بازیگرانی که خواننده شدند.

اشکان خطیبی
اشکان خطیبی
از زمانی که سینما پا به عرصه حیات گذاشت و تصاویر بر روی پرده نقره ای نقش بسته اند، موسیقی و صدا به عنوان بخش لاینفک و بسیار مهم در آن مطرح شد و علاقه مردم به آوازها و موسیقی سبب شد که این هنر هر روز پیش از گذشته بارور شود و به تبع آن هنرمندانی در طول تاریخ سینما پا به این عرصه بگذارند که تسلط و هنری ویژه دارند، یعنی به جای تخصص در یک حوزه سینما یا موسیقی در هردوی آنها تبحر داشته باشند و این میان هنر سومی خلق شود که هم درونمایه سینمایی داشته باشد و هم از بارقه های موسیقایی حظی برده باشد.
سینمای قبل از انقلاب ایران همواره مشحون از فیلم هایی بود که در آن نقش های اصلی باید به اقتضای فیلنامه های آن دوره آوازخوانی هم می کردند، و لذا بازیگران باید علاوه بر بازی خوب، صدای خوشی نیز می داشتند و یا صداپیشگانی که در فیلم های آن زمان به جای بازیگر صحبت می کردند باید آوازخواندن بلاد بودند و در غیر این صورت برای صحنه های آوازخوانی بازیگران از خواننده های حرفه ای استفاده می شد و مردم نیز بسیار مشتاق و علاقه مند به دیدن این فیلم ها می رفتند.

با این حال پس از انقلاب اسلامی اینگونه فیلم ها کاملا از سینمای ایران حذف شدند، هرچند در عرصه جهانی نیز توسعه جوامع بشری و پیشرفت خرد جمعی کم کم میل را از این فیل های به اصطلاح عامه پسند کم کرده بود و بیشتر مردم به علاقمند به سینمای واقعی تر و رئالی بودند که واقعیات زندگی آنها را به نمایش بگذارد و نه یک عده مردم خوشحال که همیشه در حال ساززدن و آوازخواندن هستند. این بود که کم کم نسل خواننده-بازیگرها ورچیده شد و سال ها از این هنرمندان خبری نبود.

اما به هرحال از آنجایی هنرمندان معمولا نه تنها در یک زمینه بلکه در زمینه های مختلفی علاقمند به طبع آزمایی هستند، در میان بازیگران نیز بودند کسانی که علاقمند به هنرهای دیگری چون عکاسی و نقاشی و موسیقی هستند و همه ما نیز آنها را می شناسیم و احتمالا از نزدیک با هنرشان آشنایی داریم. از آخرین هنرمندان عرصه سینما که پا به عرصه خوانندگی گذاشته و آلبوم موسیقی بیرون داده ضابر ابر است. این آلبوم موسیقی با آهنگسازی مهیار علیزاده توسط موسسه فرهنگی هنری ققنوس تهیه شده و قرار است هفته آینده رونمایی شود.

اشکان خطیبی

اشکان خطیبی دیگر بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر است که در کنار بازیگری خوانندگی هم می کند. فرشاد حسامی (اهنگساز و تنظیم کننده موسیقی الکترونیک) و بهنود فدوی (اهنگساز و نوازندهٰ گیتار الکتریک) از اعضای گروه موسیقی ترافیک هستند که به همراه اشکان خطیبی خوانندگی آهنگ‌های آلبوم ترافیک را به عهده دارند. اولین آهنگ رسمی گروه با نام «دلتنگ» ارائه شد.

همچنین چندی پیش آلبوم دیگری با تهیه کنندگی این بازیگر راهی بازار موسیقی شد. امیر عظیمی آهنگسازی جوانی است که آهنگسازی خوانندگانی چون همایون شجریان، سیامک عباسی، بهنام صفوی، سینا حجازی و ... برعهده داشته است. در این آلبوم اشکان خطیبی، مهتاب نصیرپور و مهدی پاکدل به اجرای دکلمه پرداخته اند. این آلبوم که «در سوگ خاطرات از دست رفته» نام دارد، شامل سه قطعه‌ی پیانویی و پنج قطعه ارکسترال است که آهنگسازی و تنظیم تمام این قطعات را امیر عظیمی برعهده دارد.www.Campec.Ir-Ashkan Khatibi-25مهدی پاکدل

دیگر هنرمندی که ماه گذشته خبر انتشار آلبوم موسیقی اش در محافل هنری پیچید مهدی پاکدل بود. خبر رونمایی آلبوم دکلمه های مهدی پاکدل، دوباره تب ورود بازیگران به عرصه موسیقی را زنده کرد. «انعکاس کوچه های خیس» شامل 13 قطعه است که پاکدل در آن اشعاری از حسن جنت مکان را روی موسیقی محمد جواد بیگلرزاده دکلمه کرده است.

