گزارش کمیسیون اصل نود در مورد موضوع فساد در فوتبال حالا واکنش‌های فراوانی را باعث شده است. برخی معتقدند فشار این گزارش با توجه به اشاره آن به کلیات فساد در فوتبال کمک چندانی نخواهد کرد

کمیسیون اصل ‌نود قانون اساسی گزارش تفصیلی خود را درباره موضوع فساد در فوتبال ‌منتشر کرد.
با ورود بی‌ضابطه سرمایه عمومی کشور به این رشته ورزشی و افزایش درآمد فوتبالیست‌ها نسبت به دیگر اقشار مردم و عدم افزایش سطح کیفی بازی‌ها و متعاقبا نتایج ضعیف حاصله و اخبار منتشره از حواشی تیم‌ها و بازیکنان اعم از تبانی تیم‌ها، مربیان، داوران و پرداخت‌های غیرمتعارف باشگاه‌ها به بازیکنان و رفتارهای غیراخلاقی رخ داده در خارج و داخل زمین فوتبال از سوی برخی از بازیکنان و رسانه‌ای شدن این موارد، حساسیت افکار عمومی نسبت به این ناهنجاری‌ها بالا رفته و بنابراین ضرورت بررسی مسائل ذی‌ربط مطرح شده است.
بر همین اساس، کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در راستای انجام وظایف مصرح در قانون اساسی و متعاقب وصول شکایات و گزارش‌های متعدد در خصوص موضوع «نهادینه شدن فساد و تخلف در فوتبال ایران» ضمن استعلام از مراجع نظارتی و اداری قانونی مرتبط با موضوع، تشکیل جلسات متعدد و مصاحبه با تعداد زیادی از علاقه‌مندان فوتبال و استماع نظر کارشناسان خبره و انجام تحقیقات لازم، اقدام به بررسی این پرونده کرد که خلاصه‌ای مجمل و متناسب با قرائت در جلسه عمومی مجلس شورای اسلامی تهیه گردید.

خلاصه برخی جرایم
تبانی، رشاء و ارتشاء، دوپینگ، شرط‌بندی غیرمجاز، جعل و استفاده از سند مجعول، تصدیق نامه‌های خلاف واقع، فرار مالیاتی، مصرف الکل و روابط نامشروع، مصرف مواد‌مخدر، رواج خرافه‌گرایی از جمله سحر و جادو، تحصیل مال از طریق نامشروع، نقض آشکار قوانین و مقررات، قراردادهای غیرواقعی؛ وجود این مسائل در فوتبال ایران باتوجه به انعکاس اجتماعی آن از طریق رسانه‌ها موج منفی عظیمی ‌ایجاد کرده ‌که در حال حاضر، خواست مردم و اکثر اهالی فوتبال، زدودن چهره فساد از فوتبال ایران است.
در فوتبال ایران، چهار گروه با روش‌های مختلف در نقل‌و‌انتقال بازیکنان و مربیان فعالیت می‌کنند:
1. مدیران عامل برخی از باشگاه‌ها: در این حالت، مدیرعامل شخصا با بازیکنان قرارداد منعقد می‌کند که باتوجه به عدم آشنایی اکثر مدیران عامل با مسائل فنی، احتمال خریدهای نادرست و حیف و میل بودجه عمومی وجود داشته و بر‌اساس ادعای اهالی فوتبال، معمولا دلال‌ها، کارچاق کن‌ها و حتی برخی مربیان از این فضا نهایت سوءاستفاده را می‌برند و بعضا بازیکنان ناکارآمد با رقم‌های میلیاردی، بدون بازدهی فنی جذب باشگاه‌ها می‌شوند.
