بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، امروز با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در باغ‌ موزه دفاع مقدس آغاز بکار می‌کند.

بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، امروز با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در باغ‌ موزه دفاع مقدس آغاز بکار می‌کند.


در این نمایشگاه بخش حوزوی میزبان 80 موسسه درقالب 23 غرفه نمایشگاهی است.

برقراری ارتباط مستقیم با علما و آیات عظام در نمایشگاه قرآن از طریق ویدئو کنفرانس، برپایی دفتر برخی از مراجع تقلید در نمایشگاه قرآن شامل دفاتر آیات عظام جوادی‌آملی، شبیری زنجانی، صافی گلپایگانی و مکارم شیرازی و حضور 70 مشاوردینی در بخش های مختلف نمایشگاه، رونمایی از 9 اثر قرآنی، تجلیل از خادمان قرآن و عترت، تقدیر از استادان حوزه های قرآن و عترت، معرفی مفسران قرآن کریم (43 مفسر بزرگ قرآن کریم از دوران غیبت تا پایان دوره صفویه) و همچنین معرفی 40 نفر از بانوان مفسر قرآن کریم از جمله برنامه‌های این بخش است.

در بخش نهادها موسسه‌ها نیز امسال حدود 45 نهاد دولتی و موسسه برتر قرآنی در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم حضور خواهند داشت.

برگزاری روزانه سه کارگاه آموزشی در موضوعات خانوادگی، اعتقادی، فرهنگی و اجتماعی، بخش مشاوره درباره مسائل فردی و اجتماعی، بخش مشاوره در حوزه فعالیت های فضای مجازی موسسات قرآنی، برگزاری کرسی‌های نظریه‌پردازی در نمایشگاه قرآن برای توسعه برنامه‌های قرآنی و حمایت از تولیدات قرآنی، برگزاری «سرای اهل نظر» برای فعالیت‌های اساتید قرآنی، تقویت زمینه تعامل چند جانبه بین فعالان قرآنی و مردم، ارتقای جایگاه قرآن در فرهنگ عمومی کشور، ایجاد فضای رقابت مناسب و برگزاری 15 نشست تخصصی با حضور چهره های برتر قرآنی از جمله برنامه های بخش نهادها و موسسه هاست.

برنامه‌های کمیته هنری و میراث فرهنگی بیست و سومین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم نیز شامل نمایش 114 اثر هنری در رشته‌های نقاشی، نقاشی خط، خوشنویسی، آثار حجمی، سفال و سرامیک، عکاسی و هنر مفهومی از هنرمندان پیشکسوت کشور، انتشار فراخوان و برگزاری مسابقه آثار هنری در رشته‌های خوشنویسی، هنرهای سنتی، تصویرگری، عکاسی، نقاشی و آثار حجمی، دریافت بیش از 2 هزار اثر هنری در بخش مسابقه، نمایش آثار منتخب بخش مسابقه در رشته‌های اعلام شده، نمایش قرآن های خطی، آثار و اشیای موزه‌ای و میراث فرهنگی قرآنی با همکاری سازمان میراث فرهنگی و برگزاری بیش از 30 کارگاه اجرا و تولید آثار هنری در رشته‌های هنرهای سنتی، صنایع دستی، گرافیک، نقاشی و حجم با موضوع قرآن کریم با حضور بیش از 100 هنرمند است.

رونمایی از تابلوی خوشنویسی استاد غلام حسین امیرخانی- خوشنویس، رونمایی از کتاب خوشنویسی «طرایف الحکم» استاد صمدی- خادم قرآن و خوشنویس خط نسخ، آئین معرفی و تقدیر از سه کاتب قرآن کریم و برپایی آئین معرفی و تقدیر از برگزیدگان بخش مسابقه آثار هنری از جمله برنامه های این بخش است.

کمیته دانشجویی با هدف نوآوری در محصولات قرآنی و استفاده از ظرفیت دانشجویان نمایشگاهی از محصولات و دستاوردهای نوین در عرصه های مختلف قرآنی از دیگر بخش های نمایشگاه بین المللی قرآن کریم است.

نمایش آثار هنری 60 دانشجوی رشته‌های مختلف هنری در بخش دانشجویی نمایشگاه بین‌المللی قرآن، برپایی 22 غرفه در بخش دانشجویی برای ارائه آثاری با مضامین قرآنی و دینی، نمایش نقاشی و گرافیک، فلزکاری، هنرهای چوبی، گلیم و پته‌دوزی، ساخت کتیبه‌های سفالی و خوشنویسی، نگارگری، حجم و تراش سنگ، تلفیقی،کاشی شکسته، سفال، موزاییک شیشه، خاتم کاری، صنایع دستی کم توان های جسمی، کارهای چرمی و حصیربافی از جمله کارهایی است که در بخش دانشجویی به نمایش گذاشته می شود.

