دبیر کل فدراسیون والیبال گفت: از طریق مدیر برنامه‌های کواچ متوجه شدیم که وی تمایل به تغییر کادر فنی و دستیارانش دارد.

دبیر کل فدراسیون والیبال گفت: از طریق مدیر برنامه‌های کواچ متوجه شدیم که وی تمایل به تغییر کادر فنی و دستیارانش دارد.


محمود افشاردوست افزود: پس از مسابقات جام جهانی ژاپن، در صحبت‌هایی که با سرمربی تیم ملی والیبال ایران داشتم، وی از مجموعه همکارانش ناراضی بود اما چون صحبتها غیر رسمی بود، نتوانستم این اخبار را به اطلاع عموم برسانم.

دبیر کل فدراسیون والیبال افزود: هنوز با اسلوبودان کواچ به طور رسمی درباره دستیارانش صحبت نکرده‌ایم اما وی از طریق مدیر برنامه‌هایش اطلاع داده که می‌خواهد کار را با گروه جدید ادامه دهد.

با توجه به این که تیم ملی ایران به سرمربیگری کواچ در جام جهانی عملکرد قابل قبولی نداشت، مسئولان فدراسیون در پی راه حلی برای رفع مشکلات تیم ملی والیبال هستند.

علت تغییر ۳۶۰ درجه‌ای رفتار کواچ

اسلوبودان کواچ سرمربی تیم ملی والیبال کشورمان در چند روز اخیر نظرات جالب و جدیدی در خصوص نوع همکاریش با فدراسیون داشت و نوع تغییر رفتارش تا حدودی سوال برانگیز بود.

با توجه به اینکه تیم ملی والیبال ایران در جام جهانی نتوانست عملکرد قابل قبولی داشته باشد، موضع فدراسیونی‌ها نسبت به نوع همکاری با کواچ تغییر کرد و برای ادامه همکاری با وی شرط و شروط‌هایی گذاشتند.

مهمترین شرطی که فدراسیونی‌ها برای ادامه همکاری با بوبان گذاشتند این بود که دیگر نمی‌تواند با این دستیاران در کنار تیم ملی باشد و باید آن‌ها را تغییر دهد، اگر بخواهد با این گروه کارش را ادامه دهد باید از ایران برود.

کواچ با این پیشنهاد فدراسیون به شدت مخالف بود و رضایت خود را از عملکرد همکارانش نشان داد و به نوعی از آن‌ها دفاع کرد. وی در مصاحبه‌اش با یکی از خبرگزاری‌های خارجی اعلام کرده بود که فدراسیونی‌ها با همکارانش مشکل دارند.

حساسیت مساله تیم ملی و ورودش به المپیک تا حدی است که مسئولان فدراسیون والیبال در اقدامی غیر قابل پیش‌بینی و حرفه‌ای دست به تشکیل جلسات کارشناسانی و آسیب‌شناسی با گروه‌های مختلف از جمله رسانه‌ها، کارشناسان، مربیان و پیشکسوتان زدند و در این نشست‌ها عملکرد تیم به طور کلان به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.

در مجموع این جلسات، فدراسیونی‌ها در ابتدا به این نتیجه رسیدند که اگر کواچ بخواهد همچنان با این دستیاران کار را در والیبال ایران ادامه دهد، قرارداد همکاری با وی فسخ می شود و به دنبال گزینه جدیدی می‌روند.

شرط مقامات ارشد این فدراسیون به فسخ قرارداد با کواچ، باعث شد که سرمربی تیم ملی به فکر بازنگری برای تغییر دستیارانش بیافتد و از طریق مدیر برنامه‌هایش به مسئولان فدراسیون اطلاع داد که می‌خواهد با گروه جدیدی کار را در کنار تیم ملی ایران ادامه دهد و این گونه بود که یک چرخش ناگهانی در نظرات و رفتارش ایجاد کرد.

این تصمیم جدید فدراسیونی‌ها زمانی قوت گرفت که اخبار رایزنی مسئولان با گزینه‌های صاحب‌نام در محافل والیبال ایران و جهان برای جایگزینی کواچ شنیده شد و سکاندار تیم ملی متوجه شد که موضوع راهیابی به المپیک شوخی نیست و نمی‌تواند با دستیاران کم‌تجربه‌اش ادامه دهد و خودش نیز همراه آن‌ها باید چمندانش را بسته و از ایران رخت بربندد. همزمان با این خبر، شایعه ای دور و بر فدراسیون والیبال شنیده می شود که نشان می دهد یکی از گزینه های سرمربیگری تیم ملی با فدراسیون به توافق رسیده و این خبر علت اصلی تغییر نظر کواچ است.

یک احتمال دیگر هم وجود دارد. آن هم این است که کوتاه آمدن فدراسیون و وزارت برای تغییر سرپرست تیم ملی و باقی ماندن او، سبب شده که کواچ هم با تغییرات دیگر در کادر فنی موافقت کند.

داورزنی رییس فدراسیون والیبال زمان تغییرات در تیم ملی را روزهای پایان مهر اعلام کرد و باید دید در آن روزها چه خبری از مسئولان شنیده می شود.

برکناری کواچ یا ادامه کار با او اما به سبکی جدید؟