2. مذاکره و پذیرش بازیکن از طریق مربیان: در این روش مربی با بازیکنان مورد نیاز خود وارد مذاکره می‌شود. پس از توافق، وی را جهت انعقاد قرارداد نزد مدیرعامل هدایت می‌نماید. در گزارش مراجع رسمی، به اخذ پورسانت توسط برخی از مربیان در این مقطع اشاره شده‌ که اظهارات متعدد اهالی فوتبال - که مضبوط و مکتوب در سوابق پرونده است- بر این امر صحه می‌گذارد تا جایی که رد پای برخی مربیان شناخته شده و مجریان برنامه‌های ورزشی نیز در آن دیده می‌شود که نیاز به بررسی دقیق‌تر دیوان محاسبات کشور و در برخی موارد رسیدگی قضایی دارد.
3. جذب مربی و بازیکن از طریق مدیر برنامه: این روش در فوتبال روز دنیا به‌عنوان روش حرفه‌ای شناخته شده است. مدیران برنامه مربیان یا بازیکنان با اختیاراتی که از فعالین این حوزه دارند با باشگاه‌ها مذاکره و پس از توافق، رسما قرارداد منعقد می‌شود و درصدی که مصوب فدراسیون بین‌المللی (فیفا) و فدراسیون فوتبال ایران است به‌عنوان حق‌الوکاله یا حق‌العمل دریافت می‌نمایند. به دلیل وجود نظارت، این بخش کمترین حاشیه‌ها را در نقل و انتقالات بازیکنان به‌دنبال دارند.
نکته: در گزارش‌های واصله، اعلام شده است که فدراسیون فوتبال ایران در بعضی از موارد برای اشخاص مورد‌نظر خود پروانه صادر کرده و از روابط ناسالم یکی از مدیران برنامه با یکی از مدیران حلقه اول فدراسیون، موضوعات مهمی ‌ا‌علام شده‌ که قابلیت رسیدگی در دیوان محاسبات کشور و دستگاه قضا را دارد.
4. نقل‌و‌انتقال مربیان و بازیکنان توسط کارچاق‌کن‌ها؛ در کنار کارگزاران رسمی (ایجنت‌ها)، گروه‌های دیگری نیز وجود دارد که کارگزار رسمی نقل و انتقال نیستند اما باتوجه به قدرت لابی‌گری و ارتباطات با رسانه‌ها و در تبانی با برخی مدیران و مربیان، قدرت بالایی در نقل و انتقالات پیدا کرده‌اند. مطابق گزارش مراجع رسمی، برخی خبرنگاران، مدیران و صاحبان امتیاز روزنامه‌ها، عوامل فعال در فضای مجازی به ویژه سایت‌های ورزشی، پرسنل سازمان لیگ، بازیکنان، مربیان و داوران بازنشسته فوتبال فعالیت دارند. چند تن از مربیان فوتبال در اظهارات خود، به واسطه گری غیر‌مستقیم اما معنی‌دار برخی از مسئولان میانی و کارکنان فدراسیون، در معرفی بازیکنان به مدیران عامل باشگاه‌ها و اخذ مبالغی تا 50هزار دلار اشاره کرده‌اند.
نکته 1: در فصل جاری و در رده لیگ برتر، حدود 149 بازیکن از تیم‌های مختلف منفک و 161 بازیکن قرارداد جدید منعقد کرده‌اند که این تعداد نقل و انتقال در فوتبال دنیا‌کم سابقه است. نتیجه این امر جابه‌جایی میلیاردها تومان وجه نقد، افزایش ‌بی‌رویه نرخ بازیکن، تحصیل درآمد نامشروع توسط کارچاق‌کن‌ها و بعضی از اشخاص فاسد فعال در سمت‌های مختلف ورزش فوتبال است.
نکته 2: در فصل نقل‌و‌انتقالات 1392-1393، باشگاه‌های مختلف با 160 بازیکن قرارداد منعقد کردند که در طول فصل، این بازیکنان هر کدام کمتر از 200 دقیقه در مسابقات حضور داشتند و مجموع قراردادهای منعقده با این گروه بازیکنان، حدود یکصد و هشتاد میلیارد ریال است!
