هفته نامه مثلث :در فاصله تقریبا سه‌ماهه تا برگزاری مهم‌ترین مجمع ورزشی کشورمان، نامزدهای احتمالی به‌طور نامحسوس یارکشی خود را آغاز کرده‌اند.

هفته نامه مثلث ، گروه ورزش ؛ کمی ‌زود است که درباره انتخابات فدراسیون فوتبال قاطعانه داوری کنیم. اما در فاصله تقریبا سه‌ماهه تا برگزاری مهم‌ترین مجمع ورزشی کشورمان، نامزدهای احتمالی به‌طور نامحسوس یارکشی خود را آغاز کرده‌اند. انتخابات فدراسیون فوتبال در دوره‌های گذشته نشان داده که اعضای مجمع توان غافلگیری وزارت ورزش را هم دارند. اعضایی که درباره رای‌شان حتی در فاصله سه‌روز مانده به انتخابات نیز نمی‌توان گمانه‌زنی کرد، چه برسد به فاصله سه ماهه. با این حال آخرین آرایش انتخاباتی نشان می‌دهد که اسفندماه غیرمنتظره‌ای برای فوتبال رقم خواهد خورد. به این نام‌ها دقت کنید؛ علی کفاشیان، محمد دادکان، علیرضا اسدی، عزیزالله محمدی، محمود اسلامیان، نصرالله سجادی، عزیزی‌خادم‌ و عابدینی. همین ارنج کفایت می‌کند تا انتخابات اسفندماه را یکی از پیچیده‌ترین انتخابات تاریخ فوتبال ایران بدانیم اما چه کسی است که نداند برخی از این گزینه‌ها بیش از آنکه نامزد انتخابات شوند شاید به نفع دیگری کنار بروند ‌یا اساسا نتوانند شرایط حضور در انتخابات را به دست آورند. در این بین موضع‌گیری احتمالی وزارت ورزش نیز به پیچیده‌تر شدن تکلیف انتخابات فوتبال دامن خواهد زد. اگر‌چه وزارت ورزش همواره مدعی بوده که به‌طور مستقیم در انتخابات اعمال نفوذ نخواهد کرد، با این حال برخی معتقدند وزارت ورزش به سمت گزینه‌ای خواهد رفت که اولا تابع‌ تصمیمات وزیر باشد و مهم‌تر آنکه در کنار زدن کی روش از تیم‌ملی از هیچ تلاشی دریغ نکند.
اما کدام یک از این نفرات رسما عنوان کرده‌اند که وارد انتخابات خواهند شد؟ علی کفاشیان نفر اول بود. او چندی پیش در مصاحبه با خبرگزاری‌ها تاکید کرد که با قدرت وارد انتخابات اسفندماه خواهد شد. حرف‌های کفاشیان اما به نوعی رجزخوانی برای رقبایش بود: «من با قدرت در انتخابات شرکت می‌کنم و اگر اعضای مجمع به من رای اعتماد بدهند همچنان در خدمت فوتبال خواهم بود. این روزها نام‌های مختلفی مطرح می‌شود. بعضی دوستان هم خودشان اعلام آمادگی کرده‌اند که وارد صحنه رقابت می‌شوند. باید بگویم من هنوز رقیبی ندارم. البته باید ثبت‌نام از نامزدها آغاز شود و آن وقت ببینم چه کسانی وارد صحنه انتخابات می‌شوند. زمانش که برسد درباره رقیبانم اظهارنظر می‌کنم.» اما رقیبانی که علی کفاشیان از آنها نام نمی‌برد چه کسانی هستند؟ یکی از آنها محمود اسلامیان است. مدیر کم‌حرف اصفهانی که رابطه صمیمانه‌ای با اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور دارد. اصلا به‌ توصیه همین دوست قدیمی‌اش بود که به فدراسیون فوتبال ملحق شد و پست نایب رئیسی فدراسیون فوتبال را پذیرفت.
کفاشیان درباره شانس بالای محمود اسلامیان برای رئیس شدن در فدراسیون فوتبال‌ گفت: «بنده با اسلامیان رفیقم تا رقیب. من خودم خواستم‌ ایشان به فدراسیون بیاید تا به‌عنوان نایب رئیس اول از کمک‌ها و نفوذ او برای پیشبرد کارها استفاده کنیم.‌البته اگر ایشان نامزد ریاست شود، بنده استقبال می‌کنم و در نهایت این رای مجمع است که رئیس آینده فدراسیون را انتخاب خواهد کرد. شخصا از حضور همه افراد و گرم شدن تنور انتخابات استقبال می‌کنم ولی فکر نمی‌کنم رقیب جدی داشته باشم. با این وجود باید ببینیم مجمع به چه کسی رای اعتماد می‌دهد و چه کسی می‌تواند اکثریت آرا‌ی مجمع را به دست آورد.»
علی کفاشیان چندین بار از یک کلید واژه استفاده می‌کند؛ مجمع. این شاید کلید موفقیت او به حساب می‌آید. در دوره قبلی نیز همین مجمع رقیبی چون قریب که به‌شدت مورد حمایت وزارت ورزش و دولت وقت بود را کنار زد. این‌بار نیز تاکید بر رای مجمع احتمالا حرکت رو به جلوی علی کفاشیان است. آنجا که یکی از رقبایش یعنی محمد دادکان به فوتبال حمله می‌کند و رشد فساد در فوتبال را 90 درصدی می‌خواند اما او به پاکی فوتبال گواهی می‌دهد. دادکان برای حضور در انتخابات نظر مثبت رئیس‌جمهور را شرط می‌خواند اما کفاشیان نظر مجمع را شرط بقا یا برکناری می‌خواند؛ این تفاوت کمی نیست.
