اصغر بیچاره، قدیمی‌ترین عکاس سینمای ایران که در برخی فیلم‌های سینمایی نیز ایفای نقش کرده بود، ساعاتی پیش دیده از جهان فرو بست.

اصغر بیچاره

معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأیید این خبر در کانال خبری خود اعلام کرد که طی تماسی که با خانواده این هنرمند داشته‌اند، اعلام شده است پیکر آن مرحوم پس از انجام تشریفات قانونی با انتقال به ایران، در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) آرام می‌گیرد.

این هنرمند عکاس در چند سال گذشته در آمریکا زندگی می‌کرد.

روابط عمومی معاونت هنری و مسعود زنده‌روح کرمانی - رییس انجمن عکاسان ایران - نیز درگذشت اصغر بیچاره را تأیید کردند.

اصغر بیچاره با نام مستعار «علی‌اصغر ژوله» در سال 1309 در تهران متولد شد. او کار خود را به‌عنوان عکاس و کپی‌کار عکس فیلم‌های خارجی برای ویترین سینماها، از سال 1325 آغاز کرد. شروع فعالیت او در سینما نیز با عکاسی از فیلم «دستکش سفید» (پرویز خطیبی، 1330) بود.

بیچاره علاوه بر عکاسی، در چند فیلم نیز بازی کرده است از جمله: رفیق (ایرج قادری)، کوسه جنوب (ساموئل خاچیکیان)، ناخدا خورشید (ناصر تقوایی)، ای ایران (ناصر تقوایی)،‌ چهره (سیروس الوند)، دو خواهر (کامبوزیا پرتوی)، جنگجوی پیروز (مجتبی راعی)، بوی کافور، عطر یاس (بهمن فرمان‌آرا)، مزاحم (سیروس الوند)، نان و عشق و ... موتور 1000 (ابوالحسن داودی) و بانوی من (یدالله صمدی).

او همچنین به‌جز بازیگری و عکاسی، مسوولیت‌های دیگری را مانند مدیر تهیه، طراحی صحنه و مدیر تدارکات برعهده داشته است.//منبع ایسنا