هفته نامه مثلث : مراسم اربعین امسال با شور و شکوهی بی سابقه و منحصر به فرد و با حضور میلیونها زائر حسینی در کربلای معلی برگزار شد.

هفته نامه مثلث : مراسم اربعین امسال با شور و شکوهی بی سابقه و منحصر به فرد و با حضور میلیونها زائر حسینی در کربلای معلی برگزار شد.برگزاری این مراسم عظیم و با شکوه،برای مخاطبان بین المللی مراسم اربعین حسینی پیامهای ویژه ای در بردارد. پیامهایی که درک و تشریح آنها در برهه فعلی لازم به نظر می رسد :

مراسم اربعین امسال درست زمانی برگزار می شود که به واسطه وقوع حملات تروریستی پاریس و استمرار تحرکات غیرانسانی گروه تکفیری-صهیونیستی داعش ،جو امنیتی نظام بین الملل آشفته و بر هم ریخته تر از هر زمان دیگری به نظر می رسد. در چنین شرایطی برگزاری تجمعی با حضور میلیونها زائر حسینی،آن هم در سرزمین و کشوری که داعش بخشی از آن را در تصرف خود دارد بسیار قابل تامل است.

از سوی دیگر، برگزاری راهپیمایی اربعین امسال همزمان با عملیات آزادسازی موصل، نشان می دهد که عاشقان حضرت امام حسین (علیه السلام) در راه وصال این امام بزرگوار و حرم مطهر ایشان، هر سختی و مشقتی را به جان خواهند خرید. این همان معنویتی است که در دل دین مبین اسلام و مذهب تشیع نهفته است. معنویتی که هیچ گاه نتوانسته و نمی تواند از سوی تئوریسنها و نظریه پردازان غربی مورد محاسبه و مداقه قرار گیرد. اساسا این معنویت دارای جنبه ای کمی و قابل محاسبه نیست.

میشل فوکو، تئوریسین پست مدرن و از صاحب نظران در حوزه انقلابهای جهان، زمانی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در صدد تئوریزه کردن انقلاب بر آمد، به عامل و مولفه ای به نام معنویت اشاره کرد. عامل و مولفه ای که با فاکتورهای رئالیستی رایج در نظام بین الملل قابل محاسبه نیست. میشل فوکو با تکیه بر این فاکتور مهم، انقلاب اسلامی ایران را انقلابی متمایز از سایر انقلابهای جهان معرفی کرد ، انقلابی که برخاسته از ارزشهایی مانند شهادت و حق طلبی است.هم اکنون نزدیک به چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی ایران سپری شده است. الهام گیری ملت ایران و سایر ملتهای شیعه در منطقه از ارزش و مصدری والا به نام کربلا و امامی همام به نام حضرت امام حسین (ع) نه تنها محاسبات داعش و صاحبان غربی -عربی آن،بلکه هر گونه محاسبه ای (هر چند هم دقیق و همه جانبه باشد ) را علیه پیروان مکتب اهل بیت (علیهم السلام ) را خنثی می سازد. آری! اربعین آوردگاهی است که در آن معنویت و خلوص نیت و آگاهی حرف اول و اخر را می زند.