بخش وزارت آموزش و پرورش بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن نیز با غرفه هایی از جمله آموزش قرآن و فن آوری و مسابقات قرآن و نماز، حفظ موضوعی، فرشتگان زمینی (آموزش قرآن در مدارس استثنایی)، تجلی قرآن درآئینه علوم، نجوم، آموزش قرآن با شیوه های نوین هنری وخلاقیت، صحت قرائت و آموزش احکام، ختم قرآن(گلبرگ ها)، کتاب های قرآن درسی و مجلات رشد قرآن، آموزش مفاهیم باقصه های قرآنی(نقالی)، عترت و طرح مصباح الهدی و شاهد و استعداد های درخشان به فعالیت می پردازد.

در بخش کودک و نوجوان نمایشگاه به‌ منظور مشارکت فعال و هدفمند کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درقالب کارگاه های آموزشی انیمیشن، هنر خلاق، نقاشی دیواری، نقاشی روی کاغذ، کاردستی، کولاژ، قصه‌گویی، عروسک‌سازی، تئاتر کاغذی بازی و سرگرمی، شعر، داستان، خاطره‌نویسی و خوشنویسی به فعالیت می پردازد.

همزمان با برگزاری بیست و سومین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم بخش عفاف و حجاب به برپایی برگزیده جشنواره های مد و لباس فجر، ارائه تازه ترین آثار طراحان و فعالان حوزه عفاف حجاب، رونمایی از آثار برگزیده کاربردی، برپایی بخش نشست های تخصصی و کارگاه های آموزشی اقدام خواهد کرد.

امسال در بخش فروش بیست و سومین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم مقرر شده است که نظارت جدی سازمان دارالقرآن بر ارائه مصحف های وارداتی و تولید داخل صورت گیرد.

حضور ناشران در این دوره از نمایشگاه در210 غرفه جایابی شده‌اند.

ناشران در نمایشگاه کتاب امسال موظف به ارائه تخفیف 10 درصدی هستند اما برای تخفیف بیشتر خود ناشران تصمیم گیرنده خواهند بود.

ویژگی ها و شاخص های بخش مکتوب نیز تمرکز بر «شخصیت های قرآنی» و معرفی آثار شاخص و تاثیرگذار در حوزه مطالعات قرآنی بوده است و برخی از مهم ترین برنامه های بخش مکتوب شامل شناسایی و عرضه پرتیراژترین ترجمه های چاپی قرآن کریم به زبان فارسی و نیز نمایش ترجمه های متفاوت (نظیر ترجمه آوایی و منظوم/ ترجمه با نثر مسجع/ ترجمه برای کودکان/ ترجمه های استخراج شده از دل تفاسیر و احیاء شده از نسخه های خطی)، ارائه کتاب هایی در حوزه ترجمه و نقد ترجمه های قرآن کریم و نیز فهرست عناوین پایان نامه های حوزه ترجمه و نقد ترجمه های فارسی قرآن کریم، برنامه «شبی با مترجمان قرآن و تقدیر از یک پیشکسوت نقد ترجمه»، شناسایی و معرفی نویسندگان و کتاب های برگزیده قرآنی در حوزه قصص قرآن و داستان های مذهبی در حوزه کودک و نوجوان، شناسایی و معرفی نویسندگان و کتاب های منتخب جوایز کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، کتاب فصل، جایزه شهید غنی پور، جشنواره قصه های قرآنی، انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک- کتاب برتر- جشنواره کتاب های رشد و برنامه «شب نویسندگان کودک و نوجوان حوزه کتابهای قرآنی و دینی» است.

بخش دانشگاهی نیز شامل برنامه‌هایی در دو بخش ستادی و دستگاه های متولی است که انعکاس جشنواره ملی قرآن، تقویت جلوه های هنری، معرفی توانمندی های دانشگاه ها، تشکیل غرفه‌های هنری اجرای زنده، برگزاری نشست های آسیب شناسی فعالیت های قرآنی، برپایی غرفه قرآن و مطالعات میان رشته ای و طراحی مسابقه ایده های قرآنی از جمله این برنامه هاست.

