رقابت های لیگ برتر والیبال از امروز با حضور ۱۲ تیم آغاز می شود.

رقابت های لیگ برتر والیبال از امروز با حضور ۱۲ تیم آغاز می شود.


درحالی رقابت های والیبال باشگاه های برتر از امروز آغاز می شود که مربیان تیم های حاضر در این رقابت ها معتقدند 45 تا 50 روز برای آمادگی تیم شان کافی نبوده است چراکه ملی پوشان این تیم ها خیلی دیر به ترکیب تیم شان اضافه شده اند.

در رقابت های امسال تیم های آرمان اردکان، متین صالحین ورامین، شهرداری ارومیه، بانک سرمایه، جواهری گنبد، ثامن الحجج خراسان، کاله مازندران، گوهر کویر زاهدان، شهرداری تبریز، سایپا ، پیکان تهران ، آلومینیم المهدی هرمزگان با هم رقابت می کنند.

پیمان اکبری سرمربی پیکان می گوید: زمان کمی برای آماده سازی تیم داشتیم چرا که ملی پوشان خیلی دیر به ترکیب ما اضافه شدند بازیکنانی که روحیه خوبی هم نداشتند.

فرهاد قائمی ملی پوش عضو تیم پیکان می گوید: درست است که تیم ملی سال شلوغی را پشت سر می گذارد و بازیکنان برای حضور در چند تورنمنت سنگین بسیار خسته هستند اما باید توجه داشته باشیم اینها همه جزو زندگی و حضور در فضای ورزشی حرفه ای است.

منوچهر پورحسن رئیس سازمان لیگ فدراسیون والیبال هم می گوید: از پارسال با توجه به حضور تیم ملی والیبال در رقابت های انتخابی المپیک در اردیبهشت 95 برای لیگ 94 برنامه ریزی کرده بودیم و تیم ها از تاریخ آغاز رقابت ها اطلاع داشتند ضمن اینکه نباید فراموش کرد رقابت های انتخابی المپیک برای ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است بنابراین رقابت های لیگ باید تا اسفند پایان یابد تا تیم ملی بتواند خود را برای حضور در رقابت های انتخابی المپیک آماده کند.

لیگ برتر والیبال در فصل قبل با حضور 14 تیم برگزار شد و امسال نه تنها تیم ها به 12 تیم کاهش یافته است بلکه 6 تیم هم از سال پیش در این دوره از رقابت ها حضور ندارند.

پیمان اکبری سرمربی تیم پیکان می گوید: اینکه در یک سال تیمی هر چه در اختیار دارد را هزینه مادی و معنوی کند تا قهرمان شود و سال آینده هیچ اثری از آن در لیگ نباشد وجهه خوبی در والیبال ندارد و نه تنها به والیبال کمک نمی کند بلکه لیگ را هم تضعیف کرده به برنامه ریزی تیم ها خدشه وارد می کند. اکبری معتقد است باید تضمینی قطعی از تیم ها گرفته شود تا حداقل چند سالی در رقابت های لیگ حضور مستمر داشته باشند.

منوچهر پورحسن رئیس سازمان لیگ فدراسیون والیبال در این باره می گوید: نمی توانیم هیچ تیمی را برای حضور در رقابت های لیگ اجبار کنیم البته تضمین هایی وجود دارد که تیم ها حداقل یک لیگ را تا پایان حضور داشته باشند اما نمی توان اقدامی برای حضور مستمر یک تیم در لیگ صورت داد. رئیس سازمان لیگ فدراسیون والیبال می گوید: فدراسیون ترجیح می دهد تیم های در رقابت ها حاضر باشند که هویت داشته باشند.

تفاوت دیگر این دوره از رقابت های لیگ برتر والیبال این است که امسال برخلاف پارسال رقابت ها در مرحله مقدماتی بصورت دوره ای و در یک گروه برگزار می شود. محمد ترکاشوند سرمربی متین صالحین ورامین معتقد است بهتر بود رقابت ها بصورت رفت و برگشت برگزار می شد چرا که با این روش هیجان زیادی به علاقه مندان به والیبال منتقل و رقابت ها گرمتر پیگیری می شد ما به نظر سازمان لیگ و جمع مربیان احترام می گذاریم.

اما پورحسن معتقد است برگزاری رقابت ها در 2 گروه موجب می شود عیار اصلی تیم ها تا زمان مرحله پلی آف مشخص نشود. رئیس سازمان لیگ فدراسیون والیبال معتقد است پارسال به اجبار و به علت تعداد زیاد تیم ها لیگ در 2 گروه برگزار شود اما امسال تعداد تیم ها به 12 تیم کاهش یافته است و براحتی با قرار دادن تیم ها در یک گروه در مرحله مقدماتی همه تیم ها با هم مسابقه خواهند داد و عیارشان مشخص خواهد شد.

سازمان لیگ فدراسیون والیبال در رقابت های والیبال باشگاه های برتر تصمیم گرفته است از سیستم امتیازدهی و رده بندی فدراسیون جهانی استفاده کند یعنی تعداد پیروزی بیشتر ملاک و معیار رده بندی تیم ها خواهد بود.

مصطفی کارخانه سرمربی بانک سرمایه می گوید: والیبال ایران با این سیستم غریبه نیست چراکه ملی پوشان در رقابت های بین المللی این روش را تجربه کرده اند ما هم باید در قالب این سیستم لیگ را شکل دهیم این روش به نفع والیبال ملی خواهد بود.

از نکات قابل توجه این دوره رقابت های لیگ برتر والیبال می توان به میزان قرارداد بازیکنان اشاره کرد از اعداد و ارقام قرارداد ها اینطور به نظر می رسد که فوتبال دیگر تنها رشته ورزشی نیست که در آن قراردادهای میلیاردی دیده می شود.

پورحسن می گوید قرارداد بازیکنان ملی پوش بسته به پست بازی مبلغی میان 700 میلیون تومان تا یک میلیارد و 200 میلیون تومان است البته قرارداد 50 میلیون تومانی هم به فدراسیون والیبال رسیده است.

با همه این تغییر و تحولات، رقابت های لیگ برتر والیبال از امروز آغاز می شود رقابت هایی که به علت انتخابی المپیک در اردیبهشت 95 باید تا اسفند به پایان برسد، امید که این تغییر و تحولات به تقویت تیم ملی و راهیابی ملی پوشان به المپیک منجر شود.