اما یکی دیگر از نامزدهای احتمالی فدراسیون فوتبال محمد دادکان است. او که پست معاونت ورزشی دانشگاه آزاد را بر عهده دارد چندی پیش در نمایشگاه مطبوعات از اعلام آمادگی‌اش برای حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال خبر داد؛ خبری که خیلی زود در رسانه‌ها بازتاب پیدا کرد. دادکان در سال ١٣٨۵ به دلیل اختلافاتش با محمد علی‌آبادی بعد از چهار سال ریاست بر فدراسیون فوتبال از سمت خود برکنار شد. اخراجی که از سوی فیفا دخالت دولت در امور فوتبال تلقی شد و تعلیق فوتبال ایران را به همراه داشت. در ٩ سال گذشته دادکان عنوان کرده تمایلی به حضور در فدراسیون ندارد و همواره در نقش منتقد فوتبال ایفای نقش کرده است. او با ادعای اصلاحات از آمدنش خبر داد؛ اصلاحاتی اساسی در شرایط امروز فوتبال ایران که مورد انتقاد کارشناسان و افکار عمومی است. او البته عنوان کرد اگر شرایط مهیا باشد در انتخابات شرکت می‌کند. رئیس سابق فدراسیون فوتبال تمایل شدیدی به کاندیداتوری در انتخابات اسفندماه دارد اما به نظر می‌رسد مانع اصلی بر سر این راه، رابطه تیره دادکان با وزیر ورزش است. چه محمد دادکان بارها از وزیر ورزش انتقادهای تندی داشته و البته محمود گودرزی نیز واکنش‌های خاص خودش را نسبت به این انتقادها نشان داده است.
در این میان شواهد نشان می‌دهد دادکان منتظر چراغ سبز دولت است. او صراحتا عنوان کرد از طرف معاونان حسن روحانی به او پیغام داده شده تا به فوتبال برگردد، با این حال به نظر می‌رسد رئیس سابق منتظر نظر مثبت شخص رئیس‌جمهور است و عنوان کرده اگر رئیس‌جمهور بگوید نامزد انتخابات می‌شود. آیا چنین خواسته‌ای محقق خواهد شد؟ در صورت نامزد شدن محمد دادکان باید به صراحت بگوید که دکتر روحانی از او خواسته وارد انتخابات شود یا اینکه او بدون این توصیه و بدون توجه به پیش‌شرط خودش وارد انتخابات فدراسیون فوتبال شده است؟
طبق قوانین هر نامزد برای نام‌نویسی باید حمایت ١٠ عضو مجمع را داشته باشد. در صورتی که دولت با یک گزینه مخالفت داشته باشد، جمع‌کردن این ١٠ امضا سخت می‌شود. آیا دادکان یا هر گزینه دیگری که تمایل دارد رئیس تشکیلات فوتبال ایران شود می‌تواند از این مرحله مهم به راحتی عبور کند؟ بعید به نظر می‌رسد.
در روزهای گذشته اخبار تاییدنشده‌ای برای حضور افرادی همچون محمود اسلامیان، مهدی تاج، نصرالله سجادی، حبیب کاشانی و عزیزالله محمدی در انتخابات فدراسیون منتشر شده است اما تنها دو نفر اعلام کرده‌اند که حتما وارد انتخابات خواهند شد؛ یکی کفاشیان و دیگری دادکان. عده‌ای معتقدند علی کفاشیان ‌بی‌علاقه نیست تا در رقابت با دادکان او را مغلوب کند که اگر چنین شود او تا‌کنون چند رقیب مهم را در انتخابات فدراسیون فوتبال کنار زده و این برای او غرورانگیز خواهد بود. هر چند عده‌ای هم معتقدند او با وجود علاقه فراوانی که به نامزد شدن دارد نمی‌تواند در انتخابات اسفندماه شرکت کند. چرا که بازنشسته است و ‌‌بایستی طبق قوانین داخلی برای حضور در انتخابات از دولت مجوز بگیرد. در همین حال به نظر می‌رسد دولت نیز نظر مثبتی درباره ادامه فعالیت او در فدراسیون فوتبال ندارد. شاید به همین دلیل است که نهادهای نظارتی به شکلی عجیب و خبرساز دفتر کاری او را جست‌وجو می‌کنند.
گفته می‌شود عزیزالله محمدی نیز در انتخابات آینده فدراسیون فوتبال قصد دارد نامزد ریاست شود. این در حالی است که خیلی‌ها هنوز از تصمیم محمود اسلامیان برای حضور یا عدم حضور در انتخابات خبر قطعی ندارند. در مورد علیرضا اسدی که دبیر فدراسیون فوتبال است و رابطه نزدیکی هم با وزیر ورزش دارد نیز گفته می‌شود که او نامزد انتخابات نیست بلکه برگزار‌کننده انتخاباتی است که وزارت ورزش به‌دنبال آن است. باید دید در روزهای آینده چه گزینه‌هایی رسما درباره حضور یا عدم حضورشان در انتخابات اسفندماه فوتبال اظهارنظر می‌کنند.