بر‌اساس اظهارات متعدد اصحاب فوتبال در کمیسیون اصل ‌نود برخی از مسئولان فدراسیون، برای اینکه ردی از خود برجا نگذارند با استفاده از دلالان غیررسمی در نقل و انتقالات نقش دارند. سرپرست یکی از باشگاه‌ها در خصوص روش این کارچاق‌کن‌ها می‌گوید که این افراد معمولا شماره مربیان سرشناس را به شکل غیر‌واقعی در تلفن همراه خود ثبت می‌کنند و حین مذاکرات، با قرار قبلی شخص تعیین‌شده زنگ می‌زند و برخلاف واقع می‌گویند فلانی است و نرخ را بالا می‌برند‌ یا بعضی از بازیکنان و مربیان را به مجالس لهو و لعو برده و از آنها فیلم می‌گیرند و نهایتا از این طریق سوءاستفاده می‌کنند.
به‌عنوان نمونه در گزارشی آمده است که مدیرعامل یک باشگاه نیمه‌دولتی که هیچ سابقه‌ای در فوتبال نداشت، تحت تاثیر فضایی که اطرافیان و رسانه‌ها و کارچاق‌کن‌ها برایش ساخته بودند، برای به دست آوردن بازیکنی که معمولی بود، حاضر شد مبلغ 100 میلیون تومان به باشگاه و شخص مدیرعامل، خارج از چارچوب قراردادهای قانونی بپردازد تا رضایتنامه آن بازیکن معمولی صادر شود.
یکی از مهمترین عوامل گسترش فساد در ورزش فوتبال، فعالیت برخی نشریات ورزشی است که اصطلاحا جراید زرد می‌گویند. به‌رغم وجود قوانین موضوعه، به دلیل نظارت ناکافی در این حوزه، این روند روز به روز گسترش بیشتری یافته است. علاقه گسترده مردم به اخبار و حواشی ورزش فوتبال، باعث‌شده ‌رسانه‌های مختلف و متعددی در این عرصه فعال شده و هر یک از آنان، برای رقابت با دیگری و جلب مخاطب بیشتر به حواشی و اخبار جنجال‌برانگیز و غیر‌واقعی موجود در عرصه ورزش فوتبال، توجه بیشتری نمایند. ورود به زندگی خصوصی بازیکنان از جشن ازدواج تا تعداد ماشین‌های مورد استفاده و خریداری املاک، فعالیت‌های اقتصادی، حضور در فعالیت‌های خیریه و عام‌‌المنفعه و حتی درج اخبار کذب درباره بازیکنان، مربیان و تیم‌های مورد‌نظر، بزرگنمایی و مطرح کردن تعمدی برخی از افراد (چهره‌سازی) و معرفی بازیکن یا مربی به باشگاه‌ها از جمله حواشی در مطبوعات ورزشی مذکورند. بر‌اساس مستندات و گزارش‌های موجود در پرونده، موارد زیادی وجود دارد که برخی از مربیان و بازیکنان به منظور کسب شهرت و فضاسازی، برای بالا بردن قیمت قراردادهای خود و تحمیل وضعیت خود به باشگاه، وارد معامله با خبرنگاران می‌شوند تا با تهیه گزارش و فضاسازی تبلیغاتی، زمینه را برای رشد کاذب آنها فراهم آورند. عکس این مساله نیز صادق است که در مواردی، خبرنگارانی با مراجعه به بازیکنان یا مربیان، آنها را تهدید می‌کنند که در صورت عدم پرداخت مبلغ مورد نظر، در این رسانه‌ها مورد تخریب واقع خواهند شد. هر دو عامل به دلیل ارتزاق فوتبال از سرمایه‌های دولتی و شبه‌دولتی است که پیش از این به آن اشاره شد. سردبیر یکی از نشریات پرتیراژ فوتبالی در کمیسیون اصل ‌نود اظهارداشت که هشت سال قبل، از بازیکنی 10 میلیون تومان اخذ کرده تا یک هفته به صورت روزانه در