روز چهارشنبه فاش شد مجلس نمایندگان نیز ممکن است قبل از ضرب الاجل هفده سپتامبر در مورد توافق ایران رای گیری نکند.

فایننشال تایمز نوشت: مخالفان سرسخت توافق ایران در کنگره آمریکا در پی راههای جدیدی برای بی اثر کردن توافق و تشدید تحریم ها بر ضد ایران و نیز ادامه فشار بر دموکراتها در آستانه سال انتخاباتی اند.

روزنامه فایننشال تایمز در اینترنت امروز در گزارشی به قلم جئوف دایر و دمتری سواستوپولو در واشنگتن نوشت: با توجه به اینکه بعید است کنگره آمریکا بتواند مانع از اجرایی شدن توافق هسته ای ایران شود، مخالفان سعی دارند راههای جدیدی برای تشدید فشار بر دولت ایران یا بی اثر کردن کامل توافق پیدا کنند.
با تشدید تلاشها برای تنظیم یک طرح ثانویه در خصوص این توافق، چند تن از پروپا قرص ترین منتقدان در کنگره در حال تنظیم قانونی اند که راه را برای اعمال تحریم های جدید در مورد ایران، حتی در صورت لغو برخی از آنها به موجب توافق هسته ای، هموار می سازد.
در این پیشنهادها تحریم های جدید عمدتا با حمایت ایران از تروریسم مرتبط است اما از نظر برخی اعضاء جمهوری خواه کنگره هدف از این تحریم ها همچنین ادامه فشار سیاسی بر دموکراتها در آستانه سال انتخاباتی است.
مباحثات در مورد قانون جدید در حالی ادامه دارد که کاخ سفید آراء کافی برای حفظ توافق هسته ای در کنگره کسب کرده است. در واقع ممکن است در سنا آراء تعداد کافی از دموکراتها برای توسل به فیلیباستر(طولانی کردن بحث ها) در مورد قطعنامه منتقدان توافق وجود داشته باشد که در آن صورت باراک اوباما رئیس جمهور نیازی به استفاده از وتو ریاست جمهوری برای حفظ توافق نخواهد داشت.
روز چهارشنبه فاش شد مجلس نمایندگان نیز ممکن است قبل از ضرب الاجل هفده سپتامبر در مورد توافق ایران رای گیری نکند. برخی جمهوری خواهان مجلس نمایندگان می گویند که دوره شصت روزه بازنگری هرگز شروع نشد چون دولت توافقات محرمانه بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد بازرسی های هسته ای را به آنها تحویل نداده است. رهبران جمهوری خواه با توجه به بروز اختلاف در حزب شان روز چهارشنبه بحث رسمی درباره توافق را به تعویق انداختند.
مقامات رسمی آمریکا نگرانند هر قانون جدیدی یا ناقض توافق باشد یا سلاحی سیاسی به دست تندروهای ایران بدهد که نسبت به این توافق بد بین اند. همچنین چنین اقدامی ممکن است اتحاد میان کشورهای بزرگ مذاکره کننده درباره توافق ایران را بر هم بزند.
جرج پرکوویچ کارشناس هسته ای در بنیاد کارنگی در واشنگتن می گوید: برخی منتقدان در کنگره می خواهند این توافق به سرنوشت قانون مراقبتهای درمانی دچار شود و قصد دارند با تضعیف آن مشروعیتش را به چالش بکشند.
یکی از ایده های اصلی مورد بحث در کنگره اعمال تحریم های جدید در مورد سپاه پاسداران است، نیروی نظامی زبده که دارایی های اقتصادی قابل ملاحظه ای دارد. بن کاردین دموکرات برجسته کمیته روابط خارجی سنا و یکی از معدود دموکراتهای مخالف توافق از قانونی صحبت می کند که به موجب آن می توان تحریم های جدیدی بر ضد ایران به علت حمایت از سازمانهای تروریستی وضع کرد.
لیندسی گراهام سناتور کارولینای جنوبی و یکی از نامزدهای ریاست جمهوری از حزب جمهوری خواه از کنگره خواست بودجه آژانس بین المللی انرژی هسته ای را در صورت فاش نکردن آنچه «توافقات جانبدارانه سری» خواند،‌ قطع کند.
توافق هسته ای ایران انعکاس وسیعی در مبارزات انتخاباتی آمریکا دارد. نامزدهای جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری به طور یکپارچه از این توافق انتقاد کرده اند و فقط اختلافاتی جزئی در شیوه برخورد با ایران در صورت ورود به کاخ سفید دارند. هفده نامزد جمهوری خواه تصمیم دارند از توافق هسته ای برای حمله به هیلاری کلینتون در انتخابات استفاده کنند و برای این منظور به رای دهندگان یهودی که معتقدند این توافق تهدیدی برای آینده اسرائیل است و نیز محافظه کاران که می گویند اوباما نتوانسته است یک توافق کاملا قوی بدست آورد، متوسل می شوند.