دیدار تیم‌های ایران و استرالیا از بعد حیثیتی دارای جایگاهی ویژه برای این دو رقیب است.

سالن 12 هزار نفری آزادی تهران امروز میزبان تیم های ایران و استرالیا ،مدعیان قدرتمند والیبال قاره کهن است،‌شاگردان اکبری برای راهیابی به مرحله نیمه‌نهایی باید از سد بازیکنان دیار کانگوروها عبور کنند.

دیدار تیم‌های ایران و استرالیا نه تنها از نظر امتیازی در این رقابت‌ها اهمیت دارد بلکه از بعد حیثیتی نیز دارای جایگاهی ویژه برای این دو رقیب است.
والیبال این کشورها در آسیا و جهان حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و حال تقابل مدعیان جهان در مرزهای آسیایی از سطح کیفی بالایی برخوردار است.
بازیکنان تیم‌های ملی ایران و استرالیا برای نشان دادن قدرت واقعی خود امروز در 2 طرف تور والیبال می‌ایستند و توپ می‌زنند.
پیش‌بینی می‌شود؛ چون نتیجه این دوره از مسابقات قهرمانی آسیا در جایگاه جهانی والیبال ایران و استرالیا تاثیری نخواهد گذاشت ، مسئولان فدراسیون والیبال دو کشور از ترکیب تیم ملی (ب) خود برای مصاف با حریفان آسیایی استفاده کنند، هیچ یک از والیبالیست‌های نگران نتیجه و باخت این بازی نیستند و ملی‌پوشان در بهترین شرایط روحی، تاکتیک‌های ارائه شده از سوی سکانداران خود را به نمایش می گذارند.
با توجه به برابر بودن شرایط دو تیم از نظر نیرو و نوع نگاه تاکنون شاگردان پیمان اکبری موفق‌تر از والیبالیست‌های دیار کانگوروها عمل کرده‌اند.
استرالیایی‌ها در این دوره از رقابت‌های قهرمانی مردان آسیا کارشان را در گروه B آغاز و پس از غلبه بر تیم‌های ترکمنستان و هند، در برابر تیم ملی قطر نخستین باخت را تجربه کردند و کار خود را در گروه F ادامه دادند.
آنان در این مرحله از مسابقات با تیم‌های ژاپن ، قطر و چین همگروه شدند.
با توجه به این‌که یک بار در مرحله مقدماتی به مصاف تیم ملی قطر رفته‌ بودند بدون انجام مسابقه یک باخت دیگر در کارنامه این تیم به ثبت رسید.
آن‌ها در این مرحله از رقابت‌ها پشت دیوار چین ماندند و از سد چشم بادامی‌های ژاپنی عبور کردند.
در نهایت استرالیا در پایان مسابقات مرحله یک چهارم نهایی تنها با یک برد و دو شکست موفق به کسب 3 امتیاز شد.
تیم ملی والیبال ایران در این دوره از مسابقات قهرمانی مردان آسیا در مرحله مقدماتی برابر تیم‌های کویت،‌ قزاقستان و چین‌تایپه به پیروزی دست رسید و در مرحله دوم در گروه H قرار گرفت.با توجه به این‌که شاگردان پیمان اکبری در آخرین بازی دور مقدماتی در مصاف با چین تایپه موفق به کسب نتیجه برد شده بودند طبق قانون کنفدراسیون والیبال آسیا این دیدار برای دومین بار تکرار نشد و همان نتیجه در کارنامه شاگردان اکبری ثبت شد.
والیبالیست‌های ایرانی در دیدار مقابل تایلند به برتری رسیدند اما در برابر تیم ملی کره جنوبی نخستین باخت خود را تجربه کردند و با کسب 6 امتیاز جایگاه دوم جدول رده بندی این گروه را به خود اختصاص دادند.
تیم ملی والیبال ایران تاکنون در 17 دوره برگزاری مسابقات قهرمانی مردان آسیا توانست با کسب 2 مدال طلا، یک عنوان نایب قهرمانی و یک مدال برنز جایگاه چهارم جدول رده‌بندی مدال‌آوران را به خود اختصاص دهد و استرالیایی‌ها نیز با یک مدال طلا، دو مقام نایب قهرمانی و یک عنوان سومی در جایگاه پنجم این جدول قرار دارند.
اگر پیش‌بینی درباره بازی با این نگاه انجام شود به طور حتم امروز حاضران در سالن 12 هزار نفری آزادی شاهد والیبال حساس و سنگینی خواهند بود مگر این‌که سیاست‌های کادر فنی به گونه‌ای دیگر باشد.
براساس رده بندی مسابقات قهرمانی آسیا برای مرحله یک هشتم نهایی تیم های اول هر گروه با تیم های چهارم و تیم های دوم هر گروه مقابل تیم سوم گروه دیگر مسابقه می دهند.
به این ترتیب که ضعیف ترین تیم گروه F ، ژاپن با کره جنوبی بازی می کند و تیم سوم استرالیا مقابل ایران که در گروه H دوم شده است، بازی می کند.