مهم ترین برنامه های خیمه سینما در این نمایشگاه برگزاری کارگاه های سینمای دینی با مضمون های قرآنی در فیلم های سینمایی، برگزاری میزگردهایی سینما و مضمون های قرآنی با حضور اساتید سینمای قرآنی، برگزاری جلسات نمایش فیلم، استقرار غرفه دبیرخانه جشنواره فیلم محمد رسول الله (ص) کنار غرفه بنیاد سینمایی فارابی به منظور برگزاری جشنواره ای در سطح بین المللی و پوشش دادن فیلم های مرتبط با حضرت محمد(ص) را شامل می شود.

خیمه سینما از تاریخ 7 تا 15 ماه مبارک رمضان با حضور اهالی سینما میزبان روزه داران خواهد بود.

همچنین فعالیت های نمایشی بیست و دومین نمایشگاه قرآن به منظور ترویج فرهنگ علوی در پرتو همدلی با قرآن با استفاده از گونه های متفاوت نقل و نمایش، مرتبط با فرهنگ و آئین‌های سنتی برگزار می شود که قالب های مختلف از جمله پرده خوانی، شبیه خوانی گوشه هایی از مجالس قصص قرآن و مجالس مربوط به حضرت امیرالمومنین علی (ع)، چاوشی خوانی، شمایل خوانی را شامل می شود.

بیش از 70 تن از هنرمندان پیشکسوت و جوان در عرصه نمایش های آئینی و سنتی در محفل مهر و ماه به اجرای برنامه خواهند پرداخت.

تمرکز فعالیت های بخش رسانه های دیجیتال بیست و سومین نمایشگاه بین المللی قرآن تمرکز فعالیت ها بر تولید محتوای قرآنی و مذهبی خواهد بود و شرکت های تولیدکننده محصولات نرم افزاری، اپلیکیشن های کاربردی تلفن های هوشمند، رسانه های برخط و وب سایت ها در غرفه های این بخش از نمایشگاه به ارائه محصولات خود خواهند پرداخت.

معرفی نرم‌افزارهای رسانه‌ای حوزه قرآن و عترت، برنامه‌های کاربردی رسانه‌های هوشمند و همراه حوزه قرآن و عترت، بازی، سرگرمی و نرم‌افزارهای کودک و نوجوان در حوزه قرآن و عترت، پایگاه‌های اینترنتی حوزه قرآن و عترت، نرم‌افزار و پایگاه‌های مرتبط با سبک زندگی قرآنی و معرفی نرم‌افزار و پایگاه‌های مرتبط با بیداری اسلامی بخشی از فعالیت های بخش رسانه های دیجیتال نمایشگاه بین‌المللی قرآن است.

در بخش بین الملل نیز تدارک دیده شده است تا 12 هنرمند از کشور های عراق، سوریه ، بوسنی، فرانسه، پاکستان، اندونزی، ترکیه و افغانستان حضور داشته باشند.

همچنین در بخش پژوهش های قرآنی هشت میهمان از کشورهای هلند، نیوزیلند، ترکیه، اندونزی و مالزی دعوت شده اند؛ برنامه های متنوعی چون برگزاری نشست های جنبی، برپایی کارگاه های هنری از دیگر برنامه های بخش بین الملل است.

برگزاری شب شعر طنز خانواده همزمان با شب میلاد امام حسن مجتبی (ع) و با نزدیک شدن به عید فطر به مدت دو شب، برگزاری مسابقه کاریکاتور و نمایش کاریکاتورهایی با محتوای خانواده در دنیای مدرن، برگزاری نشست های تخصصی به منظور پرداختن به مسائل مهم خانواده از دیدگاه قرآن و تطبیق آن با مسائل دنیای مدرن به مدت 10 شب و بخش مشاوره با حضور متخصصان حوزه و دانشگاه از جمله فعالیت های متنوع در طول برگزاری نمایشگاه قرآن کریم است.

طراحی پارکینگ، انجام هماهنگی های لازم با پلیس راهور برای کنترل معابر، استقرار ون هایی در محوطه نمایشگاه بین المللی قرآن کریم، همچنین هماهنگی با اتوبوسرانی برای استقرار اتوبوس از چهار مسیر شرق، غرب، شمال و جنوب برای تسهیل در تردد و هماهنگی های لازم با مترو برای کمتر شدن فاصله حرکت قطارهای مترو از جمله اقدامات برای سهولت دسترسی و تردد مردم به باغ موزه دفاع مقدس در نظرگرفته شده است.

نمایشگاه بین‌المللی قرآن تا بیست و سوم تیر مصادف با بیست و هفتم رمضان از ساعت 19 تا 24 در باغ موزه دفاع مقدس و باغ کتاب پذیرای علاقه‌مندان خواهد بود.