کارشناس داوری معتقد است از آنجایی که مدیران و مربیان فو‌تبا‌ل ما نتیجه‌گرا هستند فشار مضاعفی روی داوری است و این فشار بسیاری از حاشیه‌ها را در داوری به وجود می‌آورد.

کارشناس داوری معتقد است از آنجایی که مدیران و مربیان فو‌تبا‌ل ما نتیجه‌گرا هستند فشار مضاعفی روی داوری است و این فشار بسیاری از حاشیه‌ها را در داوری به وجود می‌آورد.

نادر جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با طرح این پرسش که برای داوری چه هزینه‌ای می‌شود که انتظار داوری توانمندی داشته باشیم، اظها‌رکرد: در این هفته‌های برگزار شده از لیگ پانزدهم، شانزده اتفاق خاص داوری رخ نداده است و این تعداد اشتباه کم حتی از استاندارد هم کمتر است ولی چون مدیران فو‌تبا‌ل نتیجه‌گرا هستند فشار مضاعفی را به داوری می‌آورند. آنها باید در این رابطه تفکراتشان را اصلاح کنند. به نظر من هزینه در داوری فو‌تبا‌ل یک نوع سرمایه‌گذاری است.

او ا‌دا‌مه‌ داد: اگر برای داوری نه هزینه‌ای انجام شود و نه وقت گذاشته شود طبیعی است که مشکلاتی در این زمینه داشته باشیم. ما باید مثل همه کشورها برای داوری هزینه کنیم. من مطمئن هستم که داوران ما این لیاقت شایستگی و توانمندی را دارند. به عنوان مثال در آسیا، فغانی فینال را قضاوت کرد و در گذشته هم امثال این اتفاقات برای داوران ما بوده است، پس ما شایستگی‌اش را داریم. خودمان کمتر بها می‌دهیم و از طرفی فشار مضاعفی به داوری وارد می‌کنیم. من از مدیران ارشد فو‌تبا‌ل خواهش می‌کنم که نگاه‌شان به داوری نگاه هزینه ای نباشد،‌ بلکه نگاهی سرمایه‌ای باشد مخصوصا هر چه در بخش آموزش و ارتباط با مدرسان خارجی سرمایه‌گذاری کنیم داوران توانمندی خواهیم داشت و داوران توانمند فوتبال را زیبا می‌کنند.

وی درباره سن بازنشستگی داوران و تست آمادگی جسمانی برای داورانی که سن 45 را گذرانده‌اند، گفت: این موضوع به صورت عموم نیست، درباره داوران نخبه‌ای است که در هر قاره توانایی این کار را دارند. فیفا با توجه به ظرفیت‌ها و داوران موجود در سطح دنیا به این نتیجه‌ رسیده که بیشتر از وجود داورانی که ستاره هستند، استفاده کند مشروط بر این که بتوانند تست آمادگی جسمانی را پاس کنند. به نظر من این کار خوبی است. البته در قاره آسیا نهایتا دو یا سه نفر این اتفاق می‌تواند برایشان بیافتد. این کار می‌تواند الگوی خوبی برای داوران جوان باشد، چرا که وقتی داوران سنشان بیشتر می‌شود داوری‌شان شکل مدیریتی می‌گیرد و جوانان می‌توانند از آنها درس بگیرند.

جعفری درباره داوری محسن قهرمانی در داربی اصفهان، اظها‌ر کرد: محسن قهرمانی یکی از داوران بسیار خوب و توانمند بوده و مشکلی که برای او پیش آمده مشکل خاصی هم نبود. در این صحبت‌ها و گفت‌و‌گوها ممکن است سوء تفاهم‌هایی هم به وجود آمده باشد. علاوه بر این در گذشته هم تعدادی از داوران به فو‌تبا‌ل برگشته‌اند و به نظرم اگر او حفظ شود برای جامعه فو‌تبا‌ل بهتر است.

وی تاکید کرد: قبول داریم که قهرمانی در ارتباطاتش اشتباه‌هایی داشته ولی من بارها ناظر او بوده‌ام و کارش را از نزدیک دیده‌ام. او داور بسیار توانمندی است، در نتیجه‌ من موافق نیستم که او را از دست بدهیم. ضمن این که من داربی اصفهان را کامل دیدم و نه تنها مشکل خاصی نداشت ،‌ بلکه قهرمانی به خوبی هم بازی را اداره کرد.

این کارشناس داوری درباره اختلافات کمیته‌ داوران و دپارتمان، تصریح کرد: در این که عنایت یکی از مدیران کارآمد و خوب است شکی نیست. او عقایدی دارد که در حال اجرای آنها است. مسلما اعضای کمیته‌ داوران ممکن است با این تفکر اختلاف سلیقه‌ای داشته باشند که این طبیعی است. کمیته‌ داوران کمیته‌ای است که برای تصمیم سازی است و اجرا با دپارتمان داوری است. عنایت هم در گذشته نشان داده که به خوبی می‌تواند از اجرای این کار بر بیاید. علاوه بر این دوستانی اعلام خستگی کرده‌اند یا از لحاظ سلیقه‌ای ممکن است اختلاف‌هایی داشته باشند که این هم طبیعی است. من طی نامه‌ای به اسدی و اصفهانیان اعلام کردم که ساختار کمیته‌ داوران را با توجه به تفکرات موجود بازسازی کنند چون کار دپارتمان و کمیته‌ داوران کاری تیمی است و در کار تیمی هم نباید جلوی هم ایستاد.

وی ا‌دا‌مه‌ داد: من یقین دارم که این اختلافات حل می‌شود و شرایط کاملا خوب خواهد شد، چرا که ویژگی رفتاری عنایت و اصفهانیان و سایر دوستان با گذشته کاملا متفاوت است. من به آینده کاملا امیدوار هستم کما این که‌ در گذشته عنایت با توجه به خط مشی که داشت داوران خوبی را به عرصه داوری ارائه داد و من فکر می‌کنم اگر دست عنایت باز باشد و اعتبارات خوب مالی داشته باشند موفق خواهد شد.