محمد رحمانیان نمایش «مجلس ضربت زدن» بهرام بیضایی را با قبول شروط او،‌ خردادماه در تئاترشهر به صحنه می‌برد.

این نمایشنامه‌نویس و کارگردان بیان کرد: قرار است از 18 خردادماه نمایش «مجلس ضربت زدن» را در تالار اصلی مجموعه‌ی تئاترشهر اجرا کنم که مقدمات این کار را پس از تماس با آقای بیضایی و قبول این شرط که هیچ بخشی از نمایشنامه حذف نشود، فراهم کردم.

رحمانیان که طراحی و کارگرانی نمایش «مجلس ضربت زدن» را برعهده دارد، ‌اضافه کرد: این اثر را پیش از این در همین تالار تئاترشهر به همراه یک گروه، نمایشنامه‌خوانی کردم و امسال در تمام شب‌های ماه رمضان، به جز احتمالا یکی دو شب،‌ آن را روی صحنه اجرا خواهم کرد. البته زمان اجرای نمایش هم که 120 دقیقه است، پس از افطار و حدود ساعت 21 خواهد بود.

کارگردان نمایش‌های «فنز» و «ترانه‌های محلی» درباره بازیگرانی که در نمایش «مجلس ضربت زدن» حضور دارند،‌ گفت: در این اثر امیر جعفری در نقش ابن‌ملجم، اشکان خطیبی در نقش کارگردان و سینا رازانی و رضا ملایی در نقش‌های اعرابی یکم و دوم بازی می‌کنند. البته در این نمایش یک نقش نویسنده هم وجود دارد که در متن اصلی یک مرد باید آن را ایفا کند و از آنجا که امکان همکاری با یکی دو نفری که در نظرم بود فراهم نشد، با آقای بیضایی تماس گرفتم که در این نقش یک بازیگر زن و به طور مشخص مهتاب نصیرپور بازی کند که ایشان هم موافقت کردند.

او گفت: علاوه بر این، آقای بیضایی برای اجرای نمایش تاکید داشتند که کار بدون حذف هیچ بخشی به صحنه رود و ما هم آن را بدون حذف و تغییر اجرا می‌کنیم.

رحمانیان همچنین از سانیا سالاری به عنوان بازیگر نقش "قطام" نام برد و افزود: بازیگر نقش دستیار کارگردان نمایش هنوز مشخص نشده است که در حال انتخاب هستیم. با این حال از دیگر عوامل اجرایی نمایش که قطعا حضور دارند، به محسن شاه‌ابراهیمی (مدیر هنری)،‌ عبدالله اسکندری (طراح گریم)، اشکان خطیبی (مشاور کارگردان و مجری طرح)،‌ فردین خلعتبری (موسیقی) و مهدی ساکی (طراح حرکات رزمی) می‌توان اشاره کرد.

وی درباره موسیقی توضیح داد: بخشی از موسیقی این نمایش توسط فردین خلعتبری در استودیو ضبط می‌شود و بخشی دیگر آواها و صداهایی از سازهای بدوی است که از گوشه و کنار جهان جمع‌آوری شده و توسط مهدی ساکی و زیر نظر فردین خلعتبری به طور زنده اجرا می‌شود.

«نمایش ضربت زدن» که حدود 15 سال قبل توسط بهرام بیضایی نوشته شده، تاکنون اجرا نشده است. این نمایش درباره شخصیت و ضربت خوردن امیرالمؤمنین حضرت علی (ع) است که در کنار آن داستان دیگری هم با محوریت یک نمایشنامه‌نویس و گروهی تئاتری برای نگارش داستانی درباره حضرت امیرالمومنین (ع) شکل می‌گیرد.