صفحه اول روزنامه پوشش داده شود و همین کار باعث افزایش قیمت این بازیکن به مبلغ کلان در فصل نقل و انتقالات شد. در کنار نشریات زرد ورزشی، یکی از برنامه‌های فوتبالی سیما نیز که مخاطبا‌ن بسیاری دارد، بر‌اساس گزارش‌های متعدد اهالی فوتبال و برخی شواهد و قرائت‌ نه تنها در افزایش ناهنجاری‌های این ورزش نقش فزاینده داشته است، بلکه برخی شائبه‌ها درباره نقش عوامل اصلی این برنامه، برای اتصال مربیان و بازیکنان خارجی به باشگاه‌های داخلی وجود دارد که موضوع قابل رسیدگی دقیق‌تر است. بسیاری از اهالی فوتبال با ارائه مستندات و شواهد قابل اعتنا معتقدند که این برنامه با پرداختن به زشتی‌های فوتبال و دامن زدن به این موارد، تداوم می‌یابد. هرچند این برنامه، توانسته در برابر برخی معضلات فوتبال هم نقش‌آفرینی کند اما در مجموع با بررسی عملکرد برنامه‌ای که حدود یک دهه قدمت دارد، به نظر می‌رسد که در این برنامه تلویزیونی، گرایش به حاشیه‌ها بیش از اصل شده باشد. گزارش‌های واصله و همچنین بررسی کمیسیون، حکایت از عدم نظارت فدراسیون و هیات‌های فوتبال استان‌ها بر وضعیت مدارس فوتبال به ویژه در پایتخت دارد. این مدارس با تبلیغ حضور چهره‌های سرشناس، به محلی برای سودجویی و درآمدزایی عده‌ای تبدیل شده‌اند و در موارد متعددی، حوادث ناگوار فرهنگی و اخلاقی در این مدارس رخ داده است.

‌ فرار مالیاتی
در حوزه فوتبال، به‌رغم اقدامات قانونی سازمان امور مالیاتی جهت وصول مالیاتی تکلیفی و حقوقی از شاغلین فوتبال و وصول مبالغی از اشخاص حقیقی با حقوقی، در حال حاضر متاسفانه بدهی مالیاتی به انضمام جرایم فدراسیون فوتبال، باشگاه‌های ورزشی شاغل در لیگ برتر، مربیان، بازیکنان و سایر اعضا‌ی کادر فنی، جمعا مبلغ 180/775/197/472 ریال است که به دلایل نامعلومی، به‌رغم پیگیری متعدد کمیسیون اصل ‌نود، سازمان امور مالیاتی، میزان بدهی باشگاه‌های ذوب‌آهن اصفهان، سپاهان و سیاه جامگان مشهد را اعلام نکرده است.
عدم قاطعیت سازمان امور مالیاتی و غفلت از اعمال مسیرهای قانونی یا قوه قهریه، نتیجه‌ای جز تضییع حقوق دولت را به‌دنبال نداشته است. مدیران فدراسیون فوتبال نیز طی سنوات گذشته تخلف کرده‌اند. سازمان امور مالیاتی از سال 89 به بعد، عملکرد قابل‌قبولی در پیگیری امور مالیاتی این حوزه داشته است؛ اما قبل از آن، به دلیل دوگانگی در برخورد با برخی ورزشکاران حرفه‌ای، عده‌ای از این وضعیت سوءاستفاده ‌کردند، بیش از 1300 میلیارد ریال مبلغ بدهی باشگاه‌ها و بازیکنان و کادر فنی به سازمان امور مالیاتی کشور است که بخشی از این مبالغ، از سال 80 تاکنون پرداخت نشده و این در حالی است که همواره از دیگر اقشار جامعه به تناسب و به راحتی، مالیات قانونی اخذ می‌شود؛ آن هم در شرایطی که مردم می‌بینند بسیاری از بازیکنان و دست‌اندرکاران فوتبال با قراردادهای میلیاردی، سوار بر خودروهای لوکس، جلوی چشمان مردم مانور تجمل می‌دهند.

