شانزدهمین دوره رقابت های دوومیدانی قهرمانی جهان از فردا در ورزشگاه ملی پکن در چین آغاز می شود.

شانزدهمین دوره رقابت های دوومیدانی قهرمانی جهان از فردا در ورزشگاه ملی پکن در چین آغاز می شود.


در این رقابت ها که در 47 ماده و در دو بخش مردان و زنان برگزار خواهد شد ، 1931 دوومیدانی کار از 207 کشور به مدت 9 روز به رقابت می پردازند.

تیم ملی دوومیدانی ایران در این دوره با 6 ملی پوش حاضر است.احسان حدادی، لیلا رجبی ، حسن تفتیان، رضا قاسمی ، محمدحسین ابارقی و محمدجعفر مرادی شرکت کنندگان ایران در این دوره هستند.

در تاریخ این رقابت ها که اولین دوره آن سال 1983 برگزار شد ، که تا کنون 95 کشور موفق به کسب مدال شده اند.

تیم آمریکا در مجموع با 138 مدال طلا ، 88 نقره و 75 برنز در صدر قرار دارد و روسیه با 53 مدال طلا ، 59 نقره و 54 برنز دوم و کنیا با 43 مدال طلا ، 37 نقره و 32 برنز سوم هستند.ایران با کسب تنها یک مدال برنز در رده مشترک 88 قرار گرفته است.تنها مدال ایران در تاریخ رقابت های جهانی را احسان حدادی پرتابگر دیسک سال 2011 در دائه گو کره جنوبی به دست آورد.

همچنین به لحاظ عملکرد انفرادی یوسین بولت دونده سرعت جامائیکایی با کسب 8 مدال طلا و 2 نقره برترین مدال آور در تاریخ رقابت ها است و کارل لوئیس ستاره سابق دو سرعت از آمریکا با 8 طلا ، یک نقره و یک برنز دوم و مایکل جانسون از آمریکا با 8 طلا سوم هستند.در بخش زنان آلیسون فلیکس از آمریکا با 8 طلا ، یک نقره و یک برنز از نظر مرغوبیت در صدر قرار دارد ولی مرلین اوتی از جامائیکا با 3 طلا 4 نقره و 7 برنز و در مجموع 14 مدال بیشترین مدال را در هر دو بخش (مردان و زنان) کسب کرده است.

اتحادیه بین المللی دوومیدانی - یاف - اعلام کرد دوره آتی رقابت های جهانی در سال 2017 در لندن برگزار خواهد شد و در سال های 2019 و 2021 به ترتیب دوحه قطر و یوگن آمریکا میزبانی رقابت ها را بر عهده دارند.