نکته مهم دیگر اینکه راهپیمایی اربعین، بستری برای تحقق نظریه امت اسلامی واحد می باشد. فراموش نکنیم که راهپیمایی اربعین، بزرگ ترین تجمع در جهان اسلام و کل دنیا محسوب می شود. راهپیمایی اربعین بهترین زمان و فرصت ممکن برای تبیین نظریه امت واحده اسلامی است،نظریه ای مبنایی که مورد تاکید حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری بوده و می باشد، اصلی ترین و تنها راه مقابله با تهدیدات داعش و حامیان صهیونیستی آن محسوب می شود. تجربه اربعین امسال به مانند تجربه سالهای گذشته نشان می دهد تنها راه غلبه بر تهدیدات مشترک جهان اسلام، حرکت حول معنویات و ارزشهای مشترکی است که ملتهای مسلمان را حول یک نقطه گرد هم می آورد. در چنین فضایی تهدیدات دشمنان معنا و مفهوم خود را از دست خواهد داد و حتی به فرصتی برای همبستگی و اتحاد جهان اسلام تبدیل خواهد شد. بدیهی است که اگر چنین چرخه ای به جریان افتاده و نضج پیدا کند، داعش و حامیان آن خود را نسبت به هر زمان دیگری آسیب پذیر تر خواهند دید. در چنین شرایطی گروههای تکفیری و تروریستی روز به روز از هدفی که خود را برای آن به آب و آتش می زنند،یعنی چند تکه کردن جهان اسلام دورتر خواهند شد.در اینجا لازم است علمای اسلامی با بهره گیری از تجربه اربعین امسال، نسبت به ظرفیتهای استثنایی جهان اسلام و پیروان آخرین و کامل ترین دین آسمانی واقف شده و با واحد دانستن امت اسلامی، مانع از استمرار تهدیدات موجود علیه عالم اسلام شوند.

اربعین امسال نه تنها درس معنویت و اخلاص، بلکه درس اتحاد و همبستگی در میان مسلمانان است. این همبستگی و اتحاد پادزهری قوی در مقابل اقدامات داعش و حامیان اصلی آن مخصوصا رژیم اشغالگر قدس محسوب می شود. بدیهی است که تنها راه مقابله با هدف اعمالی داعش یعنی تجزیه جهان اسلام در راستای منافع واشنگتن و تل آویو، همین اتحاد و همبستگی حول معنویتی است که ابعاد آن از سوی دشمنان امت واحده اسلامی قابل محاسبه نبوده، نیست و در آینده نیز نخواهند بود. از این رو باید تز امت اسلامی را به عنوان یک تز مبنایی و مهم در جهان اسلام تقویت کرد.

از این رو راهپیمایی اربعین صرفا جنبه ای مذهبی ندارد.تقلیل راهپیمایی و حماسه عظیم اربعین به یک مراسم سنتی به هیچ عنوان قابل قبول نیست. در دل اربعین نوعی پویایی و حرکت رو به جلو نهفته است .همچنین محوریت مراسم اربعین را شعور و آگاهی نسبت به مسائل و موضوعات زمانه تشکیل می دهد. ترس و وحشت دشمنان جهان اسلام از برگزاری مراسم اربعین ریشه در همین آگاهی دارد. مهم تر از همه آنکه راهپیمایی اربعین، بستر و آوردگاهی برای تبلور تفکرات و اندیشه هایی ناب مانند امت واحد اسلامی و .... است.

اربعین حماسه و پدیده ای است که نمی توان از آن درکی زمان و مکانی داشت. به عبارت بهتر، محدود کردن اربعین به یک روز یا یک مکان خاص اساسا با توجه به عظمت این حماسه امکانپذیر نیست. اربعین یک مکتب حماسه ساز و انسان ساز است که باید پیام آن در طول سال و در ابعاد زندگی فردی و اجتماعی و سیاسی مسلمانان و خصوصا شیعیان جاری باشد. در نهایت اینکه عظمت حماسه اربعین هر سال بیش از پیش برای جهان اسلام قابل درک خواهد بود. جای آن دارد که این حماسه سیاسی،فرهنگی، مذهبی و اجتماعی و جایگاه آن بیشتر در دنیای اسلام مورد درک و اهمیت قرار گیرد. حماسه شور و شعور حسینی، حماسه ای به وسعت کل تاریخ و زمان گذشته، حال و آینده است. مهمترین راهبرد برای تهدیدات علیه جهان اسلام تمرکز بر محورهای مشترکی همچون حب اهل بیت (ع) است.در اینجاست که نسبت به برگزاری راهپیمایی اربعین حسینی (ع) و اهمیت آن آگاه تر می شویم....