جعل مدارک پایان خدمت سربازی
به‌رغم اینکه بسیاری از ورزشکاران دوره‌های سربازی خود را گذرانده یا می‌گذرانند، تعدادی از عوامل فوتبال، با روش‌های متقلبانه، مبادرت به اخذ کارت پایان خدمت و معافیت از سربازی کرده‌اند. بر‌اساس پیگیری‌های صورت گرفته و گزارش‌های واصله، مدارک حدود 500 نفر از اشخاص دارای کارت پایان خدمت و معافیت بررسی شد که بر‌اساس گزارش‌های دریافتی، در میان آنها علاوه بر فوتبالیست‌ها، تعداد معدودی خبرنگار، مجری، والیبالیست هم حضور داشته‌اند. یکی از مربیان مطرح و شاغل در لیگ برتر به شرح مکتوب در کمیسیون اصل 90، اعلام داشته جلسه‌ای در باشگاه فولاد منعقد شد و مدیرعامل وقت، در خصوص اخذ کارت معافیت از خدمت فرزندش، مطالبه ‌10 میلیون تومان کرد که پس از پرداخت وجه به شخص معین و انجام اقداماتی، کارت معافیت از خدمت پسر این مربی‌ صادر شد که البته بعد از بررسی، باطل شد. حسب تحقیقات معموله و گزارش سازمان نظام وظیفه نیروی انتظامی‌و معاونت نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح، عده‌ای از بازیکنان فوتبال با مشارکت و معاونت بعضی از مدیران باشگاه‌ها و نیروهای نظامی و انتظامی، ضمن اخذ و ارائه تصدیق نامه‌های خلاف واقع، گواهی‌های جعلی از قبیل گواهی پزشکی، گواهی حضور والدین در جبهه و پرداخت رشوه موفق به اخذ کارت معافیت از خدمت سربازی شده‌اند تا بدین طریق ضمن فرار از خدمت سربازی، بتوانند با انعقاد قرارداد در تیم‌های مختلف تحصیل درآمد ‌کنند. در این پرونده، علاوه بر برخی عوامل نهادهای ذی‌ربط در خصوص اعطای پایان خدمت و مدارک پزشکی، چهار مربی مطرح به‌عنوان واسطه، یکی از هیات‌های استانی فوتبال نقش داشته‌اند. در خصوص موضوع کارت معافیت‌ها با اسناد غیرمعتبر، در کنار تبانی و جعل مدارک‌‌ صورت گرفته، یکی از دلایل این سوءاستفاده به ضعف موجود در قانون مجلس مربوط می‌شود مانند امتیازات مربوط به مشمولان تحت نظر کمیته امداد و فرزندان طلاق که لازم است‌ مجلس شورای اسلامی با تجدید نظر در این قوانین، جلوی سوءاستفاده‌ها را بگیرد. یکی از بازیکنان با استفاده از طلاق صوری پدر و مادرش از فرصت معافیت استفاده کرده است یا بازیکنی با قرارداد 900 میلیون تومانی در فوتبال، به دلیل اینکه مادرش تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) قرار داشته، معاف شده است!
در نهایت پس از بررسی‌های صورت گرفته توسط سازمان نظام وظیفه، از میان معافیت‌های اعطا شده به دلایل پزشکی، 30 ماه جبهه و کفالت، 59 مورد که مربوط به فوتبالیست‌ها بوده باطل و 10 مورد نیز به دلیل عدم مراجعه بازیکنان به آن اضافه شد.

تبانی
کارشناسان، فوتبالیست‌ها و مربیان فوتبال، معتقدند تبانی در بسیاری از بازی‌ها به‌خصوص بازی‌های پایانی لیگ در بین تیم‌های در کورس قهرمانی و یا تیم‌های در حال سقوط در لیگ یک در مرحله صعود تیم‌ها به لیگ‌های بالاتر صورت می‌پذیرد. بر اساس گزارش دستگاه‌های نظارتی، حسب تحقیقات معموله و اظهارات برخی از کارشناسان و اهالی فوتبال به شرح مکتوب در سابقه، تبانی توأم با رشاء و ارتشاء در فوتبال ایران وجود دارد که مصادیقی از آن کشف ‌شده است. تبانی در بعضی از مسابقات لیگ برتر و لیگ 1 و 2 تحقق می‌یابد. اوج بروز این پدیده شوم در مواعد حساس مسابقات که موثر در قهرمانی یا سقوط و ابقای تیم‌ها است، ظاهر می‌شود.
