مدارک تاریخی نشان می دهد، در برخی کشورهای اروپایی محاکمه حیواناتی مانند خوک، ماکیان و میمون ها که به چندین سال پیش بر می گردد بسیار اتفاق افتاده است.

حیوانات موجودات دوست داشتنی هستند اما گاهی این حیوانات با رفتارهایی خواسته یا ناخواسته منجر به اتفاقات تلخی می شوند که در چشم بسیاری از انسانها ناخوشایند است حتی در گذشته افراد دست به محاکمه این حیوانات می زدند در این گزارش مواردی از مهم ترین آن ها را خواهید خواند.

محاکمه حیوانات و مجازات آن ها برای ما کاری عجیب و نادرست به نظر می رسد؛ اما در برهه ای از تاریخ، امری متداول و مرسوم بوده و هیچ کس از شنیدن خبر آن تعجّب نمی کرد. مدارک تاریخی نشان می دهد، در برخی کشورهای اروپایی در بازه زمانی قرن سیزدهم و هجدهم و در قرون وسطی محاکمه حیواناتی مانند خوک، ماکیان و میمون ها بسیار اتفاق افتاده است.

حیوانات

در این گزارش مواردی از مهم ترین آن ها را خواهید خواند.

1) اعدام خوک به جرم قتل یک کودک

خوک از جمله حیواناتی است که در عصرهای مختلف بسیار مورد محاکمه قرار گرفته و از جمله معروف ترین آن ها در سال 1494در شهر کلرمون فرانسه اتفاق افتاد؛ یک خوک به جرم خفه کردن و از بین بردن چهره یک کودک دستگیر و محاکمه شد. شهود ادعا می کردند که خوک بدون اجازه وارد خانه شده وکودک را که به خواب رفته بوده، به قتل رسانده است. این خوک به جرم ارتکاب قتل اعدام شد.

حیوانات


2) سوزاندن خروس زنده به دلیل تخم گذاشتن

در سال 1474 شهر بازل سوئیس اتفاق عجیبی را به خود دید، خروس کوچکی در آن شهر به جرم تخم گذاشتن محاکمه شد. از آنجا که تخم گذاشتن خروس، امری نادر و بعید است، مردم شهر بازل چنین چیزی را شیطانی توصیف کرده و خروس را زنده زنده در آتش سوزاندند.

3) اعدام فیل به جرم قتل مربی

در سال 1916 یک فیل در ایالت تنسی آمریکا به جرم قتل مربی اش اعدام شد.

4) موش ها و اتهام از بین بردن محصول جو

در قرن شانزدهم دسته ای از موش ها به جرم از بین بردن محصول جو به دادگاه فراخوانده شدند و وقتی از وکیل موش ها درباره عدم حضور موکل هایش پرسیده شد، او پاسخ داد که موکلینش (موش ها) از ترس جان خود و خوف از گربه ها و سگ ها نتوانسته اند در دادگاه حاضر شوند. وکیل درخواست کرد تا جلسه محاکمه را به تأخیر انداخته و به وقت دیگری موکول کنند.

حیوانات


5) جنگ های ناپلئون و محاکمه میمون به جرم جاسوسی

در بین سال های 1792 تا 1815 در جنگ های ناپلئون که بین انگلیس و فرانسه اتفاق افتاد، انگلیسی ها میمونی را به جرم جاسوسی دستگیر کردند. ماجرا از این قرار بود که همه سرنشینان یک کشتی فرانسوی جز یک میمون غرق شدند. میمون نجات یافته خودش را به شهر می رساند. همین موضوع باعث شد تا آن ها به میمون شک کرده و به جرم جاسوسی او را اعدام کنند.

6) اعدام یک گاو

در سال 1621میلادی یک زن آلمانی بر اثر ضربه پای یک گاو نقش بر زمین شد و از دنیا رفت. گاو مذکور را اعدام کرده و هر گونه استفاده از گوشت و پوست او را ممنوع اعلام کردند.

حیوانات


7) خرس و پرداخت غرامت

در سال 2008 یک خرس در مقدونیه به جرم حمله به کندو های عسل و سرقت محتوای آن به دادگاه مقدونیه فراخوانده شد. خرس در دادگاه حضور نیافته و حکم در غیاب او صادر شد. او ملزم به پرداخت خسارت به صاحب کندو ها شد و از آنجا که صاحبی نداشت، دادگاه دستور داد دولت 3500 دلار خسارت به زنبوردار بپردازد.