مهدی پاکدل درباره این آلبوم گفته است: «هیچ وقت در دنیای موسیقی فعالیت نکرده و خودم را متخصص موسیقی نمی دانم. از آنجایی که به طور حرفه ای موسیقی را دنبال می کنم، تجربه خیلی خوب و لذتبخشی بود. البته باید بگویم شخصا، نوازنده مبتدی پیانو و گیتار الکتریک هستم اما به این خاطر که موسیقی شغلی کاملا حرفه ای و تمام وقت است، جرئت ورود به این عرصه را ندارم اما اگر در حد دکلمه و همین فضاها باشد، به طور حتم پذیرای پیشنهادات خواهم بود ولی به هیچ وجه قصد خوانندگی یا خواننده شدن را ندارم چون تخصصی در این زمینه ندارم و فکر نمی کنم در آینده هم بتوانم به این تخصص دست پیدا کنم اما اگر در فیلم یا سریالی نقش خواننده به من پیشنهاد شود، حتما می خوانم!»

مهران مدیری

فایل صوتی ای که بر روی اینترنت منتشر شد و در آن مهران مدیری، برای کودکان ترانه‌های شاد می‌خواند را باید نخستین فعالیت «مهران مدیری» در عرصه خوانندگی دانست. این فایل مربوط به یک آلبوم کودکانه در سال ۷۲ به کارگردانی بهروز غریب پور بود که مدیری، خواندن ترانه‌هایش را بر عهده گرفته بود. . وی سپس کاستی به نام «دلتنگی‌ها» را به بازار فرستاد که در آن، اشعار ‌هاتف علی مردانی را دکلمه کرده بود.images

آلبوم «از روی سادگی» با موسیقی زنده یاد بابک بیات و فردین خلعتبری، دیگر کار مدیری در این حوزه است. این بازیگر و کارگردان سرشناس از سال ۸۲ به بعد خوانندگی تیتراژ چندین فیلم و سریال، همچون سریال‌های «مهر و ماه»، «شب‌های برره»، «باغ مظفر»، «قهوه تلخ» و فیلم «هم نفس» (مهدی فخیم زاده) را تجربه کرد.

مدیری سال ۱۳۸۷ به گروه موسیقی کوبه‌ای «دارکوب» پیوست و کنسرت بزرگی را به یاد زنده یاد خسرو شکیبایی در سالن وزارت کشور اجرا کرد. اجرای مهران مدیری با تک نوازی کمانچه آغاز شد. سپس یک آواز خراسانی در دستگاه دشتی را خواند. وی همچنین در مراسم ده سالگی جشن دنیای تصویر، که با حضور چهره‌های سینمایی- تلویزیونی برگزار شد، جایزه بهترین ترانه را برای سریال «باغ مظفر» دریافت کرد.

خسرو شکیبایی

زنده یاد خسرو شکیبایی، نیز یکی دیگر از بازیگرهای توانای ایرانی بود ‌که تنها در فیلم «خواهران غریب» به صورت جدی خوانندگی کرد. اما صدای مخملی و فوق العاده این هنرمند سبب شد که به زودی شاعر معاصر کشورمان سیدعلی صالحی صدای او را مناسب برای خوانش و دکلمه شعرهایش بداند. گرچه تا پیش از این دکلمه هایی از اشعار شاعرانی چون حافظ و سهراب سپهری راهی بازار شده بود. او در همین رابطه آلبوم‌های «نامه‌ها و نشانی‌ها»، «مهربانی»، «پریشانی» و «مسافر» را روانه بازار موسیقی کرده بود. اما آنچه مسلم است خوانش اشعار سیدعلی صالحی فصل جدیدی از دکلمه های خسرو سینمای ایران بود که با اقبال بسیار زیادی مواجه شد و تا مدت ها این اشعار با صدای مخملین خسرو شکیبایی ورد زبان مردم بود.خسرو شکیبایی

پرویز پرستویی

پرویز پرستویی نیز از بازیگرانی است در زمینه دکلمه اشعار و اراپه فایل های صوتی فعال بوده است و آثاری در این زمینه دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به دکلمه بر روی ترانه‌های ناصر عبداللهی اشاره کرد. همچنین پرویزپرستویی چندی پیش آلبوم «من یک بازیگرم» که شامل خاطرات این بازیگر است را با صدای خود راهی بازار کرد.

محمدرضا فروتن

صدای محمدرضا فروتن در «شب یلدا» کیومرث پور احمد، ‌به یادماندنی شد و بعد از آن بود که ‌به فروتن پیشنهاد شد تا اجرای ترانه های دیگری را هم انجام دهد اما او نپذیرفت. محمدرضا فروتن قبل از اینکه بازیگر شود، در کلاس‌های آواز شرکت کرده بود و پیش استادانی چون صدیق‌ تعریف و سپهری درس آواز گرفته بود. او به تازگی بر روی آلبوم جدیدی با آهنگسازی بهمن زرین و ترانه‌های افشین یداللهی کار می‌کند که به زودی به بازار می‌آید.47315_506

حامد بهداد

بهداد هم از آن دسته بازیگرهایی است که خوانندگی را تجربه کرده؛ او در گروه موسیقی دارکوب به همراه مهران مدیری به عنوان خواننده عضو است. در اثر جدید دارکوب، یک قطعه نوستالژی و فولکلور از دیار تربت‌جام وجود دارد که حامد بهداد آن را خوانده است.

شهاب حسینی

دیدم تو خواب وقت سحر، شهزاده ای زرین کمر... . این آهنگ مدت زیادی است که دست به دست در تلفن های همراه می چرخد و بسیار مورد اقبال قرار گرفته اما شاید کمتر کسی بداند که خواننده این آهنگ شهاب حسینی سوپر استار سینمای ایران است. شهاب حسینی، یکی از اعضای گروه «هفت» است. گروهی که دو بازیگر دیگر، یعنی «امیرحسین مدرس» و «امین زندگانی» نیز در آن حضور دارند. برادرش آهنگ ساز بود و شهاب حسینی از طریق او به موسیقی علاقه مند شد. از شهاب حسینی، آلبوم «رایا» منتشر شده است. او درباره این آلبوم گفته است "می‌خواستم کاری جدا از بازیگری داشته باشم. دوست داشتم به عنوان یادگار، در این اثر امضایی از خودم به جا بگذارم".

[عکس شهاب حسینی 2015]

امین حیایی

امین حیایی، تا به حال در فیلم های «سرود تولد»، «بوی بهشت» و «سلام بر عشق» خوانندگی کرده است. او نوازنده هم هست و ساز تخصصی‌اش گیتار است و خودش می‌گوید که نوازندگی را بیشتر از خوانندگی دوست دارد. اما امین حیایی بازیگر سینما و تلویزیون که چند سال پیش با گروه«کویر» آلبوم «باران» را روانه بازار کرد، در فیلم‌های «بوی بهشت»، «سرود تولد» و هم به واسطه ایفای نقش یک خواننده، چندین ترانه را اجرا کرده است. این بازیگر ریز نقش سینما در کنار بازیگری در موسیقی هم فعالیت می کند.

رضا عطاران

رضا عطاران، بازیگر و کارگردان مجموعه‌های تلویزیونی طنز است که گاهی هم صدایش را امتحان می‌کند، چون به او گفته‌اند حنجره‌اش صدای گرامافون می‌دهد. او در «کوچه اقاقیا» ترانه‌ای را خواند که باید قدیمی، گرامافونی و فالش به نظر می‌رسید. در «متهم گریخت» و «ترش و شیرین» رپ خوانی کرده است.IMG17275379 رضا رویگری

رضا رویگری راشاید بتوان از اولین بازیگرانی دانست که به خوانندگی پرداخته اند. او بازیگر تئاتری بوده که به اجرای نمایش می پرداخته است و در اثر یک اتفاق وارد عرصه موسیقی و خوانندگی نیز شد. ماجرایی که در آن فریدون خشنود به دنبال پیدا کردن صدای بمی با او برخورد می کند و برای اجرای سرود «ایران، ایران » از او استفاده می کند.

این بازیگر در سال 1357 با سرود «ایران ایران» قدم در عرصه موسیقی گذاشت و بعد از آن هم به بازیگری معطوف شد تا اینکه باز هم فعالیت در موسیقی را از سر گرفت و سه آلبوم روانه بازار کرد. آلبوم‌های «غوغا» و «از عشق گفتن» و این اواخر هم «کازابلانکا» آلبوم های این خواننده هستند که همگی نیز با استقبال مردم مواجه شده اند.pic-j (20)

حمید گودرزی

او نیز از اولین بازیگرانی بود که در مجموعه ای که در آن نقش بازی می کرد، تیتراژ را هم خواند. مجموع دانی و من که از برنامه های کودک و نجوان بود و صدای گودرزی در آن بسیار مورد اقبال قرار گرفت. او در گروه «هفت» هم می‌‌خوانده است.