عوامل مباشر در تبانی بر‌اساس مستندات، برخی از مسئولان میانی، مدیران و کارکنان وقت فدراسیون با بازیکنان و مدیران تیم‌ها، بین داوران و مدیران تیم‌ها و بازیکنان اتفاق می‌افتد. شکل و شیوه‌های تبانی، مصادیق مختلفی دارد که دعوت شدگان به کمیسیون اصل 90 و برخی از مسئولان نهادهای نظارتی و امنیتی به این موارد، اینگونه اشاره کرده‌اند: «برخی اوقات هنگام قرعه‌کشی به برگه گزینه مورد دلخواه خود چسب مایع می‌زنند و به شخص مورد نظر می‌گویند هر وقت دست شما به چسب خورد، قرعه را بردار همانند فینال جام‌حذفی چند سال پیش که رفت و برگشت بین دو تیم مطرح بود، به همین شکل عمل شد.»
پرداخت رشوه به بازیکنان برای کم‌کاری در زمین، درگیری عمدی منجر به اخراج، خطای عمد منجر به پنالتی با وعده انتقال به تیم‌های بزرگ با قراردادهای کلان و پرداخت رشوه به داور برای داوری یک‌سویه که برای این موارد از 100 تا 20‌ میلیون ریال پرداخت می‌شود.
پیشنهاد پرداخت مبلغ 500میلیارد ریال توسط مدیرعامل یکی از باشگاه‌های مطرح به مدیرعامل تیم مقابل که پس از نپذیرفتن، دروازه‌بان تیم مورد تطمیع قرار می‌گیرد، پرداخت 500 تا 1000 میلیون ریالی به مربی تیم‌های درجه دو در قبال باختن بازی.کاپیتان سابق یکی از تیم‌های مطرح لیگ برتر اعلام داشته که در یکی از مسابقات حساس که سرنوشت قهرمانی معلوم می‌شد، سرپرست تیم ما قبل از بازی به من اعلام کرد که در توافق با داور، مبلغی را طی یک فقره چک تحویل داور داده‌اند، چنانچه تا دقیقه 80 بازی نتیجه برد داشت، نیازی به کمک داور نیست ولی اگر بازی مساوی پیش رفت، داور باید برای ما پنالتی بگیرد و کاپیتان باید پنالتی را بزند. بازی به دقیقه 83 رسید که داور در فرصتی نزد من آمد و با عصبانیت گفت که چرا توپ را در 18 قدم نمی‌فرستید که توپی را فرستادم و او به ناحق پنالتی گرفت.قابل ذکر است که حسب گزارش نهادهای ذی‌ربط و اظهارات اصحاب فوتبال در اکثر این موارد مبالغ دریافتی مستقیما به حساب داور، بازیکن یا مربی و مدیرعامل واریز نمی‌شود، بلکه از شماره حساب دوستان و آشنایان و گاه در قالب قراردادهای صوری، نقل و انتقال پول صورت می‌گیرد. نمونه‌هایی از این موارد که توسط عناصر پرداخت‌کننده ‌ یا شاهدان عینی و یا توسط نهادهای نظارتی به کمیسیون گزارش شده‌، بسیار است.

شرط‌بندی
شرط‌بندی یکی از پدیده‌های منفی رو به رشد در عرصه ورزش کشور، خصوصا مسابقات فوتبال شده است.
سایت‌های شرط‌بندی در کشور ما‌تحت عنوان پیشگویی مسابقات فوتبال، فعال بوده و تبلیغات آنها توسط برخی رسانه‌ها و سایت‌ها، پیامک‌های ارسالی از طریق مخابرات و... انجام می‌پذیرد. مسئولان سایت‌های فوق و بخشی از افراد با اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر ارگان‌ها با انتشار فرم‌هایی در مراکز فرهنگی و کیوسک‌های مطبوعاتی و یا فضای مجازی، به فعالیت خود ادامه می‌دهند.
شرط‌بندی به دو روش سنتی و برخط (آنلاین) انجام می‌گیرد که در روش سنتی، شرط‌بندی‌ها پاتوق‌هایی در نقاط مختلف شهر دارند که با تجمع، مبادرت به شرط‌بندی با موضوعات نتیجه مسابقه، اولین کرنر، اولین گل، اولین پنالتی یا اولین اوت می‌کنند. هر دو روش، باعث اعتیاد برخی خانواده‌ها به این امر، وارد آمدن لطمه به چرخه اقتصادی کشور، ورود لطمات مادی به قشر آسیب‌پذیر جامعه، خروج ارز از کشور و همچنین ایجاد فساد و تبانی در بدنه فوتبال و گسترش و تسری این موضوع به سایر رشته‌های ورزشی و تحصیل مال نامشروع می‌شود. به‌طوری که در مواردی، عناصر پشت صحنه این شرط‌بندی‌ها برای نتیجه برد، وارد مذاکره با بازیکنان و داوران می‌شوند تا مطابق پیش‌بینی آنها برخی اقدامات در داخل زمین مسابقه صورت گیرد را که خود یکی از دلایل مهم در ایجاد فساد در این ورزش بوده است.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در یک مورد، با توجیه اینکه درصد قابل توجه درآمد حاصله، صرف ورزشکاران ازکارافتاده می‌شود، به یکی از مجموعه‌ها مجوز فعالیت داده است و برخی از کارکنان سابق سازمان لیگ در این خصوص فعالیت‌هایی داشته‌اند. در زمینه شرط بندی، پلیس فتا اقدامات قابل تامل و در خصوص سایت‌های شرط بندی در شمال کشور، دستگیری‌هایی داشته است.

دوپینگ
مصرف، توصیه، تشویق، تجویز و یا تسهیل استفاده از هرگونه ماده نیروزای داخلی یا خارجی که باعث برتری ورزشکاران در مقابل حریف یا حریفان به صورت ناعادلانه یا کاذب شود، دوپینگ به حساب می‌آید. بر‌اساس اظهارات رئیس اسبق کمیته مبارزه با دوپینگ فدراسیون فوتبال که به لحاظ عدم اجرای عدالت و دخالت اشخاص غیر‌مرتبط در زمان ریاست فعلی فدراسیون از سمت خود کناره‌گیری کرد، امروزه نظام مبارزه با دوپینگ در ایران و برخی کشورها حدود10 سال از نظام دوپینگ دنیا عقب‌تر است. اما به‌رغم کمبود امکانات علمی‌و تجهیزات، بر‌اساس نمونه‌گیری‌های موردی، دوپینگ تعدادی از فوتبالیست‌های ایرانی ثابت شده است. بر‌اساس آمار از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸ شیوع ارتکاب دوپینگ در فوتبال ایران ده برابر آمار جهانی این رشته بوده است. غالبا موارد دوپینگ در ایران از گروه استروئیدهای آنابولیک از نوع ناندرولون است.کمیسیون اصل نود در پایان گزارش خود آورده است: متعاقب اقدامات فوق‌الذکر، لازم است به تناسب جرایم یا تخلفاتی که در این گزارش به افراد مختلفی منتسب شده است، مراتب جهت رسیدگی در خصوص برخی افراد و تعداد دیگری از مسئولان فدراسیون به قوه قضائیه یا سایر مراجع ذی‌صلاح ارسال شود.همچنین باتوجه به اهمیت موضوع و تعدد تخلفات و جرایم اعلامی‌و لزوم برخورد قاطعانه با متخلفان و مجرمان، پیشنهاد می‌شود به موازات رسیدگی قضایی کارگروهی ویژه با حضور نمایندگان دستگاه قضایی، کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات کشور، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، وزارت ورزش و جوانان در قوه قضائیه تشکیل تا ضمن ارائه راهکارهای قانونی و نهایتا صدور احکام قاطع و بازدارنده، برای همیشه چهره فساد از فوتبال زدوده شود و متهمین نیز به مجازات قانونی محکوم شوند.