اردیبهشت‌ماه امسال با بیش از 20 نمایش در تماشاخانه‌های مختلف تهران میزبان علاقه‌مندان به تئاتر است.

در دومین ماه از سال جدید که هزمان با برپایی برنامه‌های مختلف اردیبهشت تئاتر است،‌ بیش از 20 نمایش دوره‌ی اجرایی خود را در تماشاخانه‌های سنگلج، مولوی، تالار سایه، تالار قشقایی، خانه نمایش دا، تئاتر باران، دراما، سالن استاد انتظامی، استاد مشایخی، مکتب تهران، موج نو، تالار محراب و... آغاز کرده یا در روزهای آینده آغاز می‌کنند.

از اولین روز اردیبهشت‌ماه، پنج نمایش «خدابس» به کارگردانی جواد خورشا و صالح علوی‌زاده در خانه‌ نمایش دا، «بازی زخمی» به کارگردانی وحید صادقی در تماشاخانه دراما، «حرف» به کارگردانی عباس زارع و مهران ایرانی در تماشاخانه مشایخی، «نقره‌ای» و «دور دنیا در هشتاد روز» هردو به کارگردانی جلال تهرانی در مکتب تهران به صحنه رفته‌اند که از این میان، دوره‌ی اجرایی «خدابس» و «بازی زخمی» در پانزدهم، «حرف» در بیستم این ماه به پایان می‌رسد و دو نمایش دیگر تا پایان ماه به اجرای خود ادامه می‌دهند.

خانه موزه استاد انتظامی از چهارم این ماه میزبان نمایش «کروکودیل» به کارگردانی محسن آزاد است؛ این کارگردان نمایش خود را تا پایان ماه به صحنه می‌برد.

پنجم اردیبهشت‌ماه، میثم عبدی دو نمایش «کمدی اتفاقات» و «کمدی استشمامات» که تا 22 همین ماه اجرا خواهند داشت را، در تالار قشقایی مجموعه تئاترشهر و مسعود پورجمشید نمایش «آرزوی سنجاب کوچولو» را به مدت یک ماه در تالار اصلی مجموعه محراب به صحنه می‌برند.

تالار مولوی از هفتم اردیبهشت، میزبان نمایش‌ «مرسولات پطرزبورگ» به کارگردانی مازیار سیدی بوده‌ است که تا آخرین روز از این ماه اجرا دارد.

این تالار از هشتیمن روز ماه میزبان نمایشی از فریبرز کریمی و سیداحسان عرفانی با عنوان «در باب تفریحات سالم و غیر سالم» است که اجرایش تا 29 اردیبهشت ادامه دارد. همچنین از این روز نمایش‌های «صور فلکی» به کارگردانی اشکان جنابی و «اعتراف» به کارگردانی امید ابوحمزه به ترتیب تا اول خرداد‌ در تماشاخانه موج نو و هشتم خردادماه سالن استاد فنی‌زاده در مرکز آفرینش منشور هنر به صحنه رفته‌اند.

نمایش «خرس» به کارگردانی آرزو عالی نیز از نهم، تا سی‌ویکم اردیبهشت‌ماه در ‌سالن موج ‌نو، اجرا می‌شود.

«گردش عادی خون و برف» به کارگردانی آرش طاهرخانی نیز از 11 تا 30 اردیبهشت، با تمام شدن نمایش «بهمن کوچیک» در تالار استاد انتظامی خانه هنرمندان به صحنه می‌رود.

«هفت خوان هملت» نیز عنوان نمایشی از محمدجواد سجادی است که از دوازدهمین روز دومین ماه بهار، تا دهم خردادماه در تئاتر باران به صحنه می‌رود.

اما نیمه‌ی دوم اردیبهشت‌ماه، با به صحنه رفتن نمایش‌های «پایان هالیوودی» به کارگردانی علی ابراهیمی و «نگاهمان می‌کنند» به نویسندگی نغمه ثمینی و کارگردانی محمدرضا اصلی همراه خواهد بود. نمایش علی ابراهیمی تا 25 اردیبهشت در تماشاخانه دراما و اثر محمدرضا اصلی که پس از اجرا در مجموعه ایرانشهر، برای بار دوم باجرای عمومی می‌شود تا تاریخ 18 خرداد در تماشاخانه مسعودیه روی صحنه خواهد بود.

نمایش «اکتبر 1942، پاریس» نیز از هجدهم اردیبهشت میهمان تالار سایه‌ی مجموعه تئاترشهر خواهد بود. این نمایش را که تا بیستم خردادماه روی صحنه خواهد بود، مسعود موسوی کارگردانی می‌کند.

همچنین «کشتن کفتر چاهی» به نویسندگی محمد چرمشیر و کارگردانی رضا حداد، دیگر نمایشی است که از این روز به مدت یک ماه در تئاتر آفتاب واقع در محدوده‌ی بلوار آفریقا به صحنه می‌رود.

تماشاخانه «سنگلج» با میزبانی دو نمایش در نوزدهم اردیبهشت‌ماه، پرونده‌ی نمای‌های جدید این ماه را می‌بندد. نمایش «گرگ دختر» به کارگردانی عباس عبداله‌زاده و نمایش «بر پهنه‌ دریا» به کارگردانی شهرام مسعودی دو نمایشی هستند که تا 18 خردادماه در این تماشاخانه به اجرای‌ خود ادامه خواهند داد.

همچنین نمایش‌های «شاهزاده خانم بدترکیب» به کارگردانی مریم کاظمی در تالار هنر، «کله‌پوک‌ها» به کارگردانی هومن رهنمون در تالار اصلی محراب، «یافت‌آباد» به کارگردانی محمد مساوات و «بیوه‌های غمگین سالار جنگ» به کارگردانی شهاب‌الدین حسین‌پور در تالار استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر، «دپوتات» به کارگردانی اتابک نادری در تالار آفتاب مجموعه ایوان شمس، «آشپزها» به کارگردانی امیر مشهدی‌عباس در تئاتر باران، «استثناو و قاعده» به کارگردانی سعید میرزایی و علیرضا محبت در تماشاخانه ارغنون، «انگشتری ژنرال ماسیاس» به کارگردانی مهدی پاشائی در تماشاخانه ارغنون، «بازی یالتا» به کارگردانی لوون هفتوان در تماشاخانه کنش معاصر، که دوره‌ی اجرای آن‌ها از فروردین‌ماه آغاز شده است، تا روزهای پایانی اردیبهشت‌ ادامه دارد.