آتوسا پورکاشیان با کسب سه امتیاز جایگاه صدر جدول رده‌بندی مسابقات قهرمانی آسیا را به خود اختصاص داد.

دور سوم مسابقات قهرمانی شطرنج آسیا، در حالی به پایان رسید که آتوسا پورکاشیان با کسب سه امتیاز جایگاه صدر جدول رده‌بندی مسابقات قهرمانی آسیا را به خود اختصاص داد.


پیروزی آتوسا پورکاشیان با مهره سفید بر استاد بین المللی روت پادمینی از هندوستان در میز یک بانوان مهمترین نتیجه این دور برای شطرنج بازان ایرانی بود. چه پادمینی که دومین ریتینگ را در بین شرکت کنندگان این مسابقه در اختیار داشت، در مصاحبه دور قبل خود گفته بود که برای کسب مقام اول به این مسابقات آمده است.

در این بازی که در شروع سیسلی شاخه نایدرف آغاز شد، آتوسا شاخه آرام فیل e2 محبوبش را بازی کرد به نظر می رسید که سیاه آمادگی کافی برای این شاخه داشت و کم کم وضع بهتری پیدا کرد.

بر روی میز دوم رعنا حکیمی فرد با مهره سفید با واردا آدینا از اندونزی بازی داشت، بازی در دفاع فرانسه آغاز شد رعنا شاخه تعویضی را انتخاب کرد اما حریف صاحب نام سعی خود را در پیچیده‌کردن بازی به کار برد. و در نهایت این بازیکن موفق شد از پیچیدگی‌های ایجاد شده بهره گرفته و بازی را به نفع خود خاتمه دهد.

در دیگر بازیهای مسابقات بانوان غزل حکیمی فرد با مهره سفید مقابل لی تین جی از چین باخت.

سارا سادات خادم الشریعه توانست قهرمان عراق ایمان الروفی را شکست دهد و میترا حجازی پور، چو روتونگ از چین را مغلوب ساخت، مینو عسگری زاده هم با خلود الزرعونی از امارات مساوی کرد و هانیه خلجی، بازیکن اماراتی مونا هرمودی را شکست داد.

به این ترتیب در پایان دور سوم آتوسا پورکاشیان و مدینا از اندونزی 3 امتیازی هستند و در دور چهارم با یکدیگر روبرو خواهند شد. هم اکنون سارا خادم و میترا حجازی پور و رعنا حکیمی فرد 2 امتیازی هستند.

در بخش آقایان؛

بر روی میز یک استاد بزرگ گانگولی از هندوستان استاد بزرگ جهانگیر وحیدف از ازبکستان را شکست داد تا به تنهایی با 3 امتیاز صدر نشین شود.

بر روی میز 4 نبرد خانگی استادان بزرگ پویا ایدنی و پوریا درینی هر چند در شروع تند و تیز هندی شاه انجام شد اما بازی برنده ای نداشت و طرفین در حرکت 37 به نتیجه تساوی رضایت دادند.

احسان قائم مقامی مقابل کنته گرونفلد بازی کرد، اما حریف شاخه های خیلی محکم را انتخاب کرد و راههای تلاش احسان را تا حدود زیادی مسدود کرد و بازی خیلی زود با نتیجه مساوی پایان یافت.

محمد امین طباطبایی قهرمان پاکستان استاد بین المللی محمود لدهی را شکست داد و پرهام مقصود لو استاد بین المللی صالح علی اکر صالح قهرمان همسایه دیگر ایران عراق را شکست داد.

دیگر نمایندگان ایران نتایج مطلوبی در این دور کسب نکردند.

در دور چهارم پویا ایدنی با مهره سیاه بازی مقابل ویدیت سانتوش از هندوستان بازی خواهد کرد و پوریا درینی باید با مهره سفید به مصاف دیگر نماینده هندوستان ساندیپان چاندا برود.