلیت ازجانب هیئت واگذاری برای برندگان مزایده به لحاظ اسناد و مدارک محقق نشد و ما نتوانستیم برنده ای را اعلام کنیم.

وی افزود:‌ همان موقع هم گفتم که در فصل نقل و انتقالات یعنی در ماههای خرداد و تیر حق نداریم هیچ فرصتی را از این دو باشگاه بگیریم بنابر این دو ماه سکوت اختیار می کنیم تا وزارت ورزش و جوانان با خیال راحت به فکر بستن این دو تیم باشد.

رئیس سازمان خصوصی سازی و معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت:‌ البته هنوز هم فرصت نقل و انتقالات تمام نشده و هنوز لیگ شروع نشده و از انتهای هفته جاری این اتفاق می افتد که امیدواریم هر دو تیم با آمادگی کافی در لیگ جدید شرکت کنند.

وی افزود: الان ما هستیم و حکم واگذاری باشگاه های سرخابی که با شروع لیگ قاعدتاً به دنبال اجرای وظایف قانونی خود خواهیم بود.

پوری حسینی با بیان این که در این مدت از طرف دولت و مجلس عزمی برای خروج این دو تیم از فهرست واگذاری به ما ابلاغ نشده است گفت: بنابر این ما مجبور، موظف و مکلف هستیم که واگذاری سرخابی ها مطابق مقررات را پیگیری کنیم و این کار را با نهایت دقت و موازین قانونی انجام خواهیم داد.

وی افزود: البته بلافاصله پس از سوت اولین بازی لیگ جدید مزایده را برگزار نخواهیم کرد و قطعاً استعلام های لازم را انجام می دهیم و سپس هیئت واگذاری را در جریان قرار می دهیم و هر اقدام سازمان خصوصی سازی بدون تصویب هیئت واگذاری که در رأس آن وزرای اقتصاد و دارایی و دادگستری هستند